Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Janohrad si připomene dvousté výročí dobovou veselicí

Hned tři dny, od pátku do neděle, lze stanovat před napodobeninou středověké zříceniny. Janův hrad slaví dvě stě let od dostavby. Návštěvníky čekají šermířské i taneční show. V nabídce jsou i noční prohlídky nezvyklé památky.

"Náš třídenní program provede návštěvníky od historie až po současnost. Dobové a orientální tance, kejklíře a dobovou hudbu vystřídá v sobotu rocková zábava. Před Janohradem zahraje kapela Růžový mor z Litomyšle," uvedla za pořadatele Monika Dobešová, manažerka šermířské skupiny Canimus Surdis.

A oslavy dvoustého výročí dostavby umělé zříceniny Janův hrad nabídnou i řadu známých tváří. Slavností se vedle jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka zúčastní také letošní Česká Miss Eliška Bučková ze Strážnice.

Kytarový mág z Brna Petr Vít zase hrábne do strun a předvede se i se svojí osmiletou dcerou, která bude tančit flamenco.

"Všichni přítomní mají také jedinečnou příležitost k táboření, což se běžně nesmí. U hradu vyroste stanové městečko," vysvětlila Dobešová.

Oslavy začínají každý den hodinu před polednem a potrvají do noci. Jednodenní vstupenka přijde na 190 korun, za dvoudenní pobyt zaplatí turisté 300 korun. Nejlevněji vyjde třídenní permanentka za 350.  Návštěvníci v historických kostýmech budou mít slevu na vstupném," poznamenala Dobešová.

Janův hrad budovali Lichtenštejnové v letech 1801 až 1808. Vybrali si místo u lovecké obory, které ze tří stran obtéká řeka Dyje. Stavba sloužila jako lovecký zámeček - shromaždiště panstva před honem a místo konání posledních lečí. Po honech se v rytířském sále hradu konaly hostiny.

Stavba sloužila také jako obydlí knížecího hajného. Interiér je běžně přístupný veřejnosti.