Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Japonci přivezli svá čtyři roční období, před ohňostrojem měli trému

  21:49aktualizováno  21:49
Vybrat na letošní přehlídce ohňostrojů společnost z největší dálky vůbec není těžké. Suverénně vede Marutamaya, která se brněnským divákům představila v pondělí večer. "Je to typická japonská podívaná. Symbolizuje čtvero ročních období tak, jak vypadá u nás doma," poznamenal Tsukasa Shimofuku.

Japonci připravují 3. soutěžní ohňostroj festivalu Ignis Brunensis. | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Přípravy trvaly dlouhých šestnáct hodin. Obrovský ponton je naložený množstvím krabic a dřevěných konstrukcí s dlouhými "trubkami". Na břehu spokojeně, ale trochu nervózně odpočívají ti, kdo tohle všechno připravili.

Tři členové japonské ohněstrůjné společnosti Marutamaya se odpoledne teprve chystali ohromit brněnské publikum svým představením. To bylo nepochybně nejexotičtějším na letošním ročníku Ignis Brunensis.

Bez domácích materiálů
Cesta Asiatů na soutěžní přehlídku nebyla vůbec jednoduchá. "Bohužel tu nemůžeme předvést žádné efekty čistě z japonských materiálů. Nemohli jsme z Japonska totiž nic přivézt," vysvětluje jeden z autorů pondělní podívané Tsukasa Shimofuku. Společnost Marutamaya však má naštěstí blízké společníky i přímo v Evropě.

"Veškeré naše vybavení jsme přivezli ze Španělska. Od společnosti, s níž už deset let pravidelně spolupracujeme a jejíž materiál si necháváme dovážet i do Japonska," objasňuje Shimofuku. Přesto jej trochu mrzí, že se bez tradičních materiálů musel obejít. Efekty vyrobené v daleké Asii jsou totiž podle něj odlišné od těch, které vznikají v Evropě.

"Ty japonské jsou komplikovanější. Jsou na pohled mnohem hezčí po jediném výstřelu. Ale evropský materiál má také mnoho kladů. Je výkonnější, co se týká síly i barvy," snaží se popsat pětatřicetiletý odborník, kterého ohnivá podívaná živí už čtrnáct let.

Měli strach z publika
Před představením se nemohl ubránit trémě. A to hned z několika důvodů. "Jde o tradiční japonskou podívanou s efekty a barvami podle ročních období u nás doma. Navíc jsme použili typickou japonskou hudbu. Lidé tu na něco takového nejsou zvyklí, tak doufám, že náš záměr pochopí," směje se nervózně Tsukasa Shimofuku.

Dalším důvodem k obavám je ruční odpalování ohňostroje. Naposledy tuto techniku používal před deseti lety. Od té doby souhru efektů s hudbou řídí počítač.

Přestože je Shimofuku především designérem ohňostrojů, rozhodně se nechystal odpalování jen sledovat. "Člověk musí mít zkušenost s odpalováním, aby mohl ohňostroje navrhovat. Navíc mám tuhle část práce velmi rád, je to zábava. Proto jsem si tuhle práci vybral," směje se Shimofuku.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

VIDEO: Hokejisté Komety slavili a zpívali až do rána. Sekt tekl proudem

Hokejový titul slavili fanoušci v Brně až do rána

V Brně se v neděli slavilo ve velkém až do rána. Tisícovky fanoušků oděných do modro-bílých barev si připíjely na...

Najdete na iDNES.cz