Ředitel městské policie Brno Jaroslav Přikryl u soudu kvůli zneužití pravomoci.

Ředitel městské policie Brno Jaroslav Přikryl u soudu kvůli zneužití pravomoci. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Exšéfovi strážníků Přikrylovi soud zvýšil trest. Celkově činí 20 měsíců

  • 6
Ani dovolání k Nejvyššímu soudu nepomohlo bývalému řediteli brněnských strážníků Jaroslavu Přikrylovi. Za neoprávněné nakládání s osobními údaji pokutovaných řidičů ze systému ho uznal městský soud znovu vinným. V souhrnném trestu si exšéf městské policie odsedí dvacet měsíců.

Pro Přikryla je to druhý trest za pouhý jeden měsíc. V únoru mu krajský soud vyměřil osmnáct měsíců za mřížemi za zahlazování dopravních přestupků (více čtěte zde). Mezi lidmi, kterým Přikryl odpouštěl prohřešky, byli jeho známí a vlivní brněnští podnikatelé.

Ve čtvrtek mu Městský soud v Brně k trestu připočetl další dva měsíce. Tentokrát jej uznal vinným za zneužití osobních dat lidí v evidenci strážníků.

Podle soudce Martina Vrbíka zneužil pravomoci úřední osoby, vnikl do informačního systému a neoprávněné manipuloval s daty pokutovaných.

Údaje potom zneužil ve svůj osobní prospěch, protože je poslal státnímu zástupci na svoji obhajobu v kauze zametání pokut. Soudce se tak ztotožnil s předchozími verdikty. 

Přikryl opět zopakoval, že je nevinný. „Žádal jsem policii, aby zajistila data z informačního systému městské policie. Kdyby tak učinili, tak jsem tam nemusel vstupovat,“ uvedl na svoji obhajobu Přikryl. 

Městský soud v Brně totiž Přikrylovi už dříve uložil patnáctiměsíční podmínku a zákaz vykonávat práci strážníka za neoprávněné nakládání s osobními údaji. 

Bývalý ředitel městské policie podal ale dovolání k Nejvyššímu soudu, který případ vrátil k městskému senátu (více naleznete zde). 

Čtvrteční rozsudek není pravomocný a Přikryl se proti němu na místě odvolal k brněnskému krajskému soudu. Státní zástupce Robert Hanuš si nechal lhůtu na rozmyšlenou. U soudu požadoval zpřísnění trestu o šest měsíců.