Jaroslav Schindler (vlevo) a Tomáš Čepura u soudu.

Jaroslav Schindler (vlevo) a Tomáš Čepura u soudu. | foto: Markéta Dušková, 5plus2.cz

Pošťačky přepadal někdo jiný, na osvobozující verdikt ale čekal 12 let

  • 102
Dvanáct let trvalo Jaroslavu Schindlerovi, než přesvědčil soudy, že to nebyl on, kdo přepadal pošťačky ve Znojmě. „Musím se pořád plácat v něčem, co jsem neudělal,“ kroutí nevěřícně hlavou.

Dosáhnout očištění jména se mu povedlo v pátek, i když jen částečně - státní zástupkyně si podle České televize nechala lhůtu na odvolání.

Schindler byl v roce 2005 odsouzen za loupeže společně s Tomášem Čepurou, přestože celou dobu oba tvrdili, že jsou nevinní. Neúspěšně. Schindler byl půl roku ve vazbě, poté od soudu odešel s pětiletou podmínkou a peněžitým trestem. Čepura dostal 1,5 roku vězení.

V roce 2010 přišel v případu zlom - k činům se přiznal a poté byl pravomocně odsouzen Antonín Škrdla. A policie našla i jeho pomocnici Renatu Čučkovou.

Schindler s Čepurou se ale očištění jména ani vymazání trestu ze svého trestního rejstříku nedočkali.

„V roce 2010 (kdy se přiznal Škrdla - pozn. red.) jsem si myslel, že maximálně do roka bude po všem. Neskutečné,“ posteskl si při loňské obnově soudní pře Schindler

Byl to velký nápor na psychiku, popisuje Schindler

O novém řízení rozhodoval Okresní soud ve Znojmě už podruhé. Poprvé jej zamítl, podruhé nové projednání nařídil Nejvyšší soud. Tentokrát již důvody pro obnovu znojemský senát shledal (psali jsme zde).

Schindlerovi bylo v době loupeží 19 let. Po maturitě chtěl studovat, kvůli odsouzení ale nemohl.

„Vzhledem k tomu, že na mě hodili statisícové dluhy a následné exekuce, tak jsem musel jít vydělávat, abych platil něco, co někdo jiný ukradl. Každý měsíc jsem chodil na soud platit soudní výlohy a poplatek za to, že mě někdo neprávem zavřel do vazby a poslal pod probační dohled. Byl to skutečně velký nápor na psychiku,“ svěřil se při obnově procesu.

Aby mohl platit dluhy, odešel pracovat do Rakouska.

S očištěním jména mu pomáhal spolek Šalamoun, který se zajímá právě o justiční omyly. Obnova procesu je reakcí na stížnost na porušení zákona, kterou spolek podal.

„Na ministerstvo přichází ročně až dva tisíce žádostí, z nich ministři spravedlnosti vyhoví jen minimu. Proč jsme měli štěstí právě v kauze Čepura-Schindler, je pro mne záhada,“ řekl u soudu Zdeněk Jemelík ze Šalamouna.

,