Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jaroslavický zámek patří obci, hraběnka chystá další žalobu

  18:47aktualizováno  18:47
Více než dobrá zpráva, na kterou obyvatelé Jaroslavic v souvislosti s tamním zámkem netrpělivě čekali řadu měsíců, je konečně venku. Zazněla z úst jejich starosty Petra Zálešáka na posledním zastupitelstvu. A to, že tamní zámek patří definitivně obci.

Jaroslavický zámek | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

Tlumočil tak rozhodnutí krajského soudu, který zamítl přiznání vlastnického práva, kterého se domáhala Felicita Spee. Tato Američanka je žijící dědičkou rodu, který zámek původně vlastnil.

"Zastupitelům jsem dal na vědomí, že kauza "zámek" u soudu konečně skončila," uvedl Zálešák, který čekal na písemné zaslání rozsudku.

Příští týden by podle něj mělo dojít ke zrušení plomby na katastru nemovitostí, která zabraňovala jakkoliv s majetkem zámku nakládat.

"Čekáme tedy, až se objeví nový majitel zámku, rakouský neurolog a psychiatr Sigurd Markus Hochfellner. On má teď tři měsíce na zaplacení kupní ceny. Po jednání s ním uvidíme, jestli do toho půjde nebo ne," dodal starosta.

Zchátralý zámek rakouskému lékaři obec prodala již před více než třemi lety. Dohodli se na kupní ceně 10 milionů korun, obec však peníze ještě neviděla. Znojemský soud totiž těsně po prodeji zámku jakékoliv nakládání s budovou pozastavil. O vlastnictví se přihlásila hraběnka von Spee. Nemovitost patřila kdysi jejímu manželovi a jeho rodině, a to od roku 1919.

Zda se na zchátralém zámku začne nyní konečně s opravami, je ale stále otázka. Poražená strana totiž včera MF DNES potvrdila, že již zahájila protitah.

"Minulý čtvrtek jsem podal novou žalobu k okresnímu soudu ve Znojmě. Nová je v tom, že žaluje i jednatele té rakouské firmy jako fyzickou osobu. Tedy doktora Hochfellnera plus jeho společnost. Ty důvody jsou stále stejné, tedy že koupil něco, co zkonfiskováno být nemělo," uvedl právní zástupce dnes téměř stoleté Američanky Milan Kyjovský.

Soud naznačil, že hraběnka velkou šanci nemá
Znojemský soud měl již jednou o kauze rozhodovat. Hraběnce ale nedával během letošního procesu příliš šancí na úspěch. Tamní soudce naznačil, že by se při rozhodování o vlastnictví mohl řídit rozhodnutím Ústavního soudu, podle něhož se majetkových náprav lze zpětně domáhat pouze na základě restitučních zákonů.

Ty se však týkají období od roku 1948. Majetek říšských hrabat von Spee byl ovšem zkonfiskován hned po válce.
Advokáti hraběnky proto tehdy svoji žalobu stáhli a soud jim vyhověl a řízení zastavil. Vzápětí se ale proti tomu nečekaně odvolali.

Přiznali, že odvolání podali z "procesnětaktických" důvodů. "A to s cílem získat čas na zajištění nových důkazů a přípravu širší žaloby postihující i doktora Hochfellnera osobně,"vzkázal tehdy Kyjovský. Své sliby naplnil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Brněnští lídři za sebou mají první střet, primátor se ocitl pod palbou

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Deset kandidátů na post brněnského primátora se utkalo v první předvolební debatě. Řešili směnu pozemků za Lužánkami i...

Najdete na iDNES.cz