Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je co vysvětlovat, chceme mimořádnou schůzi, zlobí se znojemští zastupitelé

  7:40aktualizováno  7:40
Znojemští zastupitelé žádají po starostovi Petru Nezvedovi (ODS) svolání mimořádné schůze. Chtějí vysvětlení aféry, kdy na tamní radnici vtrhla protikorupční policie a odvedla městského tajemníka Vladimíra Krejčíře. Starosta ale dosud mimořádné zastupitelstvo nesvolal.

Znojemští zastupitelé chtějí po starostovi Petru Nezvedovi vysvětlení aféry, kdy na radnici vtrhla policie a obvinila městského tajemníka. | foto: MF DNES

Zastupitelé požadují jak veřejné vysvětlení celé aféry, tak i záruku, že funguje městský úřad těsně před volbami či jestli není ohrožen samotný průběh komunálních voleb. Žádost poslalo dvanáct zastupitelů už v pátek.

I když na to má starosta ze zákona jednadvacet dní, zastupitelé požadovali, aby se mimořádná schůze uskutečnila ještě do voleb, které propuknou za deset dní.

"Nemáme od starosty stále žádnou odezvu. Přitom kdy jindy by se mimořádné zastupitelstvo mělo svolat a kdy jindy by měl starosta podat řádné vysvětlení, než při takovýchto mimořádných událostech? Doufejme, že se pan starosta nesnaží svolání zastupitelstva zdržovat," řekl zastupitel Zbyšek Kaššai (ČSSD).

Starosta pozval jen předsedy klubů

Starosta sice už na pondělí svolal jednání předsedů klubů politických stran působících v městském zastupitelstvu. Kromě samotného Nezvedy a místostarosty Mariana Keremidského ale zbylí čtyři zástupci nedorazili a schůzku ignorovali. "Nepovažovali jsme za nutné svolávat předsedy klubů. Není to o klubu, o jednotlivcích, ale o všech zastupitelích, kteří zastupují voliče. Ti by měli vědět, co se na radnici ve Znojmě vlastně děje," míní Kaššai.

Podobně smýšlí i lidovecký zastupitel a místostarosta města Pavel Balík. "Je skoro povinností starosty, aby informoval zastupitelstvo, co se vlastně stalo," řekl Balík. I podle něj pondělní svolání šéfů klubů nemělo žádný význam. "Vždyť zastupitelé mají přece podle zákona právo na svolání mimořádné schůze," dodal.

Zda Nezveda svolá mimořádné zastupitelstvo ještě do voleb, nebylo ani včera večer vůbec jasné. "Protože se pondělní schůzka předsedů politických klubů neuskutečnila, vyhodnotím to a během nejbližších dnů podám nějaké oficiální stanovisko," vzkázal Nezveda. Ten ale již minulý týden dal najevo, že nemá chuť mimořádné zastupitelstvo těsně před volbami svolávat. "Jsou to předvolební tanečky," argumentoval.

Krejčíř vinu popírá

Tajemník znojemské radnice Vladimír Krejčíř Na znojemské radnici provedla protikorupční policie razii předminulý čtvrtek. Odvedla tajemníka Vladimíra Krejčíře a nyní jej stíhá za přijímání úplatků od stavebních firem, které tak měly získat příslib výhodných zakázek od města. Krejčíř je ve vazbě a vinu popírá. Stíháni jsou i čtyři představitelé soukromých firem. (Čtěte zde.)

Podle dozorujícího státního zástupce Tomáše Foldyny se budou dnes za přítomnosti obhájců rozpečeťovat pytle s dokumenty, které policie zajistila na znojemské radnici. "Počet obviněných je zatím neměnný a předpokládám, že v nejbližší době se měnit nebude," řekl včera Foldyna.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Ústav pro duševně nemocné pachatele pomohli zmodernizovat sami chovanci

Brněnský detenční ústav prošel modernizací, pro pachatele zřídili další místa.

Jediné dva detenční ústavy v Česku, kde jsou zavření často nebezpeční duševně nemocní pachatelé trestných činů, jsou...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁBORÁŘ/KA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz