Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je to protekce, tvrdí odborníci o řidičáku pro politika po 12 bodech

  8:17aktualizováno  8:17
Krajský radní Jiří Janda z ČSSD nasbíral loni za volantem dvanáct trestných bodů. Měl by přijít o řidičský průkaz, jenže krajští úředníci mu jej nechali. Podle odborníků je takový postup velmi nestandardní.

Jiří Janda (ČSSD) | foto: Web ČSSD Jihomoravského kraje

Z úředních dokumentů, do nichž měla redakce MF DNES možnost nahlédnout, vyplynulo, jakým způsobem Jandovi před rokem řidičský průkaz zůstal. Úředníci městského úřadu v Hodoníně mu totiž formálně řidičák sebrali, radní podal námitku, které hodonínský úřad nevyhověl.

Janda se tedy odvolal a ve druhé instanci řešil jeho záležitost dopravní odbor krajského úřadu, jehož úředníky mohl radní každodenně potkávat na chodbách úřadu. Poté, co odvolání nevyhověl ani krajský úřad, napadl Janda jedno z rozhodnutí o přestupku.

Rodinné důvody

To už bylo několik měsíců pravomocné, šlo však jen o jeden z podkladů k odebrání řidičáku. A v tomto případě už byl úspěšný.

Úředníky zřejmě obměkčil argument o nepostradatelnosti automobilu v rodině Jandových.

"Byla by mi způsobena velmi vážná a nenahraditelná újma tím, že bych nemohl řídit motorové vozidlo a nemohl bych zajišťovat přepravu rodinných příslušníků, kteří jsou na mou pomoc odkázáni," napsal Janda v jedné ze svých žádostí.

Krajský úřad poté zrušil rozhodnutí o přestupku, který spáchal, když na křižovatce v Dolních Bojanovicích nedal přednost v jízdě. Takže radní Janda díky formálním kličkám nedosáhl dvanácti bodů, a řidičský průkaz mu tedy zůstal.

"Normální člověk by neuspěl"

On sám na vstřícnosti úředníků nevidí nic zvláštního. "Odvolání jsem konzultoval s právníkem. Mám za to, že jsem neporušil zákon, už si ale přesně nepamatuji, jak to probíhalo," prohlásil Janda.

Sami úředníci na to mají odlišný názor. "Jde o nestandardní postup. Po formální stránce je tento postup možný, normální člověk by s ním ale neuspěl," prohlásil pod podmínkou zachování anonymity jeden z lidí, kteří jsou s věcí obeznámeni.

Pochybnosti o postupu úředníků vyjádřil i Petr Jansa z nevládní organizace Transparency International. "Správní řád, který se vztahuje i na přestupkové řízení, přezkum pravomocných rozhodnutí umožňuje, ale není to běžná praxe," uvedl.

"Je možné, že to ještě bylo v mezích zákona, ale je to nadržování. A není vyloučené, že taky došlo k porušení právních postupů," řekl Tomáš Kramár z pražského občanského sdružení Oživení, které se zabývá odhalováním korupce ve veřejné správě.

"Běžný občan může mít právem pocit, že se v tomto případě jednalo o protekci," podotkl Petr Jansa, vedoucí právní poradny nevládní organizace Transparency International.

Právník Jiří Urban z brněnské advokátní kanceláře Tomáše Rašovského se podivil nad způsobem, jakým úředníci v případě řidičáku radního jednali.

"Přístup krajského úřadu lze označit za velice vstřícný. Zřejmě si v tomto případě úředníci uvědomili, že je občané, a tedy i radní, platí ze svých daní a že jsou tu pro ně," dodal Urban.

Vyjádření ředitele krajského úřadu Jiřího Crhy, který má na starosti úředníky, se ani přes urgence nepodařilo získat. Zástupci nevládních organizací, které se zabývají korupcí, považují takovýto postup za protekci.

Podle nové koaliční dohody mezi ČSSD a KDU-ČSL radní Janda ve své funkci končí tento týden 3. září (čtěte více).

Krajský úřad zrušil rozhodnutí o přestupku, který spáchal Jiří Janda na křižovatce v Dolních Bojanovicích, kde nedal přednost v jízdě.

Autoři: ,


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz