Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je to protekce, tvrdí odborníci o řidičáku pro politika po 12 bodech

  8:17aktualizováno  8:17
Krajský radní Jiří Janda z ČSSD nasbíral loni za volantem dvanáct trestných bodů. Měl by přijít o řidičský průkaz, jenže krajští úředníci mu jej nechali. Podle odborníků je takový postup velmi nestandardní.

Jiří Janda (ČSSD) | foto: Web ČSSD Jihomoravského kraje

Z úředních dokumentů, do nichž měla redakce MF DNES možnost nahlédnout, vyplynulo, jakým způsobem Jandovi před rokem řidičský průkaz zůstal. Úředníci městského úřadu v Hodoníně mu totiž formálně řidičák sebrali, radní podal námitku, které hodonínský úřad nevyhověl.

Janda se tedy odvolal a ve druhé instanci řešil jeho záležitost dopravní odbor krajského úřadu, jehož úředníky mohl radní každodenně potkávat na chodbách úřadu. Poté, co odvolání nevyhověl ani krajský úřad, napadl Janda jedno z rozhodnutí o přestupku.

Rodinné důvody

To už bylo několik měsíců pravomocné, šlo však jen o jeden z podkladů k odebrání řidičáku. A v tomto případě už byl úspěšný.

Úředníky zřejmě obměkčil argument o nepostradatelnosti automobilu v rodině Jandových.

"Byla by mi způsobena velmi vážná a nenahraditelná újma tím, že bych nemohl řídit motorové vozidlo a nemohl bych zajišťovat přepravu rodinných příslušníků, kteří jsou na mou pomoc odkázáni," napsal Janda v jedné ze svých žádostí.

Krajský úřad poté zrušil rozhodnutí o přestupku, který spáchal, když na křižovatce v Dolních Bojanovicích nedal přednost v jízdě. Takže radní Janda díky formálním kličkám nedosáhl dvanácti bodů, a řidičský průkaz mu tedy zůstal.

"Normální člověk by neuspěl"

On sám na vstřícnosti úředníků nevidí nic zvláštního. "Odvolání jsem konzultoval s právníkem. Mám za to, že jsem neporušil zákon, už si ale přesně nepamatuji, jak to probíhalo," prohlásil Janda.

Sami úředníci na to mají odlišný názor. "Jde o nestandardní postup. Po formální stránce je tento postup možný, normální člověk by s ním ale neuspěl," prohlásil pod podmínkou zachování anonymity jeden z lidí, kteří jsou s věcí obeznámeni.

Pochybnosti o postupu úředníků vyjádřil i Petr Jansa z nevládní organizace Transparency International. "Správní řád, který se vztahuje i na přestupkové řízení, přezkum pravomocných rozhodnutí umožňuje, ale není to běžná praxe," uvedl.

"Je možné, že to ještě bylo v mezích zákona, ale je to nadržování. A není vyloučené, že taky došlo k porušení právních postupů," řekl Tomáš Kramár z pražského občanského sdružení Oživení, které se zabývá odhalováním korupce ve veřejné správě.

"Běžný občan může mít právem pocit, že se v tomto případě jednalo o protekci," podotkl Petr Jansa, vedoucí právní poradny nevládní organizace Transparency International.

Právník Jiří Urban z brněnské advokátní kanceláře Tomáše Rašovského se podivil nad způsobem, jakým úředníci v případě řidičáku radního jednali.

"Přístup krajského úřadu lze označit za velice vstřícný. Zřejmě si v tomto případě úředníci uvědomili, že je občané, a tedy i radní, platí ze svých daní a že jsou tu pro ně," dodal Urban.

Vyjádření ředitele krajského úřadu Jiřího Crhy, který má na starosti úředníky, se ani přes urgence nepodařilo získat. Zástupci nevládních organizací, které se zabývají korupcí, považují takovýto postup za protekci.

Podle nové koaliční dohody mezi ČSSD a KDU-ČSL radní Janda ve své funkci končí tento týden 3. září (čtěte více).

Krajský úřad zrušil rozhodnutí o přestupku, který spáchal Jiří Janda na křižovatce v Dolních Bojanovicích, kde nedal přednost v jízdě.

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Před 50 lety uvedl Provázek první hru. Nazvali ji chybně, vzpomíná Uhde

Miroslav Donutil se jako Salieri sešel na jevišti brněnského Divadla Husa na...

Právě před padesáti lety se prvním veřejným večerem uvedlo Divadlo Husa na provázku. A začaly se psát dějiny uměleckého...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Najdete na iDNES.cz