Jiří Janda (ČSSD)

Jiří Janda (ČSSD) | foto: Web ČSSD Jihomoravského kraje

Je to protekce, tvrdí odborníci o řidičáku pro politika po 12 bodech

  • 3
Krajský radní Jiří Janda z ČSSD nasbíral loni za volantem dvanáct trestných bodů. Měl by přijít o řidičský průkaz, jenže krajští úředníci mu jej nechali. Podle odborníků je takový postup velmi nestandardní.

Z úředních dokumentů, do nichž měla redakce MF DNES možnost nahlédnout, vyplynulo, jakým způsobem Jandovi před rokem řidičský průkaz zůstal. Úředníci městského úřadu v Hodoníně mu totiž formálně řidičák sebrali, radní podal námitku, které hodonínský úřad nevyhověl.

Janda se tedy odvolal a ve druhé instanci řešil jeho záležitost dopravní odbor krajského úřadu, jehož úředníky mohl radní každodenně potkávat na chodbách úřadu. Poté, co odvolání nevyhověl ani krajský úřad, napadl Janda jedno z rozhodnutí o přestupku.

Rodinné důvody

To už bylo několik měsíců pravomocné, šlo však jen o jeden z podkladů k odebrání řidičáku. A v tomto případě už byl úspěšný.

Úředníky zřejmě obměkčil argument o nepostradatelnosti automobilu v rodině Jandových.

"Byla by mi způsobena velmi vážná a nenahraditelná újma tím, že bych nemohl řídit motorové vozidlo a nemohl bych zajišťovat přepravu rodinných příslušníků, kteří jsou na mou pomoc odkázáni," napsal Janda v jedné ze svých žádostí.

Krajský úřad poté zrušil rozhodnutí o přestupku, který spáchal, když na křižovatce v Dolních Bojanovicích nedal přednost v jízdě. Takže radní Janda díky formálním kličkám nedosáhl dvanácti bodů, a řidičský průkaz mu tedy zůstal.

"Normální člověk by neuspěl"

On sám na vstřícnosti úředníků nevidí nic zvláštního. "Odvolání jsem konzultoval s právníkem. Mám za to, že jsem neporušil zákon, už si ale přesně nepamatuji, jak to probíhalo," prohlásil Janda.

Sami úředníci na to mají odlišný názor. "Jde o nestandardní postup. Po formální stránce je tento postup možný, normální člověk by s ním ale neuspěl," prohlásil pod podmínkou zachování anonymity jeden z lidí, kteří jsou s věcí obeznámeni.

Pochybnosti o postupu úředníků vyjádřil i Petr Jansa z nevládní organizace Transparency International. "Správní řád, který se vztahuje i na přestupkové řízení, přezkum pravomocných rozhodnutí umožňuje, ale není to běžná praxe," uvedl.

"Je možné, že to ještě bylo v mezích zákona, ale je to nadržování. A není vyloučené, že taky došlo k porušení právních postupů," řekl Tomáš Kramár z pražského občanského sdružení Oživení, které se zabývá odhalováním korupce ve veřejné správě.

"Běžný občan může mít právem pocit, že se v tomto případě jednalo o protekci," podotkl Petr Jansa, vedoucí právní poradny nevládní organizace Transparency International.

Právník Jiří Urban z brněnské advokátní kanceláře Tomáše Rašovského se podivil nad způsobem, jakým úředníci v případě řidičáku radního jednali.

"Přístup krajského úřadu lze označit za velice vstřícný. Zřejmě si v tomto případě úředníci uvědomili, že je občané, a tedy i radní, platí ze svých daní a že jsou tu pro ně," dodal Urban.

Vyjádření ředitele krajského úřadu Jiřího Crhy, který má na starosti úředníky, se ani přes urgence nepodařilo získat. Zástupci nevládních organizací, které se zabývají korupcí, považují takovýto postup za protekci.

Podle nové koaliční dohody mezi ČSSD a KDU-ČSL radní Janda ve své funkci končí tento týden 3. září (čtěte více).

Krajský úřad zrušil rozhodnutí o přestupku, který spáchal Jiří Janda na křižovatce v Dolních Bojanovicích, kde nedal přednost v jízdě.

,