Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Je ve třech pytlích. Tak na co šaty,“ slyšeli pozůstalí v Brně

  6:00aktualizováno  6:00
"Toho vám nikdo oblíkat nebude. Pán byl v takovém rozkladu, že nám ho přivezli ve třech pytlích. Kdo by to dělal..." Takové sdělení vyslechla pětatřicetiletá Alexandra Klementová z úst zaměstnance brněnského pohřebního ústavu. Týkalo se jejího nedávno zemřelého otce.
Jednatel pohřební služby necitlivé zaměstnance potrestal a příbuzným zesnulého se omluvil. Ilustrační foto.

Jednatel pohřební služby necitlivé zaměstnance potrestal a příbuzným zesnulého se omluvil. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Tatínek zemřel náhle na infarkt. Postihl jej v srpnu na chalupě, kde byl bohužel sám. Našli jej až po třech dnech. Soudní lékař nás ujistil, že infarkt byl tak silný, že bychom mu nedokázali pomoci, ani kdybychom byli s ním a okamžitě volali sanitku," popisuje nešťastné okolnosti otcovy smrti Klementová.

S pláčem dodává, že přesto stále myslí na to, zda by nedokázala tatínkovi pomoci, kdyby byla s ním.

S matkou vybraly největší ústav v Brně

Okolnosti smrti jednašedesátiletého muže rodinu zdrtily. Pro uspořádání pohřbu si Alexandra Klementová s matkou vybraly největší brněnský pohřební ústav - Pohřební a hřbitovní služby města Brna.

Tělo zesnulého bylo nutné převézt z kroměřížského Ústavu soudního lékařství, kde lékaři provedli pitvu.

První kontakt s pohřební službou v hlavním sídle se odehrál tak, jak by měl vypadat. Obě ženy vybraly detaily podoby obřadu.

"Paní nám jen citlivě naznačila, že z pochopitelných důvodů nebude možné tatínka při obřadu vystavit. Byla chápavá, ochotná. I přesto samozřejmě není organizace pohřbu nic příjemného," doplňuje Klementová.

Zaměstnankyně pohřební služby jim doporučila, aby oděv pro zesnulého donesly příští den na pobočku v Lužánecké ulici. Tam Klementovou a její matku čekal asi nejkrutější zážitek v životě. Jedna z přítomných žen se k příchozím obrátila se svačinou v ruce a ptala se, co potřebují.

"Pak nás odkázala na kolegu, který o chvíli později přišel. Zatímco jsme čekaly a vyplňovaly formulář o zemřelém, ty dvě ženy pokračovaly ve svém halasném rozhovoru," popisuje Klementová.

A právě od tohoto muže se dozvěděla, že otce "přivezli ve třech pytlích", a proto je oblek zbytečný. Další ze zaměstnankyň si přisadila. "Jestli chcete, můžeme ten oblek hodit na ty pytle," oznámila zkoprnělým ženám.

Alexandra Klementová s matkou v šoku odešly do parku. "Maminka málem zkolabovala a já jsem k tomu neměla daleko. Byl to pro nás příšerný zážitek," říká tiše a v očích má slzy.

Provinilce stihl postih

I to byl důvod, proč dopis s popisem zážitku odeslala nejen vedení Pohřebních a hřbitovních služeb města Brna, ale také na Sdružení pohřebnictví České republiky.

"V jejich Kodexu cti se píše, že jednání s pozůstalými má být vedeno s velkým citem a taktem," vysvětluje Klementová.

Od obou institucí přišly omluvné dopisy. "Probral jsem situaci s dotyčnými pracovníky a po poradě vedení jim byl udělen finanční postih," uvedl jednatel pohřební služby Pavel Cajzl. Podobná situace je podle něho mimořádná a podnik žádnou podobou stížnost neobdržel.

"Snažíme se zabraňovat jakémusi profesnímu otupění tím, že zaměstnance pravidelně školíme," dodal.

Za největší brněnskou pohřební službu se postavil i člen dozorčí rady Sdružení pohřebnictví Ladislav Kopal. "Společnost vedená panem Cajzlem patří k nejlepším. Ujistil mě, že vedení z této události vyvodí patřičné závěry," ujistil Klementovou v dopise.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz