Dělník v centru Brna si utírá pot (11. červen 2010) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Je vedro, některé moravské podniky proto zavádějí „siestu“

  • 13
V tak tropických vedrech, jaká nyní udeřila na jihu Moravy, se pracovat nedá. Zaměstnanci různých oborů proto nyní posílají své stížnosti na krajskou hygienu. Jejich zaměstnavatelé by na horka měli brát ohled a zařazovat v některých případech například více přestávek.

To jim ukládá zákon i vládní nařízení. "Jestli jsou některé stížnosti oprávněná, to budeme muset teprve prošetřit," uvedla Jaroslava Sachlová, vedoucí oddělení hygieny práce Krajské hygienické stanice v Brně.

Deseti až patnáctiminutové zvláštní přestávky mají nyní například zaměstnanci Jihomoravské armaturky v Hodoníně. "Jejich četnost a délka je různá provoz od provozu. Nejhorší pracovní podmínky mají kvůli vysokých teplotám slévači," uvedl Vladimír Knitl z personálního oddělení firmy.

V hromadné dopravě však mimořádné přestávky dělat nejde. "To by nám cestující dali, kdyby řidič zastavil tramvaj a šel si chvíli sednout do stínu pod strom. Řešíme to proto tak, že jim dáváme iontové nápoje," uvedla mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Pohanová.

Řidič brněnské tramvaje Jiří Rosický musí ve vedrech hodně pít a jezdí s ručníkem za krkem (13. červenec 2010)Řidiči a dispečeři je však nefasují každý den. "Už z minulých let máme vysledované, že větší zátěži kvůli počasí jsou vystaveni asi šedesát dnů v roce. A na tolik dnů fasují rozpustné tablety již na jaře. Teploty navíc stále sledujeme a pokud by takových dnů bylo více, tak jim rozdáme další," uvedla Hana Pohanová.

Přijít dřív do práce mohou pracovníci krajského úřadu, ale podle jeho mluvčího Jana Chmelíčka toho moc nevyužívají. "Úřední hodiny jsou většinou do 17:00 a tuto službu veřejnosti musíme stejně zachovat," řekl Chmelíček.

Skladník Ivo Votava v mrazírnách Rovner přerovnává nanauky v mínus 26 stupních Celsia

Co mají zaměstnavatelé dělat, aby lidé při práci nekolabovali, ukládá nařízení vlády, ve kterém je podrobně napsáno, na jaká opatření mají nárok. Záleží přitom na tom, jak velké fyzické zátěži jsou vystaveni.

Dělník Gabriel Ivánik, který pracuje na opravě Vídeňské ulice v Brně, denně vypije i čtyři litry tekutin (13. červenec 2010)Za středně těžkou se považuje práce v potravinářské výrobě, při prodeji zboží, na stavbách. A pokud na takových pracovištích teplota stoupne na 34 stupňů, je to již důvod k zařazování přestávek.

"Pokud je práce ještě namáhavější, opatření se zavádějí už při nižších teplotách a naopak. V kancelářích lze snést i tepelnou zátěž 34 stupňů," uvedla Jaroslava Sachlová z Krajské hygienické stanice v Brně.

,