Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Privatizace bytů v Brně stále stojí. Je to nefér, protestují nájemníci

  9:25aktualizováno  9:25
„Posloucháte mě, pane primátore?“ říká starší žena rozčileně do mikrofonu a dívá se na brněnského primátora Petra Vokřála (ANO). Ten jen kývne. Už víc než hodinu poslouchá na úterní schůzi zastupitelstva jednu výčitku za druhou, kterými jej zahrnují nájemníci městských domů.

Petr Vokřál hovoří před zastupiteli. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Radní totiž koncem loňského roku pozastavili privatizaci domů, protože chtějí prověřit její pravidla. A právě privatizace se stala jedním z hlavních témat zastupitelů.

„Vzhledem k novému občanskému zákoníku není možné, abychom prodávali domy podle starých pravidel, pokud nejsme přesvědčení o jejich platnosti,“ vysvětluje dokola náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL) a stejně jako primátor žádá nájemníky o trpělivost a čas. To je však ta poslední věc, kterou lidé mají.

Rozhodnutí radních dostalo do kritické situace především stovky lidí z 27 bytových domů, kteří splnili všechny podmínky ke koupi levnějšího obecního bytu a na konci roku měli těsně před podpisem smlouvy s městem. Přesto levnější městský byt zatím nedostanou. Podobně jako další tisíce lidí, jejichž domy jsou určené k prodeji v oficiálním seznamu.

„Měnit pravidla v průběhu hry není fér,“ zlobí se třeba Vladimír Nováček.

„Kdybychom teď schválili rozběhnuté smlouvy a pak zjistili, že současná pravidla nekorespondují se zákony, dostali bychom sami sebe do nešťastné situace. Chceme stanovit takové podmínky prodeje, které budou spravedlivé i pro ostatní občany. Majetek města by měl být prodávaný za cenu obvyklou,“ vysvětloval primátor Vokřál.

Nájemníci si vzali hypotéky, nyní hrozí, že je budou vracet

Nájemníci tvrdí, že je vedení města dostalo do finančních problémů.

„Lidé, kteří v obecních bytech bydlí často celá desetiletí a už teď platí deregulovaný nájem, museli v krátké době shromáždit peníze na koupi, vzít si půjčky nebo hypotéky, a pokud jim město do půl roku byt neprodá, budou muset peníze vracet,“ popsala obavy nájemníků Eleni Karakeva z domu v Merhautově ulici v městské části Brno-sever.

Část nájemníků proto už teď uvažuje o žalobě na město o náhradu škody. „Naši právníci poslali dopisy vedení města i všem klubům zastupitelů, že nájemníkům kvůli jejich jednání skutečně vznikne škoda a že ji budou požadovat po městě,“ řekla Ivana Okurková.

„Je zřejmé, že jsou lidé zklamaní, ale jsme mezi mlýnskými kameny. Nezbývá nám než postupovat podle zákona,“ řekla náměstkyně Liptáková.

Zároveň připustila, že pokud nějaká škoda nájemníkům vznikne, město se nebude vyhýbat tomu, aby ji nahradilo. „Děláme maximum, abychom zkrátili dobu nejistoty,“ dodala.

Pracovní skupina představí stanovisko do konce března

Náměstkyně kvůli přehodnocení pravidel privatizace ustavila speciální pracovní skupinu. Jsou v ní politici, úředníci a ekonomičtí a právní znalci. Zadala také odborné posudky dvěma právnickým firmám.

„Do konce března budeme mít jasné stanovisko, které chceme projednat se zástupci bytových družstev,“ popsala Liptáková.

Už teď je ale jasné, že město bude svoje domy prodávat za ceny, které se budou blížit tržním. „Nejsme si jistí, jestli lze pokračovat v privatizaci podle stávajících cen. Přehodnotit bude třeba i seznamy domů určených k prodeji,“ řekla Liptáková.

Zastavení privatizace kritizují opoziční zastupitelé, kterým se nepodařilo na pořad schůze prosadit bod, aby lidé mohli koupit ty domy, kde chybí pouze podpis kupní smlouvy. „Otevřeli jsme Pandořinu skříňku,“ konstatoval Oliver Pospíšil (ČSSD).

„Je nemyslitelné, aby město na již rozběhnuté prodeje bytových domů aplikovalo nové podmínky. Odmítáme, aby se zasahovalo do prodeje domů, které již byly orgány města schváleny podle současných a stále platných pravidel prodeje,“ uvedl Libor Šťástka (ODS).

Nynější pravidla prodeje městských domů platí od roku 2007. Mimo jiné určují, že nájemníci mohou za určitých podmínek odkoupit od města byt za výrazně nižší cenu, než je na volném trhu. Sleva může v některých případech dosahovat až dvou třetin z tržní ceny.

Nová koalice sice deklarovala přehodnocení pravidel privatizace v koaliční smlouvě, ale k pozastavení prodeje přikročila už krátce po volbách, když se ukázalo, že za výhodné ceny zprivatizovali byty i někteří politici či úředníci.

MF DNES informovala o tom, že za méně než polovinu tržní ceny koupil loni v říjnu byt v centru města bývalý tajemník úřadu městské části Brno-střed Stanislav Pšeja (více o celém případu čtěte zde).

Podobně přišel k levnějšímu domu bývalý místostarosta Brna-sever Radomír Vavrouch (ODS) (podrobnosti naleznete zde). A další politici mají nájemní smlouvy v domech, které postihlo nynější zastavení privatizace, třeba poslanec Pavel Blažek (ODS) nebo jeho stranický kolega, zastupitel Brna-střed Otakar Bradáč (ODS).
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...Další z rubriky

VIDEO: V Brně se narodila levhartí dvojčata, Nayana se o ně vzorně stará

V zoo Brno se po 17 letech narodili levharti cejlonští

Za posledních sedmnáct let se v brněnské zoo vystřídalo devět levhartů cejlonských. Až nyní ale přišel chovatelský...

Na nový křivý chodník přijede kontrola, přivede starostu i stěžovatelku

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Na to, jestli je, nebo není v pořádku křivý chodník, který u rodinných domků postavila obec Horní Bojanovice na...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou PtáčkovouNajdete na iDNES.cz