Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ČSSD v Brně se postavila za Sobotku, Haška vyzvala k odchodu jen nepřímo

  19:17aktualizováno  21:29
Několik krajských buněk sociální demokracie v pondělí řešilo osud členů vedení strany, kteří zapírali tajnou schůzku v Lánech. Za šéfa strany Bohuslava Sobotku se postavila i klíčová jihomoravská organizace, která je pro většinu pučistů domovskou. Lidé, kteří šli proti předsedovi, by měli zvážit svůj podíl viny a případně rezignovat, rozhodla.

Michal Hašek před jednáním jihomoravské ČSSD. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Členové centrálních organizací a předsedové byli vyzváni, aby zvážili svůj podíl viny na oslabení ČSSD v povolebním vyjednávání a případně rezignovali ze stranických funkcí," řekl iDNES.cz šéf jihomoravského krajského výboru Václav Božek. Výzvu k rezignaci tak organizace vznesla jen obecně bez jmenování viníků.

"Tady nejde až tak o to, aby odstoupili či neodstoupili. Tady jde zejména o jejich sebereflexi," doplnil Božek. Podle jeho osobního názoru by měla trojice pučistů (místopředsedové ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach a šéf klubu poslanců Jeroným Tejc) odstoupit z vrcholných stranických funkcí a následnou prací pro ČSSD ukázat, kde je ve straně jejich místo.

Sobotku podpořili v Praze, Zlíně i Ostravě

Bohuslav Sobotka dostal důvěru také ve zlínské, pražské a moravskoslezské krajské organizaci. Pražské předsednictvo po více než hodinové debatě odhlasovalo usnesení, že Sobotku podporuje ve vyjednávání o budoucí vládě.
"Druhé usnesení zní, že: KVV ČSSD Praha vyzývá Michala Haška, Zdeňka Škromacha a Jeronýma Tejce, aby nabídli své funkce k dispozici," řekl předseda pražské ČSSD Karel Klíma.

Se stejným výsledkem skončilo jednání ČSSD v Havířově na Karvinsku. Bohuslava Sobotku uznali jako jediného legitimního vyjednavače o vládě a vyzvali účastníky utajované schůzky s prezidentem Milošem Zemanem, aby se vzdali svých stranických funkcí.

Jednání probíhala také v ústeckém a hradeckém krajském výboru sociální demokracie.

Zároveň zdůraznil, že by bylo škoda, kdyby ČSSD o tyto tři členy přišla.

Na jednání rovněž podpořili Bohuslava Sobotku jako předsedu strany a člena vyjednávacího týmu. Pro usnesení, které má celkem tři body (celé zde), ale zvedla ruku jen těsná většina přítomných.

"Pokládám to za svou výhru. Toto rozhodnutí totiž dokládá, že Michal Hašek, Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach a Roman Onderka neměli pro svůj povolební postup podporu vlastní jihomoravské sociální demokracie," uvedl Sobotka. 

"Usnesení nebylo přijato jednomyslně. Ukazuje to, že podporovatelé pučistů na jižní Moravě byli přehlasováni," dodal. Sám se jednání neúčastnil, protože byl na krajské konferenci ČSSD v Moravskoslezském kraji. "Je potřeba se důkladně zaměřit na všechny kraje. V Moravskoslezském kraji má ČSSD největší základnu," vysvětlil Sobotka.

Sobotka chce také navrhnout, aby na sjezdu strany bylo více delegátů než dosud. Podle jeho představ by jich mohlo být víc než tisíc, tedy v podstatě dvojnásobek. Omezilo by to podle něj zákulisní obchodování ve straně. Mimořádný sjezd strany by se podle Sobotky mohl konat počátkem února, celé vedení strany by na něm mělo dát k dispozici své funkce.

Jednání v Brně bylo bouřlivé

Návrh na odstoupení trojice poslanců předložil v jihomoravské organizaci člen výboru a poslanec Ivan Ohlídal. Ten také patřil k jejich nejhlasitějším kritikům. Ohlídal zdůraznil, že Hašek se tím, že tři dny lhal spolustraníkům i veřejnosti o své povolební schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, stal nevěrohodným. Podle něj proto "nemá ve vrcholné politice co dělat".

Fotogalerie

"Usnesení nyní odpovídá situaci v krajské ČSSD. Michal Hašek tu pořád má své zastánce, ale ty se podařilo přehlasovat. Považuji za zásadní, že krajský výkonný výbor vyjádřil podporu Bohuslavu Sobotkovi," uvedl Ohlídal po jednání.

Jednání bylo podle přítomných velmi bouřlivé. "Pereme špinavé prádlo a zatím jsme ve fázi předpírky," řekl před šestou hodinou novinářům člen výkonného výboru Zdeněk Dufek.

Hašek při příchodu na jednání připustil, že se dopustil chyby, když neinformoval o své schůzce s prezidentem hned a zatajil ji. Novinářům však řekl, že samotná schůzka nebyla pochybením. Stejně tak odmítá kritiku za pokus o odvolání Sobotky s tím, že to bylo jen vyvolání diskuse ve straně o velmi špatných výsledcích ČSSD v předčasných volbách.

Hašek musel vylučovat i kolaboraci se SPOZ

Jakou osobní odpovědnost z utajování schůzky v Lánech Hašek vyvodí, neřekl. K celé záležitosti se vyjádří více v neděli na jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD v Praze. Stejně to chce udělat i Zdeněk Škromach. K diskusi uvedl, že byla poměrně bouřlivá, "byly i výčitky, ale i lidé, kteří se mě zastali".

Zároveň uvedl, že na jednání padl i absurdní návrh na přijetí usnesení, že se Zdeňkem Škromachem kolaborovali se SPOZ jednáním s premiérem Jiřím Rusnokem a ministrem pro regionální rozvoj Františkem Luklem. Proti tomu se Hašek ohradil s tím, že na těchto jednáních byly domluveny pro kraje tři miliardy korun z dotací EU na dopravní infrastrukturu. Pro usnesení o údajné kolaboraci se SPOZ hlasovali čtyři přítomní.

Poslanec Tejc uvedl, že atmosféra na jednání nebyla "až tak horká". Zdůraznil, že názory členů ČSSD na jeho postup ve věci utajované schůzky v Lánech se různí. "Nejdůležitější teď je, abychom byli schopni jednat o nové vládě," řekl ČTK.

Sociální demokraté začali jednat v pondělí v 16 hodin. "Před začátkem jednání se před krajskou buňkou ČSSD shromáždilo několik lidí s transparenty," informovala redaktorka MF DNES.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

K úhynu ryb v největším moravském rybníce přispěli i přemnožení karasi

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Z rybníku Nesyt u Sedlce na Břeclavsku vylovili hospodáři už více než sto tun leklých ryb. Škody určitě překročí pět...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Najdete na iDNES.cz