Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


MotoGP chtějí zachránit město a kraj spolu. Mají už jen čtyři týdny

  16:30aktualizováno  16:30
Konání Velké ceny má zachraňovat spolek kraje a Brna. Na jeho založení se v pondělí dohodla ministryně Kateřina Valachová s hejtmanem Michalem Haškem a primátorem Petrem Vokřálem. Čas přitom utíká. Politici už mají jen čtyři týdny. Pokud se nedohodnou na financování MotoGP v dalších letech, závod už se příští rok podle promotéra nepojede.

Ilustrační snímek. | foto:  David Neff, MAFRA

Z pondělního prohlášení jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) by se mohlo zdát, že se čas posunul o rok zpět. Politik oznámil, že se spolu s městem chystá založit spolek, který by od příštího roku měl pořádat prestižní Velkou cenu Brna. Závod, který sužuje nedostatek peněz, by tak byl zachráněn. To už ovšem Brňané slyšeli před jedenácti měsíci. Hašek přitom zdůraznil důležitost spolupráce s Automotodromem, který závod pořádá doteď. Opět stejně jako loni.

Rozdíl oproti loňsku? Po roce dohadů, planých slibů a nezaplacených dluhů už promotérovi závodů Dorna definitivně došla trpělivost. V nedávném rozhovoru pro MF DNES šéf firmy Carmelo Ezpeleta prohlásil, že pokud nebude do letošní jubilejní 50. Velké ceny zaplacený dluh a jasné financování v budoucnu, závod v Brně pro příští roky končí. Politikům se tak čas na vyřešení situace kriticky smrskl. Do 15. srpna zbývá jen necelý měsíc.

„Za kraj chci říct, že jsme připraveni do té doby společně s městem Brnem sestavit potřebné dokumenty. Svolám mimořádné krajské zastupitelstvo stejně jako to udělá Brno. Tam bychom měli schválit založení spolku,“ dušuje se Hašek.

Kraj se v minulosti rozhádal s Automotodromem

Uzavírá se tak kruh. Po loňském prohlášení ovšem Hašek nakonec nechal k všeobecnému překvapení zastupitele odhlasovat místo spolku vznik krajské společnosti s ručením omezeným. Tu odborníci označili za neprůhlednou. A Brno se na ní odmítlo podílet.

„Ono se to v minulých měsících vyvíjelo. Nyní jsme se dohodli na tom, že to bude spolek. Berte to jako jistotu. Co se týká krajské společnosti s ručením omezeným, najdeme jí nový předmět činnosti. Nebude to investice marná,“ ubezpečil Hašek.

Kraj se ovšem v minulých měsících rozhádal i s Automotodromem. Hašek nejprve firmě i španělskému promotérovi Ezpeletovi sliboval, že zprostředkuje vládní dotaci, díky které Dorna dostane 30 milionů korun za loňský ročník. Pak však otočil. Výměnou za peníze se kraj snažil vnutit Automotodromu spolupořadatelskou smlouvu na letošek. A zastupitelé kraje ji opět schválili předtím, než ji Automotodrom či dokonce promotér Dorna viděli. Ty ji pak označili za nepodepsatelnou kvůli právním vadám.

Teze budoucích smluv do 15. srpna

Že to tentokrát bude jinak v pondělí slíbila i ministryně školství a Haškova spolustranice Kateřina Valachová. Předtím jednala s Ezpeletou. „Do 15. srpna budou také na světě teze budoucích smluv o spolupráci spolku s Dornou a Automotodromem, který je jako jediný schopen zajistit pro závod Masarykův okruh,“ konstatovala Valachová (rozhovor s Carmelem Ezpeletou zde).

Na schůzce na hejtmanství Hašek seděl nejen s ní, ale také s primátorem Vokřálem. Na toho přitom v minulých měsících tvrdě útočil. Vokřál zase Haška kritizoval za zadržování vládní dotace. Nakonec se primátor v patové situaci pokusil Velkou cenu zachránit mimořádnou padesátimilionovou dotací na letošek z peněz města. O té zastupitelé nakonec nehlasovali. V pondělí se však politici města a kraje shodli.

„Jsem velmi rád, že po ročním přešlapování se díky paní ministryni podařilo dát věci do pohybu. Doufám, že se sejdeme na tiskové konferenci při ročníku 2015, abychom si řekli, jak to bude v roce 2016,“ uvedl Vokřál (ANO).

Je třeba vyřešit dluh, říká Smetana

Mimořádné zastupitelstvo chce svolat na 11. srpna. Maximálně několik dnů nato slibuje krajské zastupitele svolat i Hašek. Automotodrom jejich aktivitu vítá. S optimistickými prohlášeními je však opatrný. „Bude záležet na konkrétním provedení spolku. Navíc se zde bavíme o roce 2016. Je ale třeba vyřešit i zalistovací poplatek za letošní rok a také dlužných třicet milionů za loňský rok. Dorna už dříve řekla, že bez toho se o dalších ročnících nebude s Brnem bavit,“ uvedl mluvčí Masarykova okruhu Jiří Smetana.

Hašek přitom v pondělí slíbil, že o třiceti vládních milionech, které má na účtu kraj, bude jednat s vládou. Po měsících obstrukcí by tak spolu s dvaceti miliony z rozpočtu kraje mohlo připutovat na letošní MotoGP 50 milionů korun. Dalších 10 milionů už odhlasovali brněnští radní. „Nepřistupuji na mediální prezentaci nějakých rozporů mezi městem a krajem. Nešlo o to vyhrát. Šlo o to najít řešení pro Velkou cenu a její budoucnost. Jsem velmi rád, že dnes jsme takové řešení našli,“ konstatoval Hašek.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Z nejúrodnější jižní Moravy je vyprahlá krajina, vznikne záchranný fond

(ilustrační snímek)

Počasí trápí zemědělce na jižní Moravě dlouhodobě. Vznikl tak nový plán. Aby překonali těžké časy, mohli by čerpat...

Vzkříšení za stovky tisíc. Z hromady šrotu v Brně vyroste parní Němka

Nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel Brno (na snímku Jiří Kotas) chtějí...

Brněnští nadšenci do lokomotiv vybrali na opravu 74 let starého stroje více než půl milionu korun. Hromadu šrotu, který...

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz