Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jednání o koalici váznou, začal boj o křesla

  19:55aktualizováno  19:55
Od rozpadu koalice ČSSD a ODS uplynulo už deset týdnů. Jednání sociálních demokratů s lidovci o společném vedení kraje váznou. Zasekla se totiž na rozdělení postů v radě a výborech. Zatím kraj řídí samotná ČSSD, která má usnášeníschopnou většinu a současný stav jí tak vlastně vyhovuje.

Jednání o krajské koalici ČSSD a lidovců váznou, zasekla se na jednání o rozdělení postů v radě a výborech. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Strany budoucí koalice se podle svých představitelů dohodly na společných programových bodech a dolaďují jen detaily. Začal však boj o pozice. KDU-ČSL požaduje pět míst v jedenáctičlenné radě, sociální demokraté se však svých sedmi obsazených postů nechtějí vzdát.

"Určitě bychom chtěli udržet sedm míst v radě. Počet uvolněných pozic po rozpadu koalice by se měl při obsazování novými lidmi dodržet," podotkl první náměstek hejtmana a člen vyjednávací komise za ČSSD Václav Božek.

Chceme lepší podmínky než ODS, říká Juránek

Bývalý hejtman Stanislav Juránek při on-line rozhovoruKDU-ČSL se však s takovou nabídkou nehodlá spokojit. "Očekáváme lepší podmínky, než měla ODS. Vyplývá to už z porovnání počtu mandátů v zastupitelstvu. Občanští demokraté mají jedenáct, lidovci osmnáct," upozornil jihomoravský šéf lidovců Stanislav Juránek.

Přes zatím nevyřešený spor o místa v radě Juránek stále věří, že se podaří koaliční smlouvu podepsat do konce prázdnin. "Počátkem příštího týdne bychom se mohli dohodnout na konečném znění smlouvy a na datu jejího podepsání," dodal Juránek.

Pokud se partneři dohodnou na složení krajské rady, zastupitelstvo by její novou podobu mohlo schválit na zasedání šestnáctého září.

Podle lidovců splnila ČSSD všechny podmínky, které si KDU-ČSL pro vstup do koalice kladla. Podle krajského radního pro zdravotnictví Oldřicha Ryšavého (ČSSD) panovala u většiny věcí z jeho rezortu mezi oběma partnery shoda. Lidovci požadovali konec proplácení zdravotnických poplatků, což Jihomoravský kraj zavedl už od třicátého června.

Sociální demokraté vládnou kraji sami

Po červnovém rozpadu koalice zůstala sociálním demokratům usnášeníschopná většina v krajské radě. Kraj tak funguje dál, přestože podoba rady schválená před dvěma lety zastupitelstvem už neplatí.

Jiří Kadrnka při on-line rozhovoru."Toto torzo nemá jakýkoliv politický ani voličský mandát a přesto rozhoduje o vážných věcech, které budou mít dopad na náš kraj několik desetiletí," kritizuje současné poměry na kraji předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

Zákon takové fungování krajské rady ale nezakazuje. Pamatuje jen na případy, kdy by ztratila usnášeníschopnost. "Když rada přijde o usnášeníschopnost, její působnost až do zvolení potřebného počtu členů vykonává zastupitelstvo. To ale není tento případ," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Náměstkyně hejtmana jižní Moravy Anna Procházková (ODS) si balila věci ve své kanceláři. Měla v ní téměř šest let na starost územní plánování"Sociální demokracii to problém zjevně nedělá, tak to funguje," komentovala současnou situaci bývalá radní Anna Procházková (ODS).

Nelíbí se jí ani protahující se jednání o nové koalici. "Pro chod úřadu to není optimální, ale nezbývá než čekat, až se dohodnou," řekla Procházková.

Hejtman Michal Hašek odmítá, že by se jednání zasekla na rozdělení postů v krajské radě. "Jsem přesvědčený, že koalici podepíšeme do konce prázdnin," řekl Hašek na středeční tiskové konferenci.

Podle něj je jednání dlouhé pouze z toho důvodu, že je léto a lidé jezdí na dovolené. "Nebylo možné scházet se každý den. Za pár dní už ale oznámíme datum podpisu koaliční smlouvy," dodal.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Najdete na iDNES.cz