Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jednání o krajské koalici: poplatky bude za pacienty zřejmě platit kraj

  11:55aktualizováno  15:05
Jihomoravská ČSSD se s ODS dohodla na programu společné krajské koalice. Strany rozhodly, že kraj bude za lidi v krajských nemocnicích platit zdravotnické poplatky nebo že se nebudou privatizovat nemocnice ani sociální ústavy. Strany chtějí také na krajském úřadě udělat ekonomický a personální audit. Další jednání mají politici domluveno na večer.

Michal Hašek rozjel další kolo koaličního jednání | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Otevřená zůstala pouze diskuze nad tvorbou zdravotnických zákonů, které by zcela nebo velmi významně eliminovaly dopad regulačních poplatků na krajský rozpočet," uvedl Michal Hašek.

Hašek jednal i s KSČM a KDU-ČSL, především o kompetencích a personálních věcech. "Jednali jsme o důstojném podílu na spoluodpovědnosti těchto stran za řízení Jihomoravského kraje. Řešilo se také zastoupení ve vedení výboru a v komisi," dodal Hašek s tím, že KSČM bez výhrad na návrhy vítězné ČSSD přistoupila.

Vojtěch Adam z KSČM se dnes dopoledního koaličního jednání účastnil. "S výsledky jsme spokojeni. Bylo nám přislíbeno zastoupení ve výborech a komisích. Jaká místa to budou však nemůžu před ustavujícím zasedáním Jihomoravského kraje zveřejnit," řekl Adam.

Křesťanští demokraté navrhli podle Haška několik drobných změn, na kterých se poté s ČSSD dohodli.

"Nikdy v předchozích osmi letech nedostaly strany nezastoupené v Radě Jihomoravského kraje takový prostor k uplatnění svých politických mandátů," dodal Hašek.

Podle dostupných informací by měly konečné výsledky jednání strany oznámit v úterý.

Do sněmovny jdou z kraje dvě ženy

PO včerejším jednání už je ale jasné, že do Poslanecké sněmovny jdou z jižní Moravy dvě členky ČSSD. Mandát získá místostarostka Tišnova Zuzana Brzobohatá a ředitelka domova pro seniory v Moravském Krumlově Irena Kočí.

Brzobohatá má tak nahradit poslance z Blanska Miloslava Kalu, který před několika dny získal post viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Kočí nahradí ve sněmovně lídra krajské ČSSD a možného hejtmana Michala Haška. Nahradit Haška by měla v prosinci či v lednu, kdy slíbil politik odchod ze sněmovny.

"Vstřebávám si to v sobě. Ale je pochopitelné, že s radostí přijmu. Já jsem z generace, pro kterou je to čest být v parlamentu," uvedla pro ČTK Irena Kočí. Rodina podle ní nic proti její kariéře nemá. Manžel, s nímž žije 32 let, ji prý v politickém snažení podporuje. Děti má Kočí dospělé.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz