Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Blažek, anebo Fiala? Nový premiér může být z Brna, myslí si část ODS

  11:26aktualizováno  11:26
Nejen v Praze nabralo po policejní razii z konce minulého týdne dění v politice rychlý spád. Na jihu Moravy se spekuluje, že by se novým premiérem mohl stát šéf brněnské ODS a ministr spravedlnosti Pavel Blažek. V kuloárech zaznívá i jméno bývalého rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek by se podle některých politiků z jihomoravské ODS mohl stát novým premiérem. | foto: Kateřina ŠulováČTK

Špičky jihomoravské ODS se například chtěly sejít v pondělí večer, aby probraly, jaký další vývoj celostátní politiky budou prosazovat. Nakonec ještě týž den po poledni zasedala v Praze výkonná rada, aby začala řešit, kdo obsadí uvolněné místo v čele strany a kdo se stane premiérem.

Do Prahy tak jihomoravští členové jeli jednat bez dohody s dalšími straníky a své názory spolu konzultovali většinou jen po telefonu.

Jednou z variant v tu chvíli bylo také to, že se premiérem a předsedou ODS stane dosavadní ministr spravedlnosti a šéf největší jihomoravské stranické buňky Pavel Blažek. "Je to jedno z jmen, o kterých je podle mého názoru potřeba jednat," konstatoval předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

Blažka, který vede jedno z brněnských oblastních sdružení, si v čele vlády umějí představit i další straníci na jihu Moravy, včetně bývalého kandidáta na jihomoravského hejtmana Jiřího Crhy nebo brněnského radního a starosty městské části Brno-střed Libora Šťástky.

Sám Blažek, který je v brněnské ODS od roku 1998, se přitom až do loňského roku vyhýbal viditelnějším funkcím. Jako člen nejužšího vedení ODS je nyní jedním z těch, kteří budou o budoucím premiérovi vyjednávat. Důležité je podle něj najít člověka, který tuto funkci nejenom chce, ale který je také chtěn.

"Svojí vlastní kandidaturou se nezabývám," zhodnotil stroze Blažek.

Bývalý rektor Masarykovy univerzity?

Kromě něj zmiňují jihomoravští občanští demokraté i další jména: Martina Kubu, Zbyňka Stanjuru či Jaroslava Kuberu.

"Spíše než o konkrétních jménech bychom ale měli nejprve jednat v obecnější rovině. Chceme člověka, který je spjat s dosavadním premiérem jako Martin Kuba či Pavel Blažek? Nebo člověka trochu vzdálenějšího, ale přesto výrazného, jako je například Jaroslav Kubera? Nebo ještě někoho jiného, kdo je s ODS sice spojován a má své zásluhy, ale není jejím členem?" nastiňuje Kadrnka.

A právě o člověku, který by splňoval poslední charakteristiku, mají někteří členové jihomoravské ODS také poměrně konkrétní představu. Opatrně pomýšlejí na politologa a bývalého rektora Masarykovy univerzity v Brně Petra Fialu, který je od loňského května ministrem školství.

Do vlády ho totiž vyslala právě ODS, ačkoliv je nestraník. "Domluvili jsme se, že žádná jména komentovat nebudeme. Pro mě je to ale typický představitel té třetí skupiny," připouští opatrně Kadrnka.

Fiala se k této možnosti zatím nevyjadřuje. "Pan ministr v tuto chvíli nepovažuje za vhodné probíhající politická jednání jakkoli komentovat," uvedl mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

Podle politologa Lubomíra Kopečka je však právě někdo zvenčí pro ODS šancí, jak se svým návrhem uspět u prezidenta Miloše Zemana.

"Šance na to, že by jmenoval premiérem vysokého politika ODS, je v současné situaci velice malá. To, že ODS může sáhnout po někom, kdo je jí blízký, ale přesto není se současnými špičkami strany tolik provázaný, je proto logická varianta," zhodnotil.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z rybníku Nesyt už vylovili všechny uhynulé ryby, bylo jich přes sto tun

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Na rybníku Nesyt na Břeclavsku skončila po šesti dnech likvidace leklých ryb, které uhynuly kvůli suchu a nižšímu...

K úhynu ryb v největším moravském rybníce přispěli i přemnožení karasi

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Z rybníku Nesyt u Sedlce na Břeclavsku vylovili hospodáři už více než sto tun leklých ryb. Škody určitě překročí pět...

Najdete na iDNES.cz