Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud odročil jednání o propuštění obviněného z vražd v Brně na kauci

  17:31aktualizováno  18:03
Soud v americké Virginii odročil čtvrteční jednání o tom, zda bude Kevin Dahlgren obviněný z vraždy svých čtyř příbuzných v Brně propuštěn na kauci. Zatím není jasné, kdy se bude o případném propuštění jednat znovu.

V tomto domě v Brně-Ivanovicích došlo 22. května 2013 ke čtyřnásobné vraždě. Z ní česká policie obvinila dvacetiletého Američana Kevina Dahlgrena (na snímku). | foto: koláž iDNES.cz

Zástupci české strany se o odročení dozvěděli krátce před čtvrtou hodinou odpolední středoevropského času. Tedy jen krátce před tím, než měl soud začít jednat.

"Zatím neznáme ani důvod tohoto odročení, ani termín nového jednání soudu," informoval Robert Schuster z ministerstva spravedlnosti, které má na starosti vypracování žádosti o Dahlgrenovo vydání. Situací se podle něj na místě zabývá zástupce českého konzulátu v USA.

Schuster zároveň zdůraznil, že případné propuštění Dahlgrena na kauci nic nemění na tom, že bude česká justice dále pracovat na žádosti o jeho vydání do Česka. Na odeslání žádosti zbývá ještě více než polovina šedesátidenní lhůty.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu ve Spojených státech usiluje nyní Dahlgrenův obhájce Theodore Simon zejména o tři věci. Snaží se zpochybnit samotné zadržení svého klienta, pro které podle něj nebyly dostatečné důvody.

Zpochybňuje také platnost smlouvy o vydávání občanů k trestnímu stíhání mezi Českou republikou a Spojenými státy. A žádá také o navrácení oblečení a předmětů, které američtí policisté Dahlgrenovi zabavili a poslali je vyšetřovatelům do České republiky.

Obhájce podle Českého rozhlasu zatím v tuto chvíli ani nepředložil žádost o propuštění na kauci. "Je naprosto evidentní, že chce dosáhnout propuštění Kevina Dahlgrena, aniž by se musela skládat kauce," dodal zpravodaj Vít Pohanka.  

Fakta a mýty o tragédii v Ivanovicích

Kolem vraždy čtyřčlenné rodiny z Brna-Ivanovic se za uplynulé dva týdny objevila řada nejasností, dohadů nebo přímo lží. Policie tyto informace postupně vyvrací a upřesňuje.

 • Kdo byl v domě
  Podle policie je jisté, že vrah zabíjel své oběti postupně v průběhu středy 22. května. Z nejnovějších informací vyplývá, že tři ze čtyř obětí byly v den vraždy od rána doma. Čtvrtý člověk přišel později. Hrozbě smrti navíc unikla dívka, která z domu prokazatelně odešla v den vraždy ráno.
 • Nález těl
  Oběti vraždy našli jejich sousedé ve středu 22. května večer, když se do jejich domu vydali hasit požár. Od brzkého odpoledne totiž v ulici cítili kouř a pozdě večer si všimli, že je to tím, že v tomto domě hoří. V době, kdy na místo přivolali hasiče a policisty, byl už Kevin Dahlgren několik hodin ve Vídni na letišti.
 • Esemeska s přiznáním
  Rakouský tisk zveřejnil pár dní po vraždě informaci o tom, že se Kevin Dahlgren přiznal k vraždě v textové zprávě své kamarádce. Taková esemeska však podle policie neexistuje. Psal jen o tom, že jede do Vídně.
 • Synovec, nebo bratranec?
  Od počátku nebylo jasné, v jakém příbuzenském poměru je obviněný Dahlgren k zavražděným členům rodiny. Nyní policie ví, že byl bratrancem zavražděné ženy. Původní nepřesné informace by však neměly mít vliv na případné Dahlgrenovo vydání. Mezinárodní zatykač totiž podle kriminalistů mluví jen o pravděpodobném vrahovi a jeho obětech. Příbuzenské vztahy v něm nehrají roli.
 • Cesta do Vídně
  Policie nejprve nevěděla nic o tom, jak se Dahlgren dostal z Brna do Vídně. Posléze se objevily spekulace o tom, že jel na motorce, kterou ukradl svým příbuzným. To se ale nepotvrdilo. Našel se totiž taxikář, který pravděpodobného vraha ve středu vezl z centra Brna na letiště ve Vídni. Za takovou cestu si taxikáři, které redakce oslovila, účtují kolem 3 800 korun. Dahlgren však mohl platit i v jiné měně nebo si cenu s taxikářem domluvit jinou. To kriminalisté nekomentovali.


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Najdete na iDNES.cz