Ve Slavkově u Brna se sešli předsedové české, rakouské a slovenské vlády. Zleva...

Ve Slavkově u Brna se sešli předsedové české, rakouské a slovenské vlády. Zleva rakouský kancléř Werner Faymann. český premiér Bohuslav Sobotka a slovenský premiér Robert Fico. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Místo tří císařů šéfové vlád. Ve Slavkově neválčili, řešili EU a plyn

  • 12
Tři předsedové vlád z Česka, Slovenska a Rakouska se dopoledne sjeli do Slavkova u Brna. Na místě, kde se odehrála slavná bitva tří císařů, ale neválčili. U Mohyly míru Bohuslav Sobotka, Robert Fico a rakouský kancléř Werner Faymann uctili památku padlých vojáků, poté na slavkovském zámku debatovali o společných tématech.

Pro Slavkovské není návštěva premiéra neobvyklá. Lídr sociálních demokratů Sobotka je totiž rodákem z nedaleké Telnice. Žáky z místní hotelové školy, kteří měli na starosti raut, nechávala přítomnost čelních politiků klidnými.

„Máme to jako povinnou praxi, už jsme podobné akce připravovali. Nijak nás to neznervózňuje,“ říká s úsměvem studentka Gabriela.

Právě Integrovanou střední školu ve Slavkově, pod kterou spadá i hotelová škola, si premiér vybral, aby na akci připravila občerstvení. Dal jim přednost před jinými restauracemi a hotely.

„Je Slavkovan, takže ho studenti tady znají. Už jednou naši školu navštívil, takže to brali normálně,“ popsala učitelka Marie Novoměstská ze slavkovské školy.

Dopoledne oba premiérové a kancléř uctili položením věnce u Mohyly míru památku padlých vojáků v bitvě tří císařů, v níž roku 1805 Napoleon Bonaparte porazil vojska rakouského císaře a ruského cara.

Poté se přesunuli na slavkovský zámek, kde se domluvili na prohlubování spolupráce, posílení vzájemných vztahů a jednotných názorech při jednání Evropské rady.

Podpora dálnice Brno-Vídeň a železnice Bratislava-Vídeň

Premiéři se shodli na tom, že je nutné omezit byrokracii a zjednodušit systém čerpání evropských dotací. Například Česká republika z nich v roce 2013 nevyčerpala deset a loni devět miliard korun.

Rakouský kancléř Werner Faymann uvedl, že usnadnění čerpání dotací EU by urychlilo práci na rozpracovaných i plánovaných projektech. To by pomohlo ke vzniku nových pracovních míst.

Předsedové vlád také probírali lepší dopravní spojení mezi zeměmi i krizi na Ukrajině. V plánu mají například výstavbu dálnice mezi Vídní a Brnem a lepší železniční spojení z Vídně do Bratislavy.

Sankce na Ukrajině chtějí řešit mírovou cestou. Klíčové jsou podle nich dodávky zemního plynu.

„Pokud bude Ukrajina vyřazena z tranzitu zemního plynu, umíme zajistit plyn pro naši domácí potřebu. Přišli bychom ale o obrovské peníze kvůli tomu, že přes Slovensko jde plyn do ČR a k dalším západním partnerům,“ sdělil Robert Fico. Příští rok se všichni tři opět setkají. Tentokrát na Slovensku.