Trojčata Patrik, Štěpán a Kryštof Vrtílkovi ve věku jednoho měsíce.

Trojčata Patrik, Štěpán a Kryštof Vrtílkovi ve věku jednoho měsíce. | foto: archiv rodiny Vrtílkových

Odmítli dvě embrya, protože se báli dvojčat. Nakonec se narodila trojčata

  • 56
Něco podobného se stane jen ve dvou třech případech ze sta tisíc. Že takové překvapení potká zrovna Vrtílkovy, nikdo z nich nečekal – své malé Karolínce pořídili hned tři brášky najednou.

Jednovaječná trojčata, v tomto případě po umělém oplodnění a navíc zavedení jediného embrya, jsou přitom raritou, o niž pečují odborníci ve vybraných perinatologických centrech, třeba v Brně.

A i zde poslední dobou v průměru maximálně jednou za rok, byť porodů ve fakultní nemocnici zvládnou zhruba 6 200 ročně.

Kluci Patrik, Štěpán a Kryštof za měsíc oslaví rok, nemají žádné zdravotní komplikace, a tak nemocnice nezvyklý příběh pustila do světa.

„O počtu dětí jsme měli s manželem jasno, chtěli jsme celkem dvě. Když se nám nedařilo, zkusili jsme umělé oplodnění IVF, po němž se nám narodila dcera Karolínka. Nějaká vajíčka jsme si nechali zamrazit, tak jsme to s odstupem zkusili znovu. Lékaři mi po domluvě zaváděli jen jedno embryo, věděla jsem, že dvojčata nechci,“ popsala MF DNES jednatřicetiletá Hana Vrtílková.

Transfer zmrazeného embrya se bohužel nepovedl, o to větší překvapení s o šest let starším manželem Přemyslem zažili, když se o IVF pokusili znovu. Záhy totiž přišla zpráva, že namísto jednoho miminka čekají jednovaječná trojčata.

Manžel tomu nevěřil a vůbec nemluvil, líčí matka

„Hned na prvním ultrazvuku můj gynekolog potvrdil, že se embryo ujalo. Pak říká: ‚Počkejte, tam jsou dvě! Ne, tři!‘ Jen jsem se modlila, ať nepočítá dál. Strašně jsem se smála, nechtěla jsem tomu věřit. Manžel tomu také nevěřil, vůbec nemluvil,“ popisuje žena, jež s rodinou žije v Ostrově nad Oslavou nedaleko Žďáru nad Sázavou.

Kvůli vícečetnému, velmi rizikovému těhotenství ale na konzultace jezdila do Brna, kde ji poslední týdny před porodem lékaři také hospitalizovali.

„Ženská děloha je uzpůsobena na jednočetné těhotenství, vícečetné, už dvojčata, znamená větší rizika pro matku – vysoký krevní tlak, krvácení a podobně. Další rizika to přináší pro plody, zvlášť když jsou jednovaječné a je zde stejná placenta, velmi často parazituje jedno na druhém, hrozí i velmi brzký porod. A s počtem plodů se rizika násobí,“ vysvětluje speciální péči lékařka Romana Gerychová, která o Hanu Vrtílkovou v porodnici na Obilním trhu pečovala.

Brněnští lékaři proto mladé ženě ihned nabízeli takzvanou redukci, při níž se uměle snižuje počet plodů v děloze. Vrtílkovi to ale odmítli, rozhodli se pro všechny tři. „Řekli nám, že je padesátiprocentní riziko, že po redukci zemřou všechny děti,“ vysvětluje Vrtílková.

Celá rodina se proto začala připravovat na příchod hned tří novorozenců najednou. Pomoc přislíbily babičky i žďárská charita, která rodině nabídla pečovatelku. Nakonec ale Hana Vrtílková zvládla bez větších komplikací těhotenství, porod i následnou péči.

Šlo to až podivně hladce, diví se lékaři

Po plánovaném císařském řezu se v 35. týdnu narodili Patrik (2 050 gramů), Štěpán (2 300 gramů) a Kryštof (2 280 gramů). „Hned od druhého dne mi je sestřičky vozily na kojení a pomáhaly mi, kluci byli v pořádku, neměli žádné problémy, desátý den jsme šli domů,“ směje se čtyřnásobná maminka.

Překvapení hladkým průběhem byli i sami lékaři. „Celý případ byl až podivný v tom, jak bylo vše bez komplikací, není normální, že by trojčetné těhotenství bylo tak bezproblémové a děti i maminka byly takhle v pořádku,“ vzpomíná další z lékařek Zuzana Papíková.

U Vrtílků podle rodičů vládne pohoda dodnes, kluci přitom ve středu oslavili 11 měsíců. „Jsou strašně hodní, v noci spí, budili se asi jen dva měsíce, ani nekřičí, většinou si spolu povídají a zabaví se,“ pochvaluje si mladá maminka s tím, že rodina odmítla i pomoc pečovatelky.

Směje se i přesto, že dostává od státu jeden rodičovský příspěvek a rodina nemá nárok ani na příspěvky na děti. A tak nekupují značkové pleny, prarodiče místo hraček dávají praktické dary a sousedi rodině nosí třeba oblečení nebo postýlky po odrostlých dětech.

A v Brně už zase posunuli statistiky – v minulém týdnu zde trojčátka porodila žena z Brněnska, jednovaječné kluky a k nim holčičku. Tato kombinace je podle lékařů častější.