Občanský průkaz se strojově čitelnými údaji

Občanský průkaz se strojově čitelnými údaji | foto: Ministerstvo vnitra ČR

Jen čtrnáct dní zbývá do výměny občanských průkazů

  • 3
Nápor třiceti tisíc lidí, kteří dosud nepodali žádost o výměnu občanských průkazů, čekají úřady po celém Jihomoravském kraji. A přituhuje. Zatímco v Hodoníně se začínají tvořit fronty u přepážek, v Blansku už teď počítají s tím, že úřad bude mít otevřeno i během silvestrovského odpoledne.

Lhůta k podání žádosti o výměnu průkazů, které byly vydány do posledního prosince roku 2003, končí už za čtrnáct dní. Posledního listopadu tak vrcholí čtvrtá, poslední etapa výměny průkazů za nové se strojově čitelnými kódy.

"Potvrdilo se to, co vždycky. Lidé čekají s vyřízením na poslední chvíli. Už teď přijímáme žádosti i v neúřední dny a hodiny," popsal nápor na hodonínském úřadu vedoucí odboru organizačních a vnitřních věcí Antonín Hostina.

kolik občanských průkazů ještě zbývá vyřídit

Brno město 10008 ks
Blansko 3737 ks
Boskovice 1 ks
Břeclav 3098 ks
Hodonín 4061 ks
Vyškov 2594 ks
Znojmo 2337 ks

Přestože podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky trvá podání žádosti v průměru kolem deseti minut, musí zájemci počítat se zákonnou třicetidenní lhůtou na vyřízení. Ministerstvo vnitra již rozeslalo dopisy, v nichž občany, jichž se to týká, na výměnu upozorňuje.

Opozdilcům úředníci dveře nezavřou, například v Blansku s nimi počítají už teď. "Když bude třeba, rozšíříme úřední hodiny pro veřejnost. Plánujeme otevření i na Silvestra do dvou hodin odpoledne," uvedl vedoucí tamního správního odboru Radek Gajdošík.

Výměna se týká takzvaných "růžových karet". Pokud člověk vlastní průkaz v podobě zelené karty, na jejímž spodním okraji jsou dva řádky drobných čísel a grafických znaků, jedná se už o nový průkaz se strojově čitelnými údaji. O výměnu tudíž žádat nemusí.

co přiložit k žádosti

Aktuální fotografii, dosavadní občanský průkaz.
Kde: V Brně na magistrátě, jinde na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností nebo tam kde je matrika.
Kdy: Co nejdříve, nejpozději však do 30. 11. 2008

 Platnost průkazu by si měl ale každý hlídat ve vlastním zájmu sám. S neplatným dokladem totožnosti totiž riskuje, že si například nebude moci na poště vyzvednout doporučený dopis, vyřídit půjčku, cestovat po zemích Evropské unie (pokud nemá platný pas) a potýkat se může také s policií při dopravní kontrole. Neplatný doklad může být pokutován až do deseti tisíci korunami.

Podle Řepky budou ale úřady k opozdilcům shovívavější. "Ti, co přijdou s žádostí později, určitě tak vysokou pokutu nezaplatí, sankce se mohou pohybovat řádově ve stokorunách. Žadatelé, kteří přijdou později, musí především počítat s tím, že nový občanský průkaz nemusí dostat k prvnímu lednu 2009," upozornil mluvčí ministerstva vnitra.

Tato výměna občanek je poslední, další se uskuteční až po roce 2012, kdy strojově psané údaje nahradí elektronické čipy. Výměna však nebude povinná.