Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

K lékaři až s bolestí. Jen třetina Jihomoravanů chodí na prohlídky

  • 5
Pouze třetina Jihomoravanů chodí na pravidelné preventivní prohlídky k praktickému lékaři. Hůře jsou na tom už jen obyvatelé Prahy, Středočeského a Plzeňského kraje. Vyplývá to ze statistik Všeobecné zdravotní pojišťovny, která má šest milionů pojištěnců. Příčin je několik - strach z problémů v práci i lékaři samotní.

Zaměstnavatelé na jihu Moravy i v jiných krajích podle slov prezidenta Svazu pacientů ČR Luboše Olejára často nechtějí lidi v pracovní době pouštět k doktorovi.

„Lidé se pak obávají, že budou mít v práci komplikace a raději na prohlídku nejdou. A když chtějí jít po práci, tak už doktor neordinuje,“ poznamenal Olejár.

Že je problém v práci, si myslí i praktický lékař Vladimír Doležel, který ordinuje ve Vyškově. „Když přijde pacient a zjistím, že uběhla dvouletá lhůta a je čas na prohlídku, tak mu hned vezmu krev a natočím EKG. Lidi prostě honím, aby prevenci nezanedbávali, i když chodí do práce,“ říká Doležel.

Někteří pacienti ale ke svému obvodnímu lékaři nejdou, protože chodí na povinné prohlídky k podnikovému. V určitých povoláních jsou periodické kontroly podmínkou. Tyto služby ale pojišťovny neproplácí a nejsou proto obsažené ve statikách VZP. „Prohlídka od podnikového lékaře ale nestačí. Pacientovi nevezme krev a nenatočí mu EKG,“ poznamenal Doležel.

Brněnský praktický lékař Otakar Ach-Hübner vidí příčinu ještě někde jinde. „Někteří kolegové si naberou hodně pacientů a potom se jim hůře organizují objednané návštěvy, takže na preventivní prohlídky nezvou,“ míní Ach-Hübner.

Účast dospělých klientů VZP na prevenci v letech 2013-14

Praha 32,1 %

Plzeňský kraj 33,2 %

Středočeský kraj 34,0 %

Jihomoravský kraj 36,3 %

Kraj Vysočina 36,9 %

Liberecký kraj 38,4 %

Královéhradecký kraj 38,8 %

Karlovarský kraj 40,7 %

Pardubický kraj 40,7 %

Jihočeský kraj 41,0 %

Moravskoslezský kraj 41,0 %

Zlínský kraj 41,5 %

Ústecký kraj 44,3 %

Olomoucký kraj 45,1 %

Zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Pravidelně k němu chodí zhruba devadesát procent pacientů. „Předem je upozorňujeme, že by se po dvou letech měli nechat prohlédnout,“ říká brněnský praktický lékař.

Zabírají výzvy poštou

Optimističtější čísla vykazuje Revírní bratrská pokladna (RBP), která patří mezi menší zdravotnické pojišťovny. Má méně než půl milionu klientů. „Na jižní Moravě chodí na preventivní prohlídky okolo padesáti procent lidí. Je to srovnatelné s ostatními kraji,“ říká mluvčí RBP Jan Vomela. Pacienty na dodržování prevence vyzývají. „Rozesíláme jim poštou upozornění, že uplynula dvouletá lhůta. A mohou tak navštívit praktického lékaře kvůli vyšetření. Vyzýváme také k prohlídkám u gynekologa nebo zubaře. Má to efekt,“ dodává Vomela.

VZP naopak takovou službu neposkytuje. „Máme šest milionů klientů. Nemůžeme každému posílat dopis, stálo by to miliony korun,“ tvrdí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

O problémech s preventivními prohlídkami ví i Sdružení praktických lékařů. Jeho předseda Václav Šmatlák navrhuje rázné řešení. „Udělal bych to jako v zahraničí. Kdo dvakrát nepřijde na preventivní prohlídku, automaticky se mu zvýší platba za zdravotní pojištění,“ přiblížil Šmatlák.

Domluvený termín nezabere

Vychází ze svých zkušeností, ordinaci má v Praze. „Pacienty upozorňuji, že mají přijít na prohlídku. Odkývají to, domluvíme se na termínu, a stejně nepřijdou. V ordinaci se objeví, až když mají akutní potíže,“ zlobí se lékař.

„Vysoký tlak nebolí, ale může způsobit závažnější problémy. Potom bude léčba dražší. To samé platí i v zachycení rakoviny v počátečním stavu. Člověk si díky prevenci může prodloužit život,“ podotkl Šmatlák.

Ministerstvo zdravotnictví o přísnějších opatřeních neuvažuje. „Preventivní prohlídky jsou právem pojištěnce, nikoli jeho povinností,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Nedodržování preventivních prohlídek u dětí ale postihem skončit může. „Pokud rodič nereaguje na výzvy, aby se na vyšetření s dítětem dostavil, může lékař upozornit orgán sociálně-právní ochrany dětí,“ upozornila lékařka pro děti a dorost Lenka Jenčíková z Bučovic na Vyškovsku.