Několik desítek jeseterů bylo za asistence školáků vypuštěno u zámečku Pohansko...

Několik desítek jeseterů bylo za asistence školáků vypuštěno u zámečku Pohansko za Břeclaví. | foto: David Mahovský

Do moravských řek vracejí jesetery. Plavali v nich už za dinosaurů

  • 8
Ještě v padesátých letech žili jeseteři v dolních tocích moravských řek docela běžně. Pak je vyhnala stavba přehrad. Chytré rybí přechody i čistější voda však znamenají dobré podmínky pro návrat dnes vzácných ryb. A toho chtějí využít i vodohospodáři z Povodí Moravy.

Do české části řek Moravy a Dyje v následujících pěti letech vysadí každoročně pět tisíc malých jeseterů. V úterý jich za asistence školáků z Břeclavi vypustili několik desítek u zámečku Pohansko za Břeclaví.

„Věřím, že tito jeseteři budou základem jejich budoucích generací v našich řekách,“ poznamenal při té příležitosti generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Cílem celého projektu je právě založení populace nejméně dvou tisíc dospělých jedinců jesetera malého, která se dokáže v Moravě a Dyji sama reprodukovat. Podnik do návratu chráněného druhu do řek investuje celkem téměř půl milionu korun.

Ryby se vylíhly ve speciální kontejnerové líhni na Dunaji ve Vídni. V rámci projektu LIFE Sterlet tady mladé jesetery odchovává Univerzita přírodních zdrojů a věd ve Vídni. O návrat jeseterů se odborníci pokouší kromě jihomoravské Dyje také v oblastech Wachau, na dolním toku Dunaje od Vídně až po Gabčíkovo a na řece Moravě.

Část ryb je vybavena vysílačkami

Jeseter malý představuje jeden z vývojově nejstarších druhů ryb objevujících se v Česku. Dá se říct, že ve vodách plaval už v době, kdy zemi obývali dinosauři. Dnes patří mezi ohrožené druhy.

Aby mohli vědci i vodohospodáři sledovat, zda se jeseteří populace samostatně a zdárně vyvíjí, potřebuje na ni dlouhodobě dohlížet. Proto je část ryb vybavena vysílačkami. Jejich pomocí lze po několik let dokumentovat migrační pohyby a využívání různých stanovišť na řekách.

„Vedle každoročního vypouštění jeseterů do řeky bude prováděn také hydroakustický monitoring ryb, tedy průzkum pomocí sonarů, který je dostatečně citlivý pro zachycení i malých jedinců a který představuje minimální zásah do života ryb,“ upřesnil Hodovský.

Pomocí genetických analýz se navíc ujasní, zda existují rozdíly mezi jesetery, kteří přežívají z dřívějška v Dunaji a těmi nově vysazenými.

V pozorování mohou pomoci i rybáři. Pokud chytí v Dunaji, Moravě či Dyji jesetera malého, měli by ho změřit a vyfotografovat, zkontrolovat, zda nemá u hřbetní ploutve šedou značku a její číslo si zaznamenat. Pak už jen stačí poslat informace na Povodí Moravy.