Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jeskyňáři objevili v Moravském krasu kilometr nových chodeb

Doporučujeme   11:46aktualizováno  19:22
Speleologové objevili v sobotu v Amatérské jeskyni v Moravském krasu přibližně kilometr nových chodeb. Podle odborníků jde o nález nebývalého rozsahu, který se podařil v Česku naposledy před 20 lety.

Moravský kras - jeskyně Balcarka. (srpen 2005) | foto: Ljuba Sterzelová

Tušili, že za tím sifonem může ještě něco být. Ani ve snu je však nenapadlo, že když se z něj dostanou do dalších prostor, projdou chodbami dlouhými asi kilometr a že je v nich i jeden poměrně velký dóm. Něco takového jeskyňáři v Česku už neobjevili dvacet let.

"Byl to úžasný pocit. Jít pořád podzemím dál a dál a nenarazit na žádnou překážku. Objevit něco takového se podaří jednou za život. To je dárek navěky," líčí se své pocity speleolog Tomáš Mokrý. Nové podzemní prostory v Amatérské jeskyni v Moravském krasu objevil o víkendu s Vítem Kamanem.

Cestu ze sifonu do dalších prostor hledali již před týdnem. "S Vítem jsme ho proplavali, ale na druhé straně sifonu se nám z něj nepodařilo vylézt. Tak jsme si tam nyní vzali kopáček a udělali jsme v takové bahnité šikmině vstupy," líčí poslední okamžiky před nebývalým objevem jeskyňář.

Za chodbami je překvapil dóm
A pak už je čekaly jen rozsáhlé chodby. Tak vysoké, že v nich mohli kráčet vzpřímeně a pak dokonce vstoupili i do dómu, který může mít podle jejich odhadu sedmdesát krát třicet metrů. "Vysoký je v některých místech až deset metrů, jinde jen dva metry," říká Tomáš Mokrý. V jeskyni je i spousta krápníků. Nejsou to však takové dominanty, jaké znají z jiných jeskyň.

Nově objevené prostory jsou na Moravský kraj poměrně hodně hluboko, speleologové odhadují, že mohou být až 160 metrů pod povrchem. Přesněji to mohou určit, až začnou v příštích týdnech jeskyni podrobně mapovat a budou přitom hledat, jestli nemá nějaké pokračování. Chodba se totiž v jednom místě rozdvojuje. Na konci jedné z nich je patrně sifon a na druhém labyrint užších chodbiček.

Jeskyně tvoří spojnici mezi Amatérskou a nedalekými Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi. "Dokazují to kulmské valouny, které jsme tam nalezli. Jsou to naplaveniny, musely se sem dostat Sloupským potokem," řekl speleolog a dodal, že důkaz o tom, že tyto jeskynní systémy jsou propojené, našli již v roce 2005.

Název získá jeskyně později
Název jeskyni ještě nevymysleli. "Nápad, jak prostory pojmenovat, přichází většinou časem, až když do objevené jeskyně chodíme delší dobu," říká.

Z nového objevu má velkou radost i Česká speleologická společnost. "Nalézt kilometr podzemních chodeb v tak prozkoumaném prostoru jako je Moravský kras je úžasná věc. Navíc se tyto prostory nacházejí na jeho severním okraji, kde už vápence končí. V těchto místech už nikdo tak rozsáhlé podzemní prostory neočekával," říká předseda České speleologické společnosti Zdeněk Motyčka.

Veřejnost se však do těchto prostor patrně nikdy nepodívá. Aby se Amatérská jeskyně nezničila, je nepřístupná.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz