Moravský kras -  jeskyně Balcarka

Moravský kras - jeskyně Balcarka. (srpen 2005) | foto: Ljuba Sterzelová

Jeskyňáři objevili v Moravském krasu kilometr nových chodeb

  • 2
Speleologové objevili v sobotu v Amatérské jeskyni v Moravském krasu přibližně kilometr nových chodeb. Podle odborníků jde o nález nebývalého rozsahu, který se podařil v Česku naposledy před 20 lety.

Tušili, že za tím sifonem může ještě něco být. Ani ve snu je však nenapadlo, že když se z něj dostanou do dalších prostor, projdou chodbami dlouhými asi kilometr a že je v nich i jeden poměrně velký dóm. Něco takového jeskyňáři v Česku už neobjevili dvacet let.

"Byl to úžasný pocit. Jít pořád podzemím dál a dál a nenarazit na žádnou překážku. Objevit něco takového se podaří jednou za život. To je dárek navěky," líčí se své pocity speleolog Tomáš Mokrý. Nové podzemní prostory v Amatérské jeskyni v Moravském krasu objevil o víkendu s Vítem Kamanem.

Cestu ze sifonu do dalších prostor hledali již před týdnem. "S Vítem jsme ho proplavali, ale na druhé straně sifonu se nám z něj nepodařilo vylézt. Tak jsme si tam nyní vzali kopáček a udělali jsme v takové bahnité šikmině vstupy," líčí poslední okamžiky před nebývalým objevem jeskyňář.

Za chodbami je překvapil dóm
A pak už je čekaly jen rozsáhlé chodby. Tak vysoké, že v nich mohli kráčet vzpřímeně a pak dokonce vstoupili i do dómu, který může mít podle jejich odhadu sedmdesát krát třicet metrů. "Vysoký je v některých místech až deset metrů, jinde jen dva metry," říká Tomáš Mokrý. V jeskyni je i spousta krápníků. Nejsou to však takové dominanty, jaké znají z jiných jeskyň.

Nově objevené prostory jsou na Moravský kraj poměrně hodně hluboko, speleologové odhadují, že mohou být až 160 metrů pod povrchem. Přesněji to mohou určit, až začnou v příštích týdnech jeskyni podrobně mapovat a budou přitom hledat, jestli nemá nějaké pokračování. Chodba se totiž v jednom místě rozdvojuje. Na konci jedné z nich je patrně sifon a na druhém labyrint užších chodbiček.

Jeskyně tvoří spojnici mezi Amatérskou a nedalekými Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi. "Dokazují to kulmské valouny, které jsme tam nalezli. Jsou to naplaveniny, musely se sem dostat Sloupským potokem," řekl speleolog a dodal, že důkaz o tom, že tyto jeskynní systémy jsou propojené, našli již v roce 2005.

Název získá jeskyně později
Název jeskyni ještě nevymysleli. "Nápad, jak prostory pojmenovat, přichází většinou časem, až když do objevené jeskyně chodíme delší dobu," říká.

Z nového objevu má velkou radost i Česká speleologická společnost. "Nalézt kilometr podzemních chodeb v tak prozkoumaném prostoru jako je Moravský kras je úžasná věc. Navíc se tyto prostory nacházejí na jeho severním okraji, kde už vápence končí. V těchto místech už nikdo tak rozsáhlé podzemní prostory neočekával," říká předseda České speleologické společnosti Zdeněk Motyčka.

Veřejnost se však do těchto prostor patrně nikdy nepodívá. Aby se Amatérská jeskyně nezničila, je nepřístupná.