Vstup do podzemního komplexu Moravského krasu bude od září střežit nová...

Vstup do podzemního komplexu Moravského krasu bude od září střežit nová provozní budova. Návštěvníci se dočkají i krytého vstupu k přístavišti lodiček. | foto: P.P. Architects

Jeskyně v Moravském krasu po rekordní pauze otvírají

  • 7
Punkevní jeskyně Moravského krasu se otevírají návštěvníkům. Kvůli stavbě nové vstupní budovy ale s komplikacemi. Ostatní jeskyně lákají na nové expozice z prehistorie krasu.

Takový návštěvnický půst nezažil Moravský kras minimálně dvacet let. Dneškem už ale končí. Novou sezonu totiž zítra zahajují všechny veřejnosti přístupné jeskyně - Kateřinská, Sloupsko-šošůvské, Výpustek, Balcarka i největší Punkevní jeskyně. Právě do nich se návštěvníci netradičně podívali naposledy loni v listopadu. 

„Přes zimu pravidelně omezujeme provoz ve většině jeskyní kvůli zimujícím netopýrům, Punkevní jeskyně ale běžně zůstávají otevřené. Teď byly od začátku prosince výjimečně zavřené i ony kvůli stavbě nové provozní budovy. Ta původní z roku 1947 už nevyhovovala, co se kapacity, bezpečnosti, ale i hygienických požadavků týče,“ vysvětlil šéf Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. 

„Tak dlouho zavřeno měly Punkevní jeskyně naposledy snad v roce 1996, kdy v nich probíhala generální oprava,“ dodal.

Jen náhradní cestou

Bezproblémový přístup do nejrozsáhlejšího jeskynního komplexu Moravského krasu ale návštěvníci nebudou mít ani nyní. Do podzemí se totiž dostanou jen náhradní cestou, tubusem vedoucím kolem staveniště nově vznikající budovy. A navíc pouze na měsíc. V dubnu bude kvůli stavbě opět zavřeno, prohlídky znovu odstartují až v květnu. Třeba vozíčkáři se ovšem na prohlídku nedostanou vůbec, počkat si budou muset až do září.

Složitější to bude i s příjezdem k jeskyním. „V druhé půlce března a prvních 14 dní v květnu nebude možný přístup od Skalního mlýna, silnice bude rozkopaná, dělat se zde budou nové inženýrské sítě, odpady do čističky a přívody elektřiny,“ popsal Hebelka. „Návštěvníci se k Punkevním jeskyním dostanou od Horního můstku propasti Macocha lanovkou, zdatnější turisté mohou dojít pěšky,“ uvedl.

Kvůli podmínkám dotací bez občerstvení

V nové provozní budově přímo před vchodem do podzemí vzniká prostorná vstupní hala, nové toalety, prodejna vstupenek, zázemí pro průvodce, chybět nebude ani prodejna suvenýrů. Návštěvníci se dočkají také krytého přístupu z přístaviště lodiček vyrážejících na plavbu po podzemní říčce Punkvě, úpravy čeká celé vstupní prostranství u jeskyní. Třeba občerstvení ale budou v objektu za téměř 49 milionů korun turisté hledat marně. Vítězný návrh Architektonické kanceláře Burian - Křivinka z Brna s ním nepočítá. 

„Projekt se financuje z Operačního programu Životní prostředí, podle jeho podmínek tam občerstvení nemůže být. Budeme stavět náhradní objekt na místě současných veřejných záchodů, které jsou už naprosto nevyhovující. Začít můžeme ale až v září, až se zprovozní nové toalety,“ vysvětlil vedoucí správy jeskyní.

Nejpozději v květnu budou u jeskyní automaty na kávu a nápojové automaty nabízející i nějaké drobné občerstvení. V provozu ale zůstávají restaurace na Horním můstku i ve Skalním mlýně.

Provozní budova otevře v září. Stavenišť je přitom v okolí Punkevních jeskyní více, ochranáři na Horním můstku staví nové sociální zázemí a infokoutek, u Skalního mlýna zase vyrůstá speciální Dům přírody, moderní návštěvnické centrum s interaktivními exponáty, jehož rozpočet je 84 milionů korun. To by se mělo otevřít už v červnu.

„Dům přírody už se stavebně dokončuje, na konci března stavbu předají a začnou se navážet expozice, na nichž se už pracuje v ateliérech. Chybět nebude model devonského moře, interaktivní maketa simulující průtok vody jeskynním systémem a další,“ naznačil vedoucí CHKO Moravský kras Leoš Štefka.

Kostra medvěda i neandrtálci

Ostatní jeskyně budou od zítřka v provozu bez přerušení. Měnit se letos nebude ani vstupné. Zato novinky letos jeskyňáři slibují, přímo prohlídkové okruhy chtějí ozvláštnit sérií expozic o prehistorii Moravského krasu.

Třeba v Kateřinské jeskyni, která přes zimu výjimečně otevřela náhradou za Punkevní jeskyně, se nově objevila kostra jeskynního medvěda, jehož pozůstatky tam profesor Absolon našel v takzvaném Medvědím komínu, přibude zde ještě model medvědice s mláďaty, nové je také ozvučení.

V jeskyni Kůlna se do léta objeví expozice o neandrtálcích, v Balcarce zase návštěvníci v prostorách muzea uvidí novou projekci o lovcích sobů.

„Jednotlivé expozice na sebe budou volně navazovat, ta největší vzniká ve správní budově jeskyně Výpustek. Poprvé tam zpřístupníme celé první patro, chceme zde ukázat materiály z historie, které přímo v jeskyních vystavovat nemůžeme, část budovy se změní v umělou jeskyni, vše bude bezbariérové,“ plánuje Jiří Hebelka novinku, která bude přístupná od konce června.