Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jestli je to kluk nebo holka, zjistíme na jaře, říká ošetřovatel ledních medvědů

  8:54aktualizováno  8:54
Na Miloslava Waltera, jednoho z ošetřovatelů ledních medvědů v brněnské zoologické zahradě, čekalo v neděli ráno po příchodu do práce veliké překvapení. Medvědice Cora, matka dvojčat Toma a Billa, znovu porodila.

Lední medvědici Coře z brněnské zoologické zahrady se opět narodilo mládě (na snímku ošetřovatelé, kteří se o medvědy starají - vzadu Jaroslav Jasínek a Miroslav Walter). | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Zapnul jsem monitor s kamerou a zjistil jsem, že Cora leží ve svém doupěti," vypráví Walter. Vstal od počítače a šel se k medvědici podívat, zatím s pocitem, že jen na běžnou ranní kontrolu.

"Ale když jsem otevřel dveře a vstoupil do ubikace, přivítaly mě takové tiché hlásky. Ty dávaly jasně najevo, že se narodila mláďátka," neskrývá nadšení nad přírůstkem zoologické zahrady Walter.

Medvědice Cora v brněnské zooMedvědice Cora v brněnské zooMedvědice Cora a medvěd Umca v brněnské zoo

"Potlačil jsem v sobě takovou tu prvotní radost, kterou člověk ucítí, a rychle odešel, abych medvědy zbytečně nestresoval," popisuje. Cestou na vedení zoo, kam vše šel oznámit, už ale ošetřovatel, jak přiznává, "trochu skákal radostí".

Že Cora čeká mládě, věděli sice zaměstnanci zahrady dávno, nechtěli ale nic zakřiknout, a tak se o březí medvědici mlčelo.

"Byla tu spousta drobných ukazatelů, které nám dávaly naději, že budou mít medvědi letos mladé. Doba páření například trvala kratší dobu než loni, Coryna víc jedla, chodila na žrádlo první. Do té doby chodil vždy první otec medvíděte Umca," vysvětluje ošetřovatel.

Mládě je nakonec jen jedno, i tak zoo slaví velký úspěch

První, pondělní zpráva ze zoologické zahrady byla, že jsou medvíďata dvě. Nyní se ale ukazuje, že bude spíše jen jedno. "Po dvou dnech pozorování na kameře, odposlechu a jiných ukazatelích si myslíme, že máme jen jedno mládě. Původně jsme podle hlásků mysleli, že jsou dvě," přiznává Walter.

Cora s medvíďatyCora s medvíďaty

I tak je to ale obrovský úspěch. Odchov ledních medvědů je mimořádně těžká věc a málokteré zahradě se to povede. Cora navíc před třemi lety odchovala dva zdravé kluky. Jejich otcem byl také Umca.

Pohlaví medvíděte budou ošetřovatelé znát nejdřív na jaře. "Přibližně v dubnu vstoupíme do ubikace a budeme mládě očkovat a čipovat. Až tehdy poznáme, jestli to je kluk nebo holka," vysvětluje ošetřovatel.

Slavit budou s kolegy až za pár dní. To bude teprve jasné, jestli je medvídě v pořádku.

Přibližně za týden až dva budou mít zájemci možnost sledovat dění v ubikaci prostřednictvím internetu. "Až bude skutečně něco vidět, nainstalujeme webový prohlížeč na stránky města," upřesňuje mluvčí zahrady Pavel Hrazdíra.

Autoři: ,


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Do Senátu chce také kuchař. Nejznámějším kandidátem zůstává rektor Bek

Ilustrační snímek

Vedle nových zastupitelů si lidé v říjnu zvolí na jižní Moravě i dva nové senátory. Zatímco na Břeclavsku je o sedmi...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Vyráběli jsme filmy Rusům pod nosem, vzpomíná bývalý šéf televizní produkce

Přemysl Štafl šéfoval v televizi produkci.

Šéfa výroby brněnské Československé televize Přemysla Štafla vyrušila ráno 21. srpna 1968 při holení sousedka. Tloukla...

Najdete na iDNES.cz