Jevišovický starosta Pavel Málek.

Jevišovický starosta Pavel Málek. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Jevišovickou přehradu, jež patří k nejstarším ve střední Evropě, omladí

  • 0
Vypuštění veškeré své vody má už historická jevišovická přehrada za sebou. Od příštího týdne do ní začnou najíždět stroje, aby pak mohli dělníci začít zbavovat její dno nánosů lepkavé hlíny a poté opravit její břehy. Součástí této "omlazovací kúry" bude i obnova tůní pro živočichy.

Přehrada, která se řadí k nejstarším ve střední Evropě, jen stěží připomíná kdysi krásnou vodní nádrž, která vybízela ke koupání a relaxaci. Proto se vedení města i vodohospodáři rozhodli, že přehradě dodají ztracený lesk.

"Samotné odbahnění by mělo začít v lednu a předpokládám, že se vše stihne udělat do března tak, abychom nemuseli prodlužovat manipulaci s hladinou. A samozřejmě abychom měli přehradu na léto napuštěnou," uvedl jevišovický starosta Pavel Málek.

Jevišovická přehrada

Hráz jevišovické přehrady byla slavnostně dokončena v roce 1897, což ji řadí k nejstarším ve střední Evropě.

Zatímco dnes je výstavba přehrad z převážné většiny dílem strojů, při stavbě jevišovické hráze byl materiál dovážen na místo po rampách v kolečkách i pomocí potahů tažených koňmi.

Vytěžený materiál nákladní auta odvezou do vzdálenosti asi dvou až pěti kilometrů. "Tam pak bude rozprostřen na zemědělskou půdu v malých vrstvách, zavápněn a následně rozorán," nastínil starosta.

Opraví břehy i hráz, obnoví i několik vodních tůní

Kromě čisté vody bez sinic by měli lidé po ukončení stavebních prací zaznamenat i další změny. Novou podobu získají také břehy, které jsou v současné době poničeny.

"Jedná se především o pravý břeh u hráze, kde je situace nejhorší. Břeh bude v délce sto pětačtyřiceti metrů stabilizován kamenem. Poté jej osázíme novou trávou," sdělil ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Přehrada dozná i dalších změn, které budou sice ukryty pod vodou, zato zlepší její bezpečnost. Pracovníci Povodí se pustí do částečného opravení hráze, vyčistí spodní výpusti a bezpečnostní přeliv.

"Půjde i o opravu spárování kamenného zdiva a vyspravení porušených částí betonových konstrukcí. V nejhorších místech, kde je poškození největší, odstraníme špatný beton a očistíme plochy tlakovou vodou," doplnil Světlík.

Součástí oprav bude také obnovení několika mělkých vodních tůní v údolí přítoku. Ty by měly zlepšit prostředí rostlinám a živočichům. "V dvousetmetrové délce pak obnovíme i části původních meandrů a do koryta toku vložíme dřevěné prahy. Obnovena bude také průtočná Weissova tůň," doplnil starosta Málek.

Ministerstvo zemědělství přispělo letos na vyčištění nádrže částkou 17,5 milionu korun. Jde ale "jen" o sedmdesát procent z předpokládaného rozpočtu. Další peníze proto muselo sehnat město. To už se dohodlo s Povodím Moravy na dvoumilionovém příspěvku pro letošní rok a dalších dvou milionech korun pro rok následující.