Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jevišovickou přehradu, jež patří k nejstarším ve střední Evropě, omladí

  9:03aktualizováno  9:03
Vypuštění veškeré své vody má už historická jevišovická přehrada za sebou. Od příštího týdne do ní začnou najíždět stroje, aby pak mohli dělníci začít zbavovat její dno nánosů lepkavé hlíny a poté opravit její břehy. Součástí této "omlazovací kúry" bude i obnova tůní pro živočichy.

Jevišovický starosta Pavel Málek u vypuštěné přehrady. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Přehrada, která se řadí k nejstarším ve střední Evropě, jen stěží připomíná kdysi krásnou vodní nádrž, která vybízela ke koupání a relaxaci. Proto se vedení města i vodohospodáři rozhodli, že přehradě dodají ztracený lesk.

"Samotné odbahnění by mělo začít v lednu a předpokládám, že se vše stihne udělat do března tak, abychom nemuseli prodlužovat manipulaci s hladinou. A samozřejmě abychom měli přehradu na léto napuštěnou," uvedl jevišovický starosta Pavel Málek.

Jevišovická přehrada

Hráz jevišovické přehrady byla slavnostně dokončena v roce 1897, což ji řadí k nejstarším ve střední Evropě.

Zatímco dnes je výstavba přehrad z převážné většiny dílem strojů, při stavbě jevišovické hráze byl materiál dovážen na místo po rampách v kolečkách i pomocí potahů tažených koňmi.

Vytěžený materiál nákladní auta odvezou do vzdálenosti asi dvou až pěti kilometrů. "Tam pak bude rozprostřen na zemědělskou půdu v malých vrstvách, zavápněn a následně rozorán," nastínil starosta.

Opraví břehy i hráz, obnoví i několik vodních tůní

Kromě čisté vody bez sinic by měli lidé po ukončení stavebních prací zaznamenat i další změny. Novou podobu získají také břehy, které jsou v současné době poničeny.

"Jedná se především o pravý břeh u hráze, kde je situace nejhorší. Břeh bude v délce sto pětačtyřiceti metrů stabilizován kamenem. Poté jej osázíme novou trávou," sdělil ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Přehrada dozná i dalších změn, které budou sice ukryty pod vodou, zato zlepší její bezpečnost. Pracovníci Povodí se pustí do částečného opravení hráze, vyčistí spodní výpusti a bezpečnostní přeliv.

"Půjde i o opravu spárování kamenného zdiva a vyspravení porušených částí betonových konstrukcí. V nejhorších místech, kde je poškození největší, odstraníme špatný beton a očistíme plochy tlakovou vodou," doplnil Světlík.

Součástí oprav bude také obnovení několika mělkých vodních tůní v údolí přítoku. Ty by měly zlepšit prostředí rostlinám a živočichům. "V dvousetmetrové délce pak obnovíme i části původních meandrů a do koryta toku vložíme dřevěné prahy. Obnovena bude také průtočná Weissova tůň," doplnil starosta Málek.

Ministerstvo zemědělství přispělo letos na vyčištění nádrže částkou 17,5 milionu korun. Jde ale "jen" o sedmdesát procent z předpokládaného rozpočtu. Další peníze proto muselo sehnat město. To už se dohodlo s Povodím Moravy na dvoumilionovém příspěvku pro letošní rok a dalších dvou milionech korun pro rok následující.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz