Jih Moravy zamíří k volebním urnám, na výsledky si kraj počká déle

  8:38aktualizováno  8:38
Kdo bude vládnout jižní Moravě v dalších čtyřech letech? Zůstane hejtmanem sociální demokrat Michal Hašek, nebo se prvním mužem kraje stane některý z jeho politických soupeřů? V pátek a sobotu o tom rozhodnou Jihomoravané v historicky čtvrtých krajských volbách. Definitivní výsledky budou letos až pozdě v noci.
V pátek a v sobotu lidé na jihu Moravy rozhodnou, kdo v následujících čtyřech letech povede kraj (ilustrační snímek)

V pátek a v sobotu lidé na jihu Moravy rozhodnou, kdo v následujících čtyřech letech povede kraj (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Celkem je nyní v kraji 966 647 oprávněných voličů, kteří budou volit ve 1 409 volebních okrscích," upřesnil mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jiří Klement.

V Břeclavi a v Brně navíc vyberou lidé v prvním kole "své" senátory. "Volit bude konkrétně obvod číslo 56 v Břeclavi a 59 v Brně," upřesnil Klement.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve dvě hodiny odpoledne a uzavřou se v deset hodin večer. V sobotu pak mohou lidé volit od osmi ráno do dvou odpoledne.

Výsledky voleb až pozdě v noci

Ihned poté začnou téměř všechny volební komise sčítat hlasy a vyhodnocovat výsledky. Téměř všechny, až na komisi v Újezdu u Černé Hory. Tam budou totiž lidé navíc až do desíti hodin večer volit i obecní zastupitelstvo.

"To stávající se nám rozpadlo, protože z něj odstoupil jeden zastupitel za Věci veřejné a s ním i všichni náhradníci. Původně pětičlenné zastupitelstvo tak přestalo být usnášeníschopné," vysvětlil starosta obce Jan Stejskal.

A až do skončení těchto mimořádných voleb se v Újezdě nebudou otvírat žádné urny. Na výsledky odtud bude netrpělivě čekat celý kraj až do pozdních nočních hodin. Až po připočtení posledních hlasů z Újezda u Černé Hory totiž mohou statistikové vyhodnotit, jak si mezi sebou rozdělí strany jednotlivá křesla v zastupitelstvu.

"Výsledek by ale musel být velice těsný, aby ho několik posledních hlasů z této obce zvrátilo," podotkla vedoucí správního odboru krajského úřadu Eva Sychrová.

I tak je tato situace výjimečná a zatím nikdy nemusela jižní Morava na definitivní výsledky čekat tak dlouho. Podobně je na tom ovšem i dalších sedm krajů, kde také některé obce volí kromě krajských i své obecní zastupitele (více zde).

Novinkou jsou také voličské průkazy, které si voliči poprvé mohli vyřídit i pro krajské volby. "Na tento průkaz je možné volit v kterémkoli volebním okrsku v územním obvodu kraje, kde je volič přihlášen k trvalému pobytu," upřesnil mluvčí krajského úřadu.

Domluví se ČSSD s lidovci nebo TOP 09?

O tom, kdo s kým bude vládnout kraji a za jakých podmínek, začnou týmy politiků vyjednávat ihned po prvních odhadech výsledků. A i když to lídři stran popírají, neoficiálně se podle informací o možném uspořádání kraje diskutuje už nyní.

Ve hře je podle informací MF DNES koalice ČSSD s lidovci či TOP 09. Poslední dvě jmenované strany ovšem zároveň doufají, že budou mít dost hlasů pro sestavení středopravé koalice s ODS.

Hlasy nerozhodnutých voličů se přitom strany snažily získat do poslední chvíle. A to jak oficiálními kampaněmi, tak smrští kauz v posledních dnech.

Nejasnosti ohledně přidělování městských bytů musel vysvětlovat kandidát na senátora za Brno Richard Svoboda (ODS). O lídrovi strany LEV 21 Viliamu Záthureckém vyšlo najevo, že před několika měsíci řídil opilý a málem přitom srazil skateboardistu.

Michal Hašek zase čelil dotazům na nezvykle štědré odměny pro šéfku kanceláře hejtmana. A na povrch vyplula i čtyři roky stará zakázka kraje na propagaci v Listech jižní Moravy, pod kterou je podepsána řada politiků z minulého vedení. Případ nyní na základě oznámení vyhodnocuje policie.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Bez oběda nebudu vypovídat, řekl u soudu muž obviněný z vaření pervitinu

Policisté v bytě v centru Brna zadrželi trojici mužů, kteří vařili pervitin.

Případ trojice, která při vaření pervitinu v brněnském hotelu Voroněž spustila požární čidlo, začal projednávat Městský...

Brněnská škola učí létat také Araby, teď musí kvůli bezpečnosti pryč

Šéf firmy Flying Academy Leoš Vybíral se opírá o jeden z letounů Cessna, které...

Patnáct let působí v Brně letecká škola Flying Academy, která cvičí piloty i na boeingy a airbusy. Teď by měla na...

Najdete na iDNES.cz