Jih Moravy zamíří k volebním urnám, na výsledky si kraj počká déle

  8:38aktualizováno  8:38
Kdo bude vládnout jižní Moravě v dalších čtyřech letech? Zůstane hejtmanem sociální demokrat Michal Hašek, nebo se prvním mužem kraje stane některý z jeho politických soupeřů? V pátek a sobotu o tom rozhodnou Jihomoravané v historicky čtvrtých krajských volbách. Definitivní výsledky budou letos až pozdě v noci.
V pátek a v sobotu lidé na jihu Moravy rozhodnou, kdo v následujících čtyřech letech povede kraj (ilustrační snímek)

V pátek a v sobotu lidé na jihu Moravy rozhodnou, kdo v následujících čtyřech letech povede kraj (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Celkem je nyní v kraji 966 647 oprávněných voličů, kteří budou volit ve 1 409 volebních okrscích," upřesnil mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jiří Klement.

V Břeclavi a v Brně navíc vyberou lidé v prvním kole "své" senátory. "Volit bude konkrétně obvod číslo 56 v Břeclavi a 59 v Brně," upřesnil Klement.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve dvě hodiny odpoledne a uzavřou se v deset hodin večer. V sobotu pak mohou lidé volit od osmi ráno do dvou odpoledne.

Výsledky voleb až pozdě v noci

Ihned poté začnou téměř všechny volební komise sčítat hlasy a vyhodnocovat výsledky. Téměř všechny, až na komisi v Újezdu u Černé Hory. Tam budou totiž lidé navíc až do desíti hodin večer volit i obecní zastupitelstvo.

"To stávající se nám rozpadlo, protože z něj odstoupil jeden zastupitel za Věci veřejné a s ním i všichni náhradníci. Původně pětičlenné zastupitelstvo tak přestalo být usnášeníschopné," vysvětlil starosta obce Jan Stejskal.

A až do skončení těchto mimořádných voleb se v Újezdě nebudou otvírat žádné urny. Na výsledky odtud bude netrpělivě čekat celý kraj až do pozdních nočních hodin. Až po připočtení posledních hlasů z Újezda u Černé Hory totiž mohou statistikové vyhodnotit, jak si mezi sebou rozdělí strany jednotlivá křesla v zastupitelstvu.

"Výsledek by ale musel být velice těsný, aby ho několik posledních hlasů z této obce zvrátilo," podotkla vedoucí správního odboru krajského úřadu Eva Sychrová.

I tak je tato situace výjimečná a zatím nikdy nemusela jižní Morava na definitivní výsledky čekat tak dlouho. Podobně je na tom ovšem i dalších sedm krajů, kde také některé obce volí kromě krajských i své obecní zastupitele (více zde).

Novinkou jsou také voličské průkazy, které si voliči poprvé mohli vyřídit i pro krajské volby. "Na tento průkaz je možné volit v kterémkoli volebním okrsku v územním obvodu kraje, kde je volič přihlášen k trvalému pobytu," upřesnil mluvčí krajského úřadu.

Domluví se ČSSD s lidovci nebo TOP 09?

O tom, kdo s kým bude vládnout kraji a za jakých podmínek, začnou týmy politiků vyjednávat ihned po prvních odhadech výsledků. A i když to lídři stran popírají, neoficiálně se podle informací o možném uspořádání kraje diskutuje už nyní.

Ve hře je podle informací MF DNES koalice ČSSD s lidovci či TOP 09. Poslední dvě jmenované strany ovšem zároveň doufají, že budou mít dost hlasů pro sestavení středopravé koalice s ODS.

Hlasy nerozhodnutých voličů se přitom strany snažily získat do poslední chvíle. A to jak oficiálními kampaněmi, tak smrští kauz v posledních dnech.

Nejasnosti ohledně přidělování městských bytů musel vysvětlovat kandidát na senátora za Brno Richard Svoboda (ODS). O lídrovi strany LEV 21 Viliamu Záthureckém vyšlo najevo, že před několika měsíci řídil opilý a málem přitom srazil skateboardistu.

Michal Hašek zase čelil dotazům na nezvykle štědré odměny pro šéfku kanceláře hejtmana. A na povrch vyplula i čtyři roky stará zakázka kraje na propagaci v Listech jižní Moravy, pod kterou je podepsána řada politiků z minulého vedení. Případ nyní na základě oznámení vyhodnocuje policie.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Před třiceti lety šlo o podvod. Teď bude koncert Marillion opravdový

Osmapadesátiletý kytarista kapely Steve Rothery

Britská rocková legenda Marillion vystoupí v Sono Centru. Bude tam i řada těch, kteří se na ně těšili už před 30 lety....

Vznikají nová strojírenská centra. Studenty čeká cestování za praxí

Ilustrační snímek

Lepší startovací pozici na pracovním trhu chce Jihomoravský kraj vytvořit studentům. Zakládá proto nová strojírenská...

Břeclav začala sázet stromy, aby mohla postavit vytoužený obchvat

Nová alej v Popicích bude sloužit jako přirozený větrolam

Břeclav začala pracovat na kompenzačních opatřeních, která musí splnit, aby mohla postavit obchvat města. Část jeho...

Najdete na iDNES.cz