Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jihomoravané fast foodům odolávají, hledí si zdraví

  11:57aktualizováno  11:57
Jihomoravané se v porovnání se zbytkem republiky stravují zdravěji a snaží se jíst pravidelně. Téměř polovina obyvatel kraje si najde čas na jídlo třikrát denně. Pouhých pět procent lidí se přiznalo, že se stravují zcela nepravidelně, zatímco celorepublikový průměr je dvanáct procent.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

A skoro se tomu nechce věřit: jídlo ve fast foodech si dopřává pouhých jedenáct procent dotázaných.

Takové jsou závěry dotazníkové akce "Flora cholesterová liga", které se v regionu zúčastnili zaměstnanci Moravských naftových dolů v Hodoníně, Minervy v Boskovicích a dalších podniků. Počet oslovených sice není velký - v republice odpovídalo 1635 lidí, výsledky ale korespondují s poznatky odborníků.

"Mám pocit, že si obyvatelé více hledí zdraví. Ve výživové poradně ve Fakultní nemocnici u svaté Anny máme pořád plno a nepřicházejí jen Brňané. Lidé si chodí změřit hladinu cholesterolu a tělesného tuku. Také obvod pasu, který by u žen neměl přesáhnout 85 centimetrů a u mužů 102," popsala nutriční terapeutka Marie Bauerová.

Obyvatelé kraje nejvíce ze všech berou vážně doporučení odborníků vyhýbat se jídlům rychlého občerstvení. Podle průzkumu společnosti Quent Jihomoravané vedou nad zbytkem republiky také v konzumaci ryb, které mají na talíři v průměru jednou týdně.

První příčku obsadili rovněž v používání másla na studenou kuchyni a rostlinných tuků na kuchyni teplou. "To je na pochvalu. Živočišné tuky, v nichž převažují nasycené mastné kyseliny, totiž zvyšují cholesterol, a tím i riziko srdečních nemocí," připomněl Jiří Schildberger, primář interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Jiným rizikovým faktorem je podle něj právě nahromadění tukových buněk v oblasti břicha, což urychluje arteriosklerotické změny. Výsledkem pak může být mozková mrtvice či srdeční infarkt.

Podle primáře Schildbergra má každý tlouštík jinou míru rizika a záleží to mimo jiné na typu jeho postavy. "Jablka" s nahromaděním tuku kolem vnitřních orgánů jsou zdraví nebezpečnější než typy "hruška".

Odborníci doporučují rozdělit denní příjem energie do pěti menších porcí s tím, že čtvrtinu bychom měli přijmout dopoledne.

Určitým štítem před srdečními nemocemi je podle lékařů i červené a bílé víno. V malém množství má na zdraví příznivý vliv. "V tomto směru Jihomoravané nezaostávají, a mohou tak oddálit některé nemoci. Je prokázáno, že i víno zpomaluje arteriosklerotické procesy," doplnil primář bohunické nemocnice.

Dotazníková akce však odhalila i to, že jen zlomek lidí zná svou hladinu cholesterolu. Ponětí o ní nemělo 68 procent oslovených Jihomoravanů. Co je to ovšem například proti Vysočině, kde žije v nevědomosti dokonce 92 procent lidí. Cholesterol sice lidský organismus potřebuje, mimo jiné pro tvorbu hormonů a vitaminu D, ale jeho příliš vysoká koncentrace v krvi, někdy podmíněná geneticky, škodí.

Pokud převýší číslo pět, lidé více ohrožují svůj srdečněcévní systém a měli by s tím něco udělat. "Zvýšenou hladinu cholesterolu má téměř 70 procent dospělých. Takovým v poradně doporučujeme nízkocholesterolovou dietu," uvedla nutriční terapeutka Marie Bauerová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz