Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jihomoravané fast foodům odolávají, hledí si zdraví

  11:57aktualizováno  11:57
Jihomoravané se v porovnání se zbytkem republiky stravují zdravěji a snaží se jíst pravidelně. Téměř polovina obyvatel kraje si najde čas na jídlo třikrát denně. Pouhých pět procent lidí se přiznalo, že se stravují zcela nepravidelně, zatímco celorepublikový průměr je dvanáct procent.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

A skoro se tomu nechce věřit: jídlo ve fast foodech si dopřává pouhých jedenáct procent dotázaných.

Takové jsou závěry dotazníkové akce "Flora cholesterová liga", které se v regionu zúčastnili zaměstnanci Moravských naftových dolů v Hodoníně, Minervy v Boskovicích a dalších podniků. Počet oslovených sice není velký - v republice odpovídalo 1635 lidí, výsledky ale korespondují s poznatky odborníků.

"Mám pocit, že si obyvatelé více hledí zdraví. Ve výživové poradně ve Fakultní nemocnici u svaté Anny máme pořád plno a nepřicházejí jen Brňané. Lidé si chodí změřit hladinu cholesterolu a tělesného tuku. Také obvod pasu, který by u žen neměl přesáhnout 85 centimetrů a u mužů 102," popsala nutriční terapeutka Marie Bauerová.

Obyvatelé kraje nejvíce ze všech berou vážně doporučení odborníků vyhýbat se jídlům rychlého občerstvení. Podle průzkumu společnosti Quent Jihomoravané vedou nad zbytkem republiky také v konzumaci ryb, které mají na talíři v průměru jednou týdně.

První příčku obsadili rovněž v používání másla na studenou kuchyni a rostlinných tuků na kuchyni teplou. "To je na pochvalu. Živočišné tuky, v nichž převažují nasycené mastné kyseliny, totiž zvyšují cholesterol, a tím i riziko srdečních nemocí," připomněl Jiří Schildberger, primář interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Jiným rizikovým faktorem je podle něj právě nahromadění tukových buněk v oblasti břicha, což urychluje arteriosklerotické změny. Výsledkem pak může být mozková mrtvice či srdeční infarkt.

Podle primáře Schildbergra má každý tlouštík jinou míru rizika a záleží to mimo jiné na typu jeho postavy. "Jablka" s nahromaděním tuku kolem vnitřních orgánů jsou zdraví nebezpečnější než typy "hruška".

Odborníci doporučují rozdělit denní příjem energie do pěti menších porcí s tím, že čtvrtinu bychom měli přijmout dopoledne.

Určitým štítem před srdečními nemocemi je podle lékařů i červené a bílé víno. V malém množství má na zdraví příznivý vliv. "V tomto směru Jihomoravané nezaostávají, a mohou tak oddálit některé nemoci. Je prokázáno, že i víno zpomaluje arteriosklerotické procesy," doplnil primář bohunické nemocnice.

Dotazníková akce však odhalila i to, že jen zlomek lidí zná svou hladinu cholesterolu. Ponětí o ní nemělo 68 procent oslovených Jihomoravanů. Co je to ovšem například proti Vysočině, kde žije v nevědomosti dokonce 92 procent lidí. Cholesterol sice lidský organismus potřebuje, mimo jiné pro tvorbu hormonů a vitaminu D, ale jeho příliš vysoká koncentrace v krvi, někdy podmíněná geneticky, škodí.

Pokud převýší číslo pět, lidé více ohrožují svůj srdečněcévní systém a měli by s tím něco udělat. "Zvýšenou hladinu cholesterolu má téměř 70 procent dospělých. Takovým v poradně doporučujeme nízkocholesterolovou dietu," uvedla nutriční terapeutka Marie Bauerová.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

České orly hubí jedovaté návnady, s jejich hledáním pomáhá psí komando

Orel královský (Aquila heliaca) obývá otevřené krajiny s osamocenými stromy od...

V Česku žije jen několik párů mimořádně vzácných orlů královských, a to jen na jižní Moravě. Přesto na ně lidé líčí...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Najdete na iDNES.cz