Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jihomoravané nahlásili kvůli orkánu nejvíce škod v zemi

  8:05aktualizováno  8:05
Jihomoravané zatím nahlásili pojišťovnám nejvíce škod v zemi. Orkán Emma, který se nad krajem prohnal o víkendu, nadělal například velké starosti firmě Riho, výrobci akrylátových van a dalšího koupelnového vybavení, v obci Suchý na Blanensku.

Orkán smetl v Suchém na Blanensku konstrukci rozestavěné haly | foto: Radek Miča, MF DNES

Živel totiž strhl rozestavěnou skladovací halu firmy a v pár okamžicích ji proměnil v hromadu šrotu.

"Konstrukce je tak zdeformovaná, že se její díly už použít nedají. Musí se rozebrat, odvézt a postavit znovu. Pro nás to znamená nepříjemné zdržení. V hale má být sklad našich výrobků pro celou střední Evropu a počítali jsme s tím, že bude v srpnu hotová," popsal zástupce firmy Zdeněk Krejčíř.

Riho CZ je dceřinou společností nizozemské firmy Riho International. "Pro zahraničního majitele jsme pořídili videozáznam a čekáme, že se tady objeví," věří Krejčíř.

Nyní ho nejvíce zajímá, jak velké bude mít stavba kvůli orkánu zdržení. "Novou ocelovou konstrukci jsme již zadali do výroby a děláme všechno pro to, aby zdržení bylo co nejkratší, netrvalo déle než dva měsíce. Přesně to však budeme vědět až v nejbližších dnech," vysvětlil Josef Průcha, jednatel společnosti Halex Schauenberg, která Rihu halu staví.

Byli pojištěni
Halex stavbu naštěstí pojistil. Přesná škoda ještě vyčíslená není. "Předběžně odhadujeme, že to bude kolem šesti milionů korun," uvedl Průcha.

A proč vlastně konstrukce orkánu neodolala? "I to už jsme řešili. Přivezli jsme statika, abychom zjistili, jestli se nestala nějaká chyba při jejím stavění. Žádné pochybení však nezjistil. Zřejmě to byla souhra náhod. Orkán přišel v nevhodný okamžik nebo byl právě v těchto místech extrémně silný," domnívá se Josef Průcha.

Emmě dává vinu i firma Riho. "Domníváme se, že hlavním důvodem byl silný vítr," potvrdil Zdeněk Krejčíř. V obci Suchý u Moravského krasu má Riho i výrobní závod. Do nové skladovací techniky a další technologie nyní investuje devadesát milionů korun.

Škody na jižní Moravě jsou největší
Zničená konstrukce skladovací haly není jediným následkem Emmy v kraji. Například u České pojišťovny zatím nejvíce pojistných událostí nahlásili právě lidé z jižní Moravy.

Zatímco třeba ve Zlínském kraji kontaktovaly pojišťovnu dosud jen necelé tři stovky poškozených a na Vysočině něco přes pět set lidí, Jihomoravanů už se ozvalo více než šestnáct set.

"Pojistnou událost nám v Jihomoravském kraji zatím nahlásilo 1682 lidí, to je nejvíce ze všech krajů v zemi. Velký rozdíl zaznamenáváme ale i mezi jednotlivými okresy, na Hodonínsku máme 684 případů, na Břeclavsku 324, na Znojemsku 287, ale třeba na Blanensku jen 38," popisuje mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Na 350 operátorů přitom denně přijímá hlášení o dalších škodách. I když v terénu jsou desítky mobilních techniků zaznamenávajících škody, pojišťovny radí nafotit škody a fotografie poslat přímo pojišťovně. Vše by se tím mohlo urychlit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz