Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jihomoravská města musí šetřit, bude méně peněz na hokej i na stavby

  8:28aktualizováno  8:28
Omezené výdaje na investice, snižování platů úředníků a méně peněz na provoz úřadů. I to čeká města a obce v příštím roce. Méně peněz půjde také do sportu. Města si podle politologů musí na "hubené roky" začít zvykat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Zatímco se ještě před volbami bývalý hodonínský starosta a někdejší předseda hokejového klubu Drtičů Lubor Šimeček při rozdělování dotací tamním miláčkům veřejnosti oháněl vždy štědrou břeclavskou radnicí, odteď už nebudou mít břeclavským hokejistům ti hodonínští co závidět.

Břeclavská radnice totiž "vysypala městskou kasičku" na příští rok. A výsledek? Odteď začíná tvrdě šetřit. A to téměř na všem.

Razantní škrty v rozpočtu se tak dotknou nejen tamních hokejistů, kteří dostanou zhruba polovinu toho, na co byli doteď zvyklí. Šetřit chce město také na provozu bazénu a koupaliště, ale i příspěvkových organizací města.

"Kvůli ekonomické krizi totiž Břeclav přijde od roku 2009 až do konce toho příštího 2011 o téměř sto deset milionů korun z daní. A o 7,5 milionu korun dostane na příští rok od státu méně na výkon státní správy," vysvětlil důvody razantních škrtů na rok 2011 místostarosta Jaroslav Parolek (ČSSD).

Radnice stopne například i výdaje na veletrhy. "Na tak megalomanské počiny jako za minulého vedení teď opravdu nemáme," dodal Parolek. Podobně na tom bude také sousední Hodonín. Tam se ušetří třeba na reprezentativním fondu starosty.

Ve Vyškově budou hospodařit podle rozpočtového provizoria

"Investic máme nachystaných za několik stovek milionů. Stěží ale budeme moci proinvestovat šedesát," naznačil pouze místostarosta za Nezávislé Igor Taptič.

A ani Luboru Šimečkovi se včera nepodařilo vylobbovat ještě z toho letošního napjatého rozpočtu pro své Drtiče alespoň kýženého půl milionu. Zastupitelé z něj totiž na hokej odkrojili "jen" třísettisícovou dotaci.

Ještě o trochu hůř na tom bude alespoň v prvních měsících příštího roku Vyškov. Tam se totiž bude hospodařit podle rozpočtového provizoria. "Nejméně do března tak nezahájíme žádné nové akce. Na mimořádné havárie jsme ale vyčlenili milion korun," nastínila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Aby mělo Blansko vůbec potřebných padesát milionů korun na investice, musí udržet už tak přiškrcené výdaje na provoz úřadu. "Žádná větší akce se ale neruší," uvedl starosta Lubomír Toufar (ČSSD).

Lepší zprávy neměl ani brněnský politolog Stanislav Balík. "Klesají daňové příjmy, a k tomu stát přiškrtil výdaje na provoz úřadů. Obce by se tak měly připravit na to, že škrty budou v příštích letech normální, a vše se bude zlepšovat jen velmi pomalu," řekl.

Na čem budou šetřit

Břeclav v roce 2011 musí vyjít s rozpočtem o 60 milionů nižším, tedy se 540 miliony. Omezí dotace na hokej, rozsah kulturních akcí, stornují výdaje na veletrhy, sníží výdaje na reklamu, nákup materiálu a služeb.

Hodonín omezí reprezentační fond starosty a výdaje spojené s projektem partnerských měst.

Blansko chce investovat 50 milionů korun, proto musí udržet provozní výdaje na úrovni letošního roku.

Vyškov v prvních měsících roku 2011 bude hospodařit podle rozpočtového provizoria.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Najdete na iDNES.cz