ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Někteří lékaři jihomoravské záchranky slouží opilí, upozorňují odboráři

  • 4
Krize na jihomoravské záchrance dostává stále nové a nové rozměry. Posledním tématem jsou opilí lékaři, na které upozorňují odboráři. Podle nich ředitel záchranné služby problém bagatelizuje.

Na spor ohledně alkoholu u záchranky upozornil deník Rovnost. Jeden z lékařů prý nadýchal i tento týden v pondělí - a v jeho případě to nebylo poprvé.

Ředitel Milan Klusák ale odmítá, že by šlo o nějaký zásadní problém, i když přiznal, že už několik případů opilosti na pracovišti řešili.

„Z hlavy ale nevím kolik. To nebyli jenom lékaři. Řešili jsme i jiné zaměstnance. Nevím o tom, že by někdo dostal výpověď. Ve většině případů to bylo dohodou. Dokonce i bez mého vědomí. Dozvěděl jsem se o nich dodatečně,“ řekl Klusák.

Podle zjištění MF DNES se problém týkal minimálně šesti lékařů. Nikdo z nich nedostal výpověď. Pokud odešli, tak dohodou.

„Případů bylo určitě víc, ale bezpečně vím o šesti lidech. Jsme zásadně proti alkoholu na pracovišti, zvlášť na záchrance je to do nebe volající. Jeden lékař například kvůli pití před časem odešel a už se zase vrátil,“ říká šéf odborů Bohuslav Zrza.

Vyvázl například lékař, kterému v červnu cestou do práce kvůli opilosti policisté sebrali řidičák.

Ředitel: Záchranka fungovala, nadřízení jen změnili služby

„Vedení to ale nepovažovalo za přestupek, protože odsloužil službu. Když jsem se na to ptal, napsal mi ředitel, že se jedná o osobní údaj. Jednou dokonce prohlásil v přítomnosti vedení odborů i záchranky, že důvodem k výpovědi není alkohol na pracovišti s výjimkou řidičů,“ sděluje Zrza.

To ale Klusák odmítá. „Ani toto není pravda. Důvodem k výpovědi to je, pokud se jedná o opakované hrubé porušení pracovní kázně,“ říká.

Podle ředitele v případech, které Zrza zmiňuje, nikdo neměl neomluvenou absenci, což je jediný důvod přizvat k jednání odbory. Ve dvou případech situaci vyřešili přímí nadřízení tím, že operativně změnili rozpis služeb. Fungování záchranky se to nijak nedotklo.

Situace na jihomoravské záchrance je napjatá už několik měsíců. Záchranáři koncem července vyhlásili stávkovou pohotovost a jako důvod uvedli rušení výjezdových skupin s lékařem, nedostatek lékařů, stresující působení inspektorů provozu a hlavně špatnou komunikaci vedení se zaměstnanci (psali jsme zde).

Situaci zatím nikam neposunula ani kontrola, kterou v srpnu na záchranku poslal Jihomoravský kraj. Výsledky dodnes odboráři nemají.

Hrozí celostátní stávka

Znepokojení jsou i představitelé obcí, zejména na odlehlém Hodonínsku. Starostové již dříve poslali na kraj společné prohlášení, kde se o možných potížích zmiňovali. Situace se ale nezměnila.

Podle starosty Čejkovic Pavla Novotného (nez.) se s příchodem nového vedení kraje otevírají cesty k jednáním. „Konkrétně v Hodoníně neslouží v noci lékař. Ubezpečovali nás, že to vykrývají stanoviště v Kyjově, Veselí nad Moravou a Břeclavi. To ale není řešení,“ míní Novotný.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková už oslovila budoucího hejtmana Bohumila Šimka (ANO).

„Chceme počkat za nové zastupitelstvo a pak požádáme o termín schůzky,“ uvedla Žitníková. „Pokud by se ale zase nic nedělo, zvážíme další kroky. Jedním z nich může být i vyhlášení celostátní stávkové pohotovosti na podporu jihomoravské záchranky. To je ale až krajní možnost,“ řekla.

Nové zastupitelstvo Jihomoravského kraje se má sejít ve středu 16. listopadu, kdy také Šimek převezme post hejtmana po Michalu Haškovi (ČSSD). Zatím se k situaci vyjadřovat nechce.

Budoucí hejtman má se šéfem záchranky dobré vztahy

„Vím o tom jen to, co se dovídám z médií, proto by to nebylo na místě. Ředitele Klusáka znám jako seriózního člověka ze spolupráce městské policie a záchranky a ta fungovala výborně,“ uvedl Šimek. Podle něj bude mít nová krajská vláda na starosti nejdříve rozpočet. Na záchranku dojde až pak. „Bude se jí ale už předtím zabývat krajský radní pro zdravotnictví,“ doplnil.

To potvrdil i nově nastupující krajský radní pro zdravotnictví Igor Chlup (ČSSD). „Jakmile budu zvolen radním pro zdravotnictví, tak se začnu situací v záchranné službě intenzivně zabývat. Je potřeba pracovat na zlepšení vztahů uvnitř záchranky. Prostuduji si samozřejmě velmi pečlivě audit,“ řekl Chlup.

Původně slíbil hejtman Hašek, že se nad výsledky auditu sejdou všichni zúčastnění - vedení záchranky, kraje jako zřizovatele i odborů. Teď by měl o výsledcích informovat své zaměstnance jen ředitel záchranky.

„Dopis bude zveřejněn prostřednictvím intranetu ZZS JMK a dle ředitele v něm budou dostatečné informace k prověřovaným oblastem a zjištěním,“ napsala odborářům ředitelka krajského úřadu Věra Vojáčková. Podle ní by si měly problém vyřešit nejdříve odbory s vedením.

„Je to výsměch. Opakujeme stále dokola, že problém je právě v komunikaci s vedením, proto jsme se obrátili na kraj, aby nám pomohl,“ reaguje Zrza.

,