Nová budova Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje v brněnských Bohunicích | foto: Atelier 2002

Jihomoravská záchranka získá nové sídlo. Sanitky z Bohunic vyrazí za rok

  • 6
V brněnských Bohunicích začala stavba nového sídla Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Nahradí nevyhovující budovu záchranky na náměstí 28. října. Uvnitř bude nejen ředitelství záchranářů, ale i výjezdové stanoviště.

Nový komplex pojme krajské operační středisko, výjezdové stanoviště sanitek i ředitelství organizace. "Od nové budovy si slibujeme především lepší zázemí a v důsledku toho i lepší fungování zdravotnické záchranné služby," řekl ředitel jihomoravských záchranářů Milan Klusák.

Nové sídlo vytvoří tři části: v hlavní budově budou záchranáři s veškerým vybavením, administrativa a garáže. Další část poslouží jako konferenční sál se školicím střediskem až pro 80 lidí.

Vizualizace nového sídla

Poslední budova pak bude pro technické zázemí. "Celá stavba je navržena tak, aby na sebe jednotlivé provozy funkčně navazovaly. Zdravotníci tak budou mít nejkratší možnou cestu od pobytových místností k šatnám, počítači a ke garážím," popsala mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Podle architekta Vladislava Vrány je stavba jedna z prvních takových budov v Česku. "Zkušenosti jsme brali z Ostravy, kde je podobný komplex. Nicméně záchranáři měli velmi dobrou představu o výsledné podobě," podotkl architekt firmy Atelier 2002.

Záchranáři budou mít rychlejší start

Ani umístění nové budovy není náhodné. V Bohunicích budou záchranáři sousedit s Fakultní nemocnicí a kampusem Masarykovy univerzity, se kterými úzce spolupracují při poskytování zdravotní péče i vzdělávání zaměstnanců.

Nové sídlo záchranky

Stavba by měla být hotová koncem října 2012, od Nového roku pak začnou z Bohunic jezdit první záchranky.

Budova bude stát 172,6 milionu korun, které půjdou z úvěru od Evropské investiční banky a rozpočtu kraje a záchranky.

Nový komplex by měla ještě letos následovat výstavba dvou výjezdových stanovišť v brněnských Černovicích a Ponavě.

"Lokalita byla zvolena i s ohledem na blízkost dálnice D1 i D2 a rychlostní silnicí I/52. To jsou místa, kde často bývají dopravní nehody," doplnila Zuchová.

Hlavní stávající budova záchranky na náměstí 28. října byla postavena v roce 1886 a už dlouho podle záchranáře Jana Ševely nevyhovuje svému účelu.

"Hlavním problémem je nedostatek prostoru. Když se zde střídá při směnách padesát lidí, je to nepříjemné. Při této práci je přitom důležité být psychicky a fyzicky v pohodě," řekl Ševela, který zastává funkci vrchní sestry.

Další obtíží je dopravní situace v rušné ulici. V blízkosti budovy záchranky je přechod, křižovatka s tramvajemi a škola.

"Řidič musí dávat velký pozor a trvá, než se vymotá. Někdy dokonce stojí kolona aut na červené až k vratům záchranky. Při špatné konstelaci tak sanitka může ztratit až minutu," dodal Ševela.