Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jihomoravské firmy podepsaly s Ruskem kontrakty za padesát miliard

  17:15aktualizováno  17:15
Jihomoravské firmy ve čtvrtek na Pražském hradě podepsaly obrovské kontrakty za desítky miliard korun. Moravští stavaři a technologové postaví na Sibiří železnici, elektrárnu a chemičku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Mluvíme o kontraktech v miliardových částkách, takové obchody se neuzavírají každý den," reagoval z oficiálního oběda na Pražském hradě hejtman Michal Hašek z ČSSD.

Spolu s ním stolovali až do pozdních večerních hodin s Rusy i zástupci OHL ŽS - brněnské společnosti, která v Rusku získala zakázku snů. Na Uralu se bude podílet na stavbě 711 kilometrů dlouhé železnice. Česká firma postaví za 40 miliard korun polovinu trati mezi městy Obskoj a Nadym a most přes řeku Ob.

"Znamená to spoustu práce jak pro obchodníky z jižní Moravy, tak pro stavaře a pro technology. Já osobně počítám s tím, že z naší firmy tam bude pracovat sto až dvě stě lidí," uvedl Michal Štefl, který na česko-ruském odpoledni na Hradě figuroval ve dvojroli. Je generálním ředitelem OHL ŽS a zároveň šéfem Krajské hospodářské komory jižní Moravy.

Padesát miliard

To je zhruba částka, kterou Rusko zaplatí třem brněnským firmám:

OHL ŽS
stavební firma působící v Česku, Bulharsku, Černé Hoře, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Maďarsku, Ázerbájdžánu či Slovensku

Alta Invest
vyváží velké strojírenské kolosy hlavně do Ruska, Běloruska a na Ukrajinu. Vlastní TOS, Slévárnu a Kuličkové šrouby v Kuřimi, v Ostravě SE-MI Technology a v Blansku ČKD

Královopolská Ria
dodává systémy do jaderných elektráren a chemického průmyslu

Sibiřskou zakázku za 10 miliard korun získala i Královopolská Ria. Brňané mají do dvou let postavit v Soči elektrárnu, která bude hlavním zdrojem pro zimní olympiádu. Třetí kontrakt za desítky milionů korun získala společnost Alta Invest, která spolu s ruským výrobcem jaderného paliva Tvel vytvoří novou firmu Alvel.

"Nová firma bude mít sídlo v Brně a kanceláře i v ostatních českých krajích. Alvel bude sice nabírat nové zaměstnance, ale jedná se o tak specializované činnosti, že budeme určitě hledat odborníky v celé Evropě," říká ředitel sekce jaderných paliv společnosti Alta Josef Běláč. Alta má také lukrativní kontrakt na výrobu metanolu v Nižním Tagilu.

OHL ŽS: Budeme potřebovat pomoc moravských firem

Společnosti, které včera získaly ruský kontrakt, si však miliardy nenechávají pro sebe. "Železnici nikdo nemůže postavit sám. Budou potřebovat řadu dodavatelů. Technické zázemí, věda, výzkum, to je to, co jihomoravské firmy mají a umějí, to také mohou v Rusku dobře prodat," míní Petr Kostík z Krajské hospodářské komory jižní Moravy.

Podle něj přišly zajímavé zakázky do kraje v pravý čas. "Nezaměstnanost stoupá a prognózy úřadu práce nejsou dobré," poznamenává Kostík.

OHL ŽS spoléhají zejména na moravské podniky. Technologie na železnici jim budou dodávat firmy z Brna, Vítkovic, Třince či Uherského Ostrohu. "Oříškem budou teploty, které se na Sibiři pohybují od plus třiceti do minus padesáti stupňů. Technologové s tím musejí počítat," poznamenal Štefl

Podle Michala Štefla bude OHL ŽS spolupracovat ale i s mnoha menšími firmami. "Třeba jsme s nimi ještě napevno nejednali, ale už teď víme, že celou řadu podniků, které mají základnu na Moravě, budeme potřebovat například při stavbě mostu přes řeku Ob," říká finančník.

Podle Štefla bude pro ruskou zakázku potřebovat řadu technologů i společnost Královopolská Ria. Elektrárna "na klíč" musí být hotová na podzim 2013.

Budou školit odborníky a studenty v celé Evropě

Alta už v sibiřském regionu má poměrně silnou pozici. V nové zakázce se bude soustředit zejména na rozšíření palivových služeb pro jaderné elektrárny v Česku i celé Evropské unii.

"Centrum Alvel spojí české znalosti, odbornost a technické provedení s ruskými technologiemi," přiblížil projekt šéf představenstva Alta Invest Vladimír Plašil. Alvel bude podle něj školit odborníky i studenty v celé Evropě.

"Když se postaví železnice nebo elektrárna, přitáhne automaticky další průmysl. Moravské podniky, které získají v Rusku uznání, tak mohou dál navazovat spolupráci na dalších projektech," vysvětluje Petr Kostík z Krajské hospodářské komory jižní Moravy

Velké zkušenosti s ruskými partnery má také jedna z nejbohatších firem na jižní Moravě - Moravské naftové doly. Ty vyhledávají na Východě nové investice. "Čeští pracovníci v Rusku figurují hlavně ve vedoucích pozicích řízení týmu, na nich leží i know-how a dohled nad kapitálem," popsal mluvčí společnosti Dan Plovajko.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz