Jihomoravské firmy podepsaly s Ruskem kontrakty za padesát miliard

  17:15aktualizováno  17:15
Jihomoravské firmy ve čtvrtek na Pražském hradě podepsaly obrovské kontrakty za desítky miliard korun. Moravští stavaři a technologové postaví na Sibiří železnici, elektrárnu a chemičku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Mluvíme o kontraktech v miliardových částkách, takové obchody se neuzavírají každý den," reagoval z oficiálního oběda na Pražském hradě hejtman Michal Hašek z ČSSD.

Spolu s ním stolovali až do pozdních večerních hodin s Rusy i zástupci OHL ŽS - brněnské společnosti, která v Rusku získala zakázku snů. Na Uralu se bude podílet na stavbě 711 kilometrů dlouhé železnice. Česká firma postaví za 40 miliard korun polovinu trati mezi městy Obskoj a Nadym a most přes řeku Ob.

"Znamená to spoustu práce jak pro obchodníky z jižní Moravy, tak pro stavaře a pro technology. Já osobně počítám s tím, že z naší firmy tam bude pracovat sto až dvě stě lidí," uvedl Michal Štefl, který na česko-ruském odpoledni na Hradě figuroval ve dvojroli. Je generálním ředitelem OHL ŽS a zároveň šéfem Krajské hospodářské komory jižní Moravy.

Padesát miliard

To je zhruba částka, kterou Rusko zaplatí třem brněnským firmám:

OHL ŽS
stavební firma působící v Česku, Bulharsku, Černé Hoře, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Maďarsku, Ázerbájdžánu či Slovensku

Alta Invest
vyváží velké strojírenské kolosy hlavně do Ruska, Běloruska a na Ukrajinu. Vlastní TOS, Slévárnu a Kuličkové šrouby v Kuřimi, v Ostravě SE-MI Technology a v Blansku ČKD

Královopolská Ria
dodává systémy do jaderných elektráren a chemického průmyslu

Sibiřskou zakázku za 10 miliard korun získala i Královopolská Ria. Brňané mají do dvou let postavit v Soči elektrárnu, která bude hlavním zdrojem pro zimní olympiádu. Třetí kontrakt za desítky milionů korun získala společnost Alta Invest, která spolu s ruským výrobcem jaderného paliva Tvel vytvoří novou firmu Alvel.

"Nová firma bude mít sídlo v Brně a kanceláře i v ostatních českých krajích. Alvel bude sice nabírat nové zaměstnance, ale jedná se o tak specializované činnosti, že budeme určitě hledat odborníky v celé Evropě," říká ředitel sekce jaderných paliv společnosti Alta Josef Běláč. Alta má také lukrativní kontrakt na výrobu metanolu v Nižním Tagilu.

OHL ŽS: Budeme potřebovat pomoc moravských firem

Společnosti, které včera získaly ruský kontrakt, si však miliardy nenechávají pro sebe. "Železnici nikdo nemůže postavit sám. Budou potřebovat řadu dodavatelů. Technické zázemí, věda, výzkum, to je to, co jihomoravské firmy mají a umějí, to také mohou v Rusku dobře prodat," míní Petr Kostík z Krajské hospodářské komory jižní Moravy.

Podle něj přišly zajímavé zakázky do kraje v pravý čas. "Nezaměstnanost stoupá a prognózy úřadu práce nejsou dobré," poznamenává Kostík.

OHL ŽS spoléhají zejména na moravské podniky. Technologie na železnici jim budou dodávat firmy z Brna, Vítkovic, Třince či Uherského Ostrohu. "Oříškem budou teploty, které se na Sibiři pohybují od plus třiceti do minus padesáti stupňů. Technologové s tím musejí počítat," poznamenal Štefl

Podle Michala Štefla bude OHL ŽS spolupracovat ale i s mnoha menšími firmami. "Třeba jsme s nimi ještě napevno nejednali, ale už teď víme, že celou řadu podniků, které mají základnu na Moravě, budeme potřebovat například při stavbě mostu přes řeku Ob," říká finančník.

Podle Štefla bude pro ruskou zakázku potřebovat řadu technologů i společnost Královopolská Ria. Elektrárna "na klíč" musí být hotová na podzim 2013.

Budou školit odborníky a studenty v celé Evropě

Alta už v sibiřském regionu má poměrně silnou pozici. V nové zakázce se bude soustředit zejména na rozšíření palivových služeb pro jaderné elektrárny v Česku i celé Evropské unii.

"Centrum Alvel spojí české znalosti, odbornost a technické provedení s ruskými technologiemi," přiblížil projekt šéf představenstva Alta Invest Vladimír Plašil. Alvel bude podle něj školit odborníky i studenty v celé Evropě.

"Když se postaví železnice nebo elektrárna, přitáhne automaticky další průmysl. Moravské podniky, které získají v Rusku uznání, tak mohou dál navazovat spolupráci na dalších projektech," vysvětluje Petr Kostík z Krajské hospodářské komory jižní Moravy

Velké zkušenosti s ruskými partnery má také jedna z nejbohatších firem na jižní Moravě - Moravské naftové doly. Ty vyhledávají na Východě nové investice. "Čeští pracovníci v Rusku figurují hlavně ve vedoucích pozicích řízení týmu, na nich leží i know-how a dohled nad kapitálem," popsal mluvčí společnosti Dan Plovajko.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Agresivní žirafu museli utratit. Novinky a zajímavosti z českých zoo

Bílý tygr v peruánské zoo. Lima (26. 7. 2018).

Jak se letos dařilo patnácti českým zoologickým zahradám a co pro návštěvníky chystají? MF DNES oslovila všechny hlavní...

Další z rubriky

Za uložení jaderného odpadu může mít vesnice miliony, část lidí je proti

U jihomoravského Drahonína se v sousedství bývalého uranového dolu nachází...

Přes osm let čekají lidé z Drahonína na Brněnsku na verdikt, zda jim několik kilometrů od domova vznikne úložiště...

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Po končící brněnské vládě zbyl nedodělaný územní plán, parkoviště i žaloby

Mimořádná schůze brněnského zastupitelstva, na níž se 27. února hlasovalo o...

Poslední šanci dohnat resty měla v úterý končící brněnská vláda. K pěti již vybraným lokalitám pro stavbu odstavných...

Najdete na iDNES.cz