Jednání Jihomoravského inovačního centra. Ilustrační snímek

Jednání Jihomoravského inovačního centra. Ilustrační snímek | foto: Jihomoravské inovační centrum

Spolupráci brněnských vědců a studentů s podnikateli zaštítí miliony

  • 0
Jihomoravské inovační centrum vypsalo další ročník takzvaných inovačních voucherů. Už počtvrté se tak díky nim mohou o příspěvek ve výši až sto tisíc korun ucházet firmy, které chtějí vytvořit něco nového.

Vítězové mohou naplnit své plány spolu s brněnskými vědci a studenty. Letos poprvé přihlášky mohou zasílat firmy z celého světa. O vouchery lze žádat do 2. května. Letos budou rozděleny čtyři miliony korun.

"Kterákoliv firma teď může vyzkoušet spolupráci s brněnskými vědci a přesvědčit se, že jsou naši vědci kvalitní," komentoval Jindřich Weiss z Jihomoravského inovačního centra.

Společnosti, které chtějí získat dotaci, musí zpracovat záměr projektu a vytipovat, se kterou brněnskou univerzitou či jiným vědeckým pracovištěm chtějí spolupracovat.

I studenti mají z práce svůj zisk

Inovační centrum za tři roky rozdělování voucherů podpořilo spolupráci brněnských vědců s podnikateli dvaceti miliony korun. Firmy k nim přidaly dalších osmnáct.

Vouchery si pochvalují podnikatelé i univerzity. Třeba ti, kteří pracovali na vylepšení internetové aplikace Takeplace. "Spolupráce s výzkumným týmem Fakulty informatiky probíhala na vysoké úrovni. Řešení hodnotíme jako velmi přínosné, nové komunikační rozhraní je již součástí služby Takeplace," uvedl Jaroslav Škrabálek ze softwarové společnosti Acemcee.

Na projektu s jeho firmou vloni spolupracoval tým informatiků Masarykovy univerzity. "Pro nás to bylo velmi výhodné, studenti se mohli zapojit do opravdového výzkumu. Ten navíc pro firmu děláme jako službu, máme z toho tedy i zisk," pochválil projekt proděkan fakulty informatiky Tomáš Pitner.

Průzkum navíc ukázal, že spolupráci s brněnskými vědci navázalo i mnoho firem, které nakonec se žádostí o voucher neuspěly.