Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kraj nabízí zchátralé areály se slevou. Zájemci ale zatím nejsou

  13:59aktualizováno  13:59
Jihomoravský kraj se chce zbavit čtyř větších nemovitostí – budovu záchranné služby v Brně na náměstí 28. října, areál znojemské staré nemocnice a komplexy dřívějšího učiliště v Bzenci na Hodonínsku a bývalé střední zemědělské školy ve Znojmě. Lidé a firmy k nim mohou přijít o miliony levněji.

Dvě budovy nabízí kraj k prodeji ve Znojmě. | foto: Markéta Dušková, 5plus2.cz

Získané peníze chce kraj využít na další projekty k rozvoji jižní Moravy. Jenže s těmi musí ještě nějaký čas počkat, zatím totiž při prodeji příliš úspěšný není. Nabízené chátrající areály nikdo nechce, a to ani s milionovými slevami.

Evergreenem je stará nemocnice ve Znojmě, kterou kraj prodává už od roku 2012. Nejnovější nabídka nese pořadové číslo devět.

„Stále se jedná, zájem je také z čínské strany,“ informovala mluvčí hejtmanství Eliška Holešinská Windová.

Odhadce hodnotu areálu stanovil na 45 milionů korun. U současné nabídky cena nefiguruje, původně však činila 72 milionů korun.

„Když se areál podaří prodat, bude se jednat o další mimořádné příjmy pro rozvoj znojemské nové nemocnice,“ podotkl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Dodal, že pokud se kupec neobjeví, financování nemocnice to nepoznamená.

Lukrativní část na okraji Znojma

Podle opozice by se o areál mělo zajímat vedení Znojma, protože jde o jednu z nejlukrativnějších částí na okraji historického středu města. Totéž tvrdí i znojemský architekt Jan Hora.

„Svojí polohou v blízkosti centra má ze všech rozvojových oblastí největší potenciál plynule rozšířit kapacitu Znojma. Dá se zde vybudovat plnohodnotná rezidenční čtvrť s občanskou vybaveností,“ míní Jan Hora.

Radnice ale o objekt nejeví zájem. „Město má ve svém vlastnictví už dva brownfieldy, o jejichž obnovení se snaží - Loucký klášter a areál pivovaru,“ zdůvodnila mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Investory nejspíš odrazuje i fakt, že je v současné době v areálu staré nemocnice ještě několik oddělení.

„Léčebna dlouhodobě nemocných tady výhledově zůstává i nadále. Rehabilitaci přestěhujeme do nové nemocnice ještě letos, infekční oddělení bude následovat v roce 2017,“ shrnula mluvčí nemocnice Marcela Půčková.

Stále tam sídlí také záchranáři, ti se ale nové stanice, společné s policisty a hasiči, dočkají v Pražské ulici po prázdninách.

Za výhodnějších podmínek nabízí kraj zájemcům i další, dnes už nevyužívaný areál v centru Znojma, bývalou zemědělskou školu v ulici Alšova.

„Prodat ji chceme za nejvyšší nabídku, minimálně ale za 19 milionů korun. Oproti původnímu ohodnocení z roku 2014 vycházíme investorům vstříc, zlevnili jsme o více než šest milionů,“ poznamenal náměstek hejtmana pro dopravu a majetek kraje Roman Hanák.

Vysoká cena pro radnici

Hejtmanství chce prodávat také v centru Brna - čtyřpodlažní dům na náměstí 28. října, který ještě nedávno sloužil jako sídlo záchranky. Cena je minimálně 40 milionů.

Budova už není potřeba, od ledna 2013 totiž záchranáři primárně vyjíždějí z nového moderního centra u Fakultní nemocnice v Bohunicích, výjezdové základny v Černovicích a nově také ze stanice v městské čtvrti Ponava.

„Záměr o prodeji zveřejníme na úřední desce krajského úřadu a na realitních serverech. Zájemcům objekt nabídneme také prostřednictvím realitní kanceláře. O záměru dáme vědět i městu a městské části Brno-střed,“ popsal Hanák.

Zbavit se kraj chce i areálu bývalého bzeneckého učiliště v ulici Těmická. Dosud ho nabízel za 12 milionů, kupce ale nenašel, proto o dva miliony zlevnil.

Nemovitost se snaží prodat už pět let, ale dosud jediným vážným uchazečem o chátrající objekt bylo samotné město. Starosta Pavel Čejka ovšem předem upozornil, že i po slevě je cena pro radniční kasu příliš vysoká.

„Podle našich kalkulací by jen opravy stály desítky milionů korun a to si z našeho rozpočtu nemůžeme dovolit. Přibližně stejnou částku, jakou bychom vynaložili na nákup areálu, proto raději dáme do obnovy kaple v lokalitě Starý hrad. Cílem je ze stávající ruiny vytvořit výletní místo v podobě jako v roce 1703, kdy kaple vznikla,“ prohlásil Čejka.

Většího úspěchu na realitním trhu často nedosahují ani samotné radnice. Třeba ta znojemská se aktuálně snaží prodat lokalitu pod Městským lesíkem pro výstavbu rodinných a bytových domů. Na nabídku za 37 milionů ale žádný developer ani napodruhé nereagoval.

„Záměr v dohledné době zveřejníme ještě jednou, teprve potom se bude jednat o případném snižování ceny,“ uvedla asistentka mluvčí radnice Taťána Pavelková.

Podle realitního makléře Kamila Dřevojana bude v této lokalitě záležet na ceně bytů a domů i standardu provedení. „Kupujícím ale obecně nahrává situace na hypotečním trhu s nízkými úroky a příznivá ekonomická situace,“ uvedl Dřevojan.

Autoři: ,Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Na snímku zleva Bolek Polívka zdraví manžele Drahošovi na závěr besedy.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Za podnikáním kdysi vyrazil škodovkou na Západ. Z výdělku postavil kostel

Josef Kouřil z Kyjova v roce 1991 založil firmu Wiky, která se zbývá prodejem...

Po revoluci sedl do škodovky a vyrazil do západní Evropy. Toto rozhodnutí Josefu Kouřilovi z Kyjova změnilo celý život....

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Najdete na iDNES.cz