Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jihomoravský kraj oslavil dožínky. Jen zemědělci nikde

  19:45aktualizováno  19:45
Jako před sto lety to dnes vypadalo před vyškovskou radnicí. Sešli se tam ženci s kosou, sběračky obilí, hasiči v dobových uniformách vezli historické stříkačky na koňských povozech, chasa v krojích nesla věnec pro hlavního hospodáře.

Ve Vyškově slavili dožínky. Tetky z Ježova stloukaly máslo | foto: Radek Miča, MAFRA

Zástěry ženců ale zářily novotou, navíc průvod, v němž nechyběli politici v oblecích, zezadu jistily traktory. A věnec nakonec dostal jihomoravský hejtman.

Masarykovo náměstí ve Vyškově totiž hostilo v pořadí už páté krajské dožínky. Při obnovené připomínce konce žní chyběli jediní - samotní zemědělci. Mezi přihlížejícími návštěvníky jich bylo jako šafránu.

"Pole už dnes seče kombajn, pak se to jenom zaoře, na dožínky nejsou peníze a není ani zájem, hlavně mezi mladými. Doba těch pravých dožínek už skončila. Zemědělci se teď dívají spíš na to, aby rychle poorali, zaseli ozim a tak. Vody není, dotace nechce nikdo dávat," vysvětloval Ivan Ripl, jeden z přihlížejících. "Pocházím ze Švábenic, teď jsme dali pryč posledního býka, krávy už také nemáme, je to špatné," dodal.

Na to, že má většina příchozích dožínky spojené právě jen s jarmarkem a kulturním programem a na poli nikdy nepracovala, se ostatně připravili i organizátoři. Návštěvníkům proto krojované děti přehrávaly, co se vlastně dřív o žních dělalo a jak kdysi dožínky vypadaly.

Při scénkách pak většinou hlavou pokyvovali jen pamětníci, kteří zaplnili prostor před hlavním pódiem na náměstí.

"Já dožínky zažil naposledy v Rozstání před 50 lety. Chodili jsme na pole, obilí se normálně seklo, odebíračky ho odebíraly, pak se to vázalo do vřísel, stavěly se panáky, vše se sváželo k mlátičkám, to bylo práce a práce. A dožínky pak dělali největší sedláci, s dechovkou se šlo přes celou vesnici a pak se na sokolovně dělala zábava," vzpomínal Miloslav Hrubý z Blanska.

"Po znárodnění to ale už nebylo co dřív, lidi byli naštvaní, dlouho trvalo, než se aspoň něco vrátilo tak, jak to bylo před tím," dodal.

"Já taky zažil dožínky po staru, pocházím od Kyjova, ještě v 50. letech byly takové ty klasické dožínky na každém družstvu a statku," přitakával i Jiří Kostelanský.

Pořadatelé letošních dožínek, Jihomoravský kraj a město Vyškov, ostatně s masovou účastí zemědělců zřejmě ani příliš nepočítali. Přesto trvají na tom, že právě oslava dožínek zemědělcům pomůže.

"Cílem akce je zviditelnit jihomoravské zemědělce a jejich kvalitní produkty a zdůraznit tradiční význam zemědělství v kraji, s čímž souvisí i podpora zachovávání jihomoravských folklorních tradic," stojí v oficiálním dokumentu kraje. A alespoň tradiční výrobky bylo na hlavním náměstí vidět.

Nechyběly domácí sýry a uzeniny, tradičně stlučené máslo z Ježova, vizovické pečivo, perníky, bylinky a čaje, lidé si mohli koupit vyšívaná přání, paličkované výrobky nebo šperky z rohoviny. O kus dál pak klasické jarmareční zboží doplňovaly umělohmotné samopaly.

Příchozí byli ale většinou spokojení. "S dožínkami ve skutečnosti nic společného nemáme, jsme ale Vyškováci - a fandíme lidové tvorbě a řemeslům. Navíc dcera ještě nikdy neviděla kováře nebo řezbáře v akci, nadšená byla i z hasičů, pro ni pravěkých," popisovala třeba Gabriela Kudličková.

Autor:Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Oběť si vyhlédla zlodějka přes výlohu. Ženě vyčnívala peněženka z kabelky

Pohotová zlodějka sebrala peněženku

Na neopatrnost doplatila sedmadvacetiletá žena, která nakupovala v Brně. Okradla jí pohotová zlodějka. V prodejně jsou...

Z brněnského orloje padají speciální kuličky. Na počest Komety

Z brněnského časostroje na náměstí Svobody padají speciální kuličky. Tentokrát...

Fanoušci Komety mohou v těchto dnech ukořistit poněkud netradiční předmět do své fanouškovské sbírky. Orloj na náměstí...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Najdete na iDNES.cz