Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Moravu protne nový plynovod, povede od Břeclavi na Novojíčínsko

  9:31aktualizováno  9:31
Firma NET4GAS chce v Jihomoravském kraji položit nový plynovod, který posílí zásobování Moravy plynem. Nové potrubí bude na Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku kopírovat současné plynové vedení. Stavba by měla být hotová v roce 2018.
Stavba plynovodu na jižní Moravě zasáhne obce na Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku. Ilustrační snímek

Stavba plynovodu na jižní Moravě zasáhne obce na Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Všech čtyř moravských krajů se v příštích letech dotkne výstavba nového plynovodu, který povede z Tvrdonic na Břeclavsku k Libhošti na Novojičínsku. Tam se plynovod rozdělí na dvě větve, které povedou až na hranice s Polskem.

Plynovod o celkové délce 261 kilometrů chce stavět společnost NET4GAS, která provozuje českou přepravní plynárenskou soustavu. "Podle původních předpokladů by měla být stavba zprovozněna přibližně v roce 2018, tedy za pět let," uvedl mluvčí společnosti Milan Řepka.

Stavba by podle plánů investora měla trvat přibližně tři roky, a to i s rekultivací pozemků, na kterých bude potrubí pokládáno. Svůj souhlas už k ní dalo i ministerstvo životního prostředí.

Plynovod zasáhne na jihu Moravy pětadvacet obcí

Na webových stránkách České informační agentury životního prostředí lidé najdou veškerou dokumentaci k projektu včetně popisu jeho přesné trasy. Stavba na jižní Moravě zasáhne 25 obcí na Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku. Plynovod povede například přes katastry obcí Hrušky, Tvrdonice, Kyjov, Čejkovice, Čejč, Brankovice a Kožušice.

Majitelé pozemků, které s budoucím plynovodem sousedí, by měli zpozornět. Kolem trubek v podzemí totiž musí dodržovat bezpečnostní pravidla ochranného pásma.

Situaci nicméně na jižní Moravě usnadní to, že plynovod bude kopírovat trasu stávajícího plynového potrubí. Jeho kapacita už je vyčerpaná a při případné havárii ho není jak nahradit. I bezpečnostní pásmo bude tedy kopírovat to stávající.

Potíž nastane jen v případě, kdy současní majitelé pozemků bezpečnostní pásmo tak úplně nedodržují. Za desítky let, co potrubí v zemi leží, si do tohoto pásma třeba "trochu" protáhli vinohrad nebo třeba meruňkový sad.

Že se to opravdu děje, ukázala například před několika lety rekonstrukce ropovodu v okolí Klobouk u Brna. "V ochranném pásmu ropovodu nesmí být trvalý porost. A tak se při těchto pracích musely někde odstranit kousky vinohradů nebo kácet stromy," popsal před časem dřívější starosta Klobouk u Brna Zdeněk Bobek.

Investici do plynovodu Moravia plánuje NET4GAS už řadu let. A z řady obdobných plánů je právě tento zřejmě nejblíže realizaci. Firma se stavbou počítá i poté, co ji letos RWE prodalo německé pojišťovně Allianz a kanadské investiční skupině Borealis.

Stavba má také přesnější obrysy než dříve, kdy se hovořilo o několika variantách vedení plynovodu. "Směrodatné jsou nyní podklady, které jsme předložili ministerstvu životního prostředí," konstatoval Řepka. Cenu projektu komentovat nechtěl. Média už ale dříve informovala o tom, že projekt bude stát kolem pěti miliard korun.

Ve Zlínském kraji protne plynovod chráněná území

Ve Zlínském kraji protne plynovod na západě kroměřížský okres, a to včetně dvou takzvaných evropsky významných lokalit, což je jeden z typů chráněných území v síti Natura 2000. První jsou Chřiby, druhou pak Chropyňský luh.

Podle posudku ministerstva životního prostředí ovšem tyto významné lokality nebudou stavbou nijak ohroženy. "Ze všech potenciálně dotčených lokalit soustavy Natura 2000 lze nenulový vliv očekávat jen v Poodří a v Nivě Morávky," píše se v ministerském stanovisku, které zároveň předepisuje, jak v těchto místech vliv stavby na přírodu omezit.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

Najdete na iDNES.cz