Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Moravu protne nový plynovod, povede od Břeclavi na Novojíčínsko

  9:31aktualizováno  9:31
Firma NET4GAS chce v Jihomoravském kraji položit nový plynovod, který posílí zásobování Moravy plynem. Nové potrubí bude na Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku kopírovat současné plynové vedení. Stavba by měla být hotová v roce 2018.
Stavba plynovodu na jižní Moravě zasáhne obce na Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku. Ilustrační snímek

Stavba plynovodu na jižní Moravě zasáhne obce na Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Všech čtyř moravských krajů se v příštích letech dotkne výstavba nového plynovodu, který povede z Tvrdonic na Břeclavsku k Libhošti na Novojičínsku. Tam se plynovod rozdělí na dvě větve, které povedou až na hranice s Polskem.

Plynovod o celkové délce 261 kilometrů chce stavět společnost NET4GAS, která provozuje českou přepravní plynárenskou soustavu. "Podle původních předpokladů by měla být stavba zprovozněna přibližně v roce 2018, tedy za pět let," uvedl mluvčí společnosti Milan Řepka.

Stavba by podle plánů investora měla trvat přibližně tři roky, a to i s rekultivací pozemků, na kterých bude potrubí pokládáno. Svůj souhlas už k ní dalo i ministerstvo životního prostředí.

Plynovod zasáhne na jihu Moravy pětadvacet obcí

Na webových stránkách České informační agentury životního prostředí lidé najdou veškerou dokumentaci k projektu včetně popisu jeho přesné trasy. Stavba na jižní Moravě zasáhne 25 obcí na Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku. Plynovod povede například přes katastry obcí Hrušky, Tvrdonice, Kyjov, Čejkovice, Čejč, Brankovice a Kožušice.

Majitelé pozemků, které s budoucím plynovodem sousedí, by měli zpozornět. Kolem trubek v podzemí totiž musí dodržovat bezpečnostní pravidla ochranného pásma.

Situaci nicméně na jižní Moravě usnadní to, že plynovod bude kopírovat trasu stávajícího plynového potrubí. Jeho kapacita už je vyčerpaná a při případné havárii ho není jak nahradit. I bezpečnostní pásmo bude tedy kopírovat to stávající.

Potíž nastane jen v případě, kdy současní majitelé pozemků bezpečnostní pásmo tak úplně nedodržují. Za desítky let, co potrubí v zemi leží, si do tohoto pásma třeba "trochu" protáhli vinohrad nebo třeba meruňkový sad.

Že se to opravdu děje, ukázala například před několika lety rekonstrukce ropovodu v okolí Klobouk u Brna. "V ochranném pásmu ropovodu nesmí být trvalý porost. A tak se při těchto pracích musely někde odstranit kousky vinohradů nebo kácet stromy," popsal před časem dřívější starosta Klobouk u Brna Zdeněk Bobek.

Investici do plynovodu Moravia plánuje NET4GAS už řadu let. A z řady obdobných plánů je právě tento zřejmě nejblíže realizaci. Firma se stavbou počítá i poté, co ji letos RWE prodalo německé pojišťovně Allianz a kanadské investiční skupině Borealis.

Stavba má také přesnější obrysy než dříve, kdy se hovořilo o několika variantách vedení plynovodu. "Směrodatné jsou nyní podklady, které jsme předložili ministerstvu životního prostředí," konstatoval Řepka. Cenu projektu komentovat nechtěl. Média už ale dříve informovala o tom, že projekt bude stát kolem pěti miliard korun.

Ve Zlínském kraji protne plynovod chráněná území

Ve Zlínském kraji protne plynovod na západě kroměřížský okres, a to včetně dvou takzvaných evropsky významných lokalit, což je jeden z typů chráněných území v síti Natura 2000. První jsou Chřiby, druhou pak Chropyňský luh.

Podle posudku ministerstva životního prostředí ovšem tyto významné lokality nebudou stavbou nijak ohroženy. "Ze všech potenciálně dotčených lokalit soustavy Natura 2000 lze nenulový vliv očekávat jen v Poodří a v Nivě Morávky," píše se v ministerském stanovisku, které zároveň předepisuje, jak v těchto místech vliv stavby na přírodu omezit.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Nehoda mikrobusu a nákladního auta na 173. kilometru dálnice D1 ve směru na...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Najdete na iDNES.cz