Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jihomoravský „ostrov“ fandí Juránkovi

  11:18aktualizováno  11:18
Z Brna trvá cesta do pětašedesát kilometrů vzdáleného Úsobrna téměř půldruhé hodiny. Dostat se sem lze jen po klikatých silničkách třetí třídy, řidič navíc po cestě chtě nechtě opustí kraj a musí to vzít přes východní Čechy. Jinudy to nejde. A z druhé strany obce je za humny zase Olomoucký kraj.

Stanislav Juránek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Přestože do Olomouce i do Svitav je to o polovinu blíž než do Brna, v Úsobrně nyní rozhodují, kdo po volbách usedne do jihomoravského krajského zastupitelstva.

"I když ležíme na konci kraje a nevede nám k němu ani silnice, jsme Jihomoraváci a patříme k Moravě. Do jiného kraje nikdo nechceme, nikdy se to nenavrhovalo, tady by to ani nikdo z místních nepodpořil," popisuje starostka čtyřistapadesátihlavé obce Miroslava Strnadová.

Do volební místnosti, která slouží jako jediný společenský miniprostor pro setkání, ale i vítání občánků a v zimě příležitostně i jako herna pro ping-pong, kolem ní chodí voliči. V první hodině po otevření volebních místností jich lístky do urny hází přes dvě desítky.

"Jižní Morava je krásná zem, narodila jsem se tady a taky tady umřu, nikam jinam nechceme. A volit je třeba, smysl to snad má, ne?" směje se devětasedmdesátiletá Vlasta Kozlovská. Na politickou příslušnost se v obci podle místních moc nehledí. Ani žádný z kandidátů na hejtmana sem při předvolebním klání nezavítal.

"My si tady všichni vidíme do talíře, o politických bojích tu nemůže být řeč, vždycky se prostě musíme domluvit, jinak by se tu nic neudělalo," vysvětluje Strnadová.

Republika sama pro sebe
Na ostatní se místní ani moc nespoléhají. "Je to tady taková republika sama pro sebe. Když se někde zeptáte, tak nikdo ani neví, kde Úsobrno leží," je přesvědčen Jaromír Švec, který na kole dorazil volit mezi prvními z nedalekých Jaroměřic na Svitavsku, kde dočasně žije.

"Můžu to potvrdit, žil jsem v Brně, a když jsme šli odhlašovat plyn, ptali se, která část Brna Úsobrno je. I my jsme to tu poprvé hledali podle mapy. Kamarádi mi navíc píšou na dopisy Úso-Brno, s pomlčkou, a to jsou to vysokoškoláci," kroutí hlavou místostarosta Josef Kopecký.

I když někteří místní se netají tím, že by rádi jako vítěze voleb viděli komunisty, oblíbený je zde i dosavadní hejtman. I jeho přispěním totiž Úsobrnští už na jaře nebudou muset do zbytku svého kraje jezdit přes východní Čechy. Dělníci už díky dotaci 23 milionů budují přímou spojnici s Uhřicemi, a tím i zbytkem regionu. Místním to zkrátí cestu o čtyři kilometry.

Hejtmanovi držíme palce, chválí Juránka obyvatelé
"Pan hejtman nám s tím strašně moc pomohl, proto mu teď držíme palce. Život to usnadní všem, chystalo se to přes osm let, místní jezdí do práce i do školy hlavně do Boskovic a Velkých Opatovic. A je to i zadostiučinění, že nás kraj nehodil přes palubu," pochvaluje si starostka. Rozpočet obce je něco přes tři miliony, na stole už má ale nové projekty za víc než pět milionů korun. "Pomoc kraje zase budeme potřebovat, i proto jsou pro nás tyto volby hodně důležité," vysvětluje Strnadová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz