Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jihomoravský „ostrov“ fandí Juránkovi

  11:18aktualizováno  11:18
Z Brna trvá cesta do pětašedesát kilometrů vzdáleného Úsobrna téměř půldruhé hodiny. Dostat se sem lze jen po klikatých silničkách třetí třídy, řidič navíc po cestě chtě nechtě opustí kraj a musí to vzít přes východní Čechy. Jinudy to nejde. A z druhé strany obce je za humny zase Olomoucký kraj.

Stanislav Juránek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Přestože do Olomouce i do Svitav je to o polovinu blíž než do Brna, v Úsobrně nyní rozhodují, kdo po volbách usedne do jihomoravského krajského zastupitelstva.

"I když ležíme na konci kraje a nevede nám k němu ani silnice, jsme Jihomoraváci a patříme k Moravě. Do jiného kraje nikdo nechceme, nikdy se to nenavrhovalo, tady by to ani nikdo z místních nepodpořil," popisuje starostka čtyřistapadesátihlavé obce Miroslava Strnadová.

Do volební místnosti, která slouží jako jediný společenský miniprostor pro setkání, ale i vítání občánků a v zimě příležitostně i jako herna pro ping-pong, kolem ní chodí voliči. V první hodině po otevření volebních místností jich lístky do urny hází přes dvě desítky.

"Jižní Morava je krásná zem, narodila jsem se tady a taky tady umřu, nikam jinam nechceme. A volit je třeba, smysl to snad má, ne?" směje se devětasedmdesátiletá Vlasta Kozlovská. Na politickou příslušnost se v obci podle místních moc nehledí. Ani žádný z kandidátů na hejtmana sem při předvolebním klání nezavítal.

"My si tady všichni vidíme do talíře, o politických bojích tu nemůže být řeč, vždycky se prostě musíme domluvit, jinak by se tu nic neudělalo," vysvětluje Strnadová.

Republika sama pro sebe
Na ostatní se místní ani moc nespoléhají. "Je to tady taková republika sama pro sebe. Když se někde zeptáte, tak nikdo ani neví, kde Úsobrno leží," je přesvědčen Jaromír Švec, který na kole dorazil volit mezi prvními z nedalekých Jaroměřic na Svitavsku, kde dočasně žije.

"Můžu to potvrdit, žil jsem v Brně, a když jsme šli odhlašovat plyn, ptali se, která část Brna Úsobrno je. I my jsme to tu poprvé hledali podle mapy. Kamarádi mi navíc píšou na dopisy Úso-Brno, s pomlčkou, a to jsou to vysokoškoláci," kroutí hlavou místostarosta Josef Kopecký.

I když někteří místní se netají tím, že by rádi jako vítěze voleb viděli komunisty, oblíbený je zde i dosavadní hejtman. I jeho přispěním totiž Úsobrnští už na jaře nebudou muset do zbytku svého kraje jezdit přes východní Čechy. Dělníci už díky dotaci 23 milionů budují přímou spojnici s Uhřicemi, a tím i zbytkem regionu. Místním to zkrátí cestu o čtyři kilometry.

Hejtmanovi držíme palce, chválí Juránka obyvatelé
"Pan hejtman nám s tím strašně moc pomohl, proto mu teď držíme palce. Život to usnadní všem, chystalo se to přes osm let, místní jezdí do práce i do školy hlavně do Boskovic a Velkých Opatovic. A je to i zadostiučinění, že nás kraj nehodil přes palubu," pochvaluje si starostka. Rozpočet obce je něco přes tři miliony, na stole už má ale nové projekty za víc než pět milionů korun. "Pomoc kraje zase budeme potřebovat, i proto jsou pro nás tyto volby hodně důležité," vysvětluje Strnadová.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Najdete na iDNES.cz