Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jihomoravští lidovci posvětili koalici s ČSSD. Připravuje se znění koaliční smlouvy

  20:12aktualizováno  20:12
Na jižní Moravě se rýsuje nová krajská koalice. Lidovci se v pondělí večer dohodli, že do ní chtějí vstoupit se sociálními demokraty. Lidovci si ale stanovili několik podmínek, aby mohla vzniknout. Například pro další dva roky chtějí zrušit proplácení zdravotnických poplatků krajem a také žádají silnější zastoupení v radě, než měla ODS.

Michal Hašek a Stanislav Juránek - Jednání o koalici na jihu Moravy mezi ČSSD a KDU-ČSL vedli hejtman Hašek (ČSSD) a bývalý hejtman Juránek (lidovci) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Lidovcům také záleží na tom, aby se zmenšilo množství a rozsah projektů, na které měly putovat peníze z půjčky od Evropské investiční banky.

"Krajský výbor se dnes shodl, že ČSSD splnila podmínky pro uzavření koalice, které KDU-ČSL předložila," řekl po jednání budoucí náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL). ČSSD podle něj lidovcům kromě otázky proplácení poplatků v krajských zařízeních vyšla vstříc i v dalších požadavcích.

Například v otázce provozování regionální železniční dopravy v kraji, kterou lidovci řeší. "Do smlouvy na provozování regionální železniční dopravy budou mít přístup i jiné subjekty, než České dráhy. O nových provozovatelích této dopravy by se mělo rozhodnout do září 2012," přiblížil vyjednávání Juránek.

Úvěr kraje by se měl snížit o půl miliardy

Co se týká přehodnocení úvěru od Evropské investiční banky, lidovci a sociální demokraté se shodli na snížení současných projektů na základě jejich vyškrtnutí nebo snížení částky přibližně o půl miliardy korun.

"Dotkne se to dvou silnic, sníží se také částka na archeopark v Pasohlávkách, a to velmi významně z nějakých 120 na přibližně 30 milionů korun. Týká se to i projektů, které nezískaly dotaci," doplnil Juránek.

Rozhodnutí jihomoravské KDU-ČSL o podpoře krajské dvojkoalice se sociálními demokraty hejtman Michal Hašek (ČSSD) vítá. "Nová koalice přinese lidem a našemu kraji odpovědnost, stabilitu a pomůže kraji překonat nepříznivé dopady hospodářské krize," reagoval.

Tento týden by se lidovci měli setkat s Haškem kvůli koaliční smlouvě, která by měla být uzavřena na dva roky. "Schválili jsme přípravu koaliční smlouvy na dobu od srpna letošního roku do října 2012. Pana hejtmana jsem informoval ihned po tomto usnesení. Sejdeme se spolu nejspíš ve čtvrtek," řekl Juránek a naznačil, že by měli projednávat text koaliční smlouvy i personální věci.

Lidovci žádají pět křesel v radě

Jihomoravská KDU-ČSL chce také silnější zastoupení v radě, než měla ODS. "Máme jasnou představu. Měli bychom mít lepší podmínky, protože jsme získali víc mandátů. Tedy pět křesel. Chceme také zvýšit počet náměstků, my budeme mít dva a ČSSD dva plus hejtmana," vysvětlil Juránek, který by se měl stát náměstkem hejtmana spolu s Liborem Ambrozkem.

Další tři radní mají být obsazeni podle preferenčních hlasů z posledních voleb. Křesla by tedy měli obasadit Marie Cacková, Václav Horák a František Adamec.

Lidovci se sociálními demokraty chtějí projednat také to, jak a kde by mohlo hejtmanství ušetřit. "Budeme se hodně bavit o záležitostech rozpočtu. Jednoznačně chceme mít úsporný rozpočet, nechceme některé peníze projídat na úkor provozu kraje. To většinou odnesou zařízení jako jsou domovy důchodců a nebo integrovaný dopravní systém," poznamenal Juránek.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Najdete na iDNES.cz