Nad celým záměrem převzal záštitu náměstek jihomoravského hejtmana Roman Celý z KDU-ČSL.

Nad celým záměrem převzal záštitu náměstek jihomoravského hejtmana Roman Celý z KDU-ČSL. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Lidovci plní předvolební slib a zlevňují energie. Za krajské dotace

  • 6
Před krajskými volbami jihomoravští lidovci slibovali zavedení levnějších hromadných nákupů energií. Založili „stranickou“ společnost, kterou z veřejných peněz dotuje kraj. Podle protikorupčních odborníků se však jedná o obcházení zákona.

Dva miliony korun odmávli minulý týden krajští zastupitelé Organizačně správnímu institutu. Za tuto dotaci má obecně prospěšná společnost zajistit pro obce hromadný nákup energií na komoditní burze v Kladně. Mohou tak ušetřit hodně peněz.

Pohled do obchodního rejstříku je ovšem překvapivý. Společnost řídí členové KDU-ČSL - stranickou legitimaci má kompletní osádka správní i dozorčí rady. Dotaci tak lidovci, kteří na kraji vládnou společně s ČSSD, poskytli sami sobě. Ač v oboru podnikají desítky společností, kraj peníze bez výběrového řízení svěřil jen té lidovecké. Odborníci to označují za obcházení zákona.

„Jedná se o skrytou veřejnou zakázku. Proč kraj nevypíše soutěž na sdružené dodávky energie? Je to hezká malá domů,“ podivil se Martin Kameník z občanského sdružení Oživení, které dlouhodobě sleduje problematiku veřejných zakázek.

Právě Institut přitom ovlivňuje, ke kterým konkrétním dodavatelům potečou desítky milionů z rozpočtů obcí, které jsou na energie vyhrazené. A také za jakých podmínek. Na svém webu se chlubí, že loni na burze ušetřil obcím 14 milionů korun.

Všude samý lidovec. Sedí ve správní i dozorčí radě

„Působíme jako centrální zadavatel. Díky tomu, že se pro nákup na burze sdruží více obcí, mohou i ty malé uspořit řádově i desítky procent za energie,“ vysvětlil ředitel Institutu Michal Pummer. Dodal, že se do systému zapojilo přes 60 obcí z jižní Moravy a dalších 200 jiných subjektů, například tělovýchovných jednot.

Ve správní a dozorčí radě sedí tři poslanci za KDU-ČSL: Jaroslav Klaška, bývalý starosta Šlapanic, Josef Uhlík, bývalý starosta Ratíškovic, a Jiří Mihola, současně také krajský zastupitel.

V dozorčí radě jsou i krajský zastupitel za KDU-ČSL Zdeněk Nekula a radní Vyškova za tutéž stranu Antonín Brtník. Za své působení prý nepobírají žádné odměny. „Náplň práce vychází obecně z právních předpisů. Sedím tam proto, že jsem získal nominaci,“ prozradil pouze Brtník.

Nad záměrem převzal za kraj záštitu náměstek hejtmana Roman Celý. Také lidovec. Nezisková obecně prospěšná společnost podle něj vznikla na popud samotných obcí.

„Zejména ty nemají jinou možnost než přistoupit na podmínky dodavatelů energií. Pokud se však takto sdruží, mohou dosáhnout na stejné podmínky jako ta největší města,“ chválí počin Celý. Že ve správní i dozorčí radě zasedají jen lidovci, je podle něj náhoda.

„Ve společnosti nejsou jen politici, ale i auditor nebo účetní. Vše je maximálně transparentní,“ doplnil Celý. Ten zároveň nesouhlasí s tím, že by přímo udělená dotace jakkoliv porušovala zákon.

Protikorupční expert si to ovšem nemyslí. „Je to v podstatě obecně prospěšná společnost politické strany,“ oponuje Kameník ze sdružení Oživení.

Střet zájmů? Dělám dobrou věc, vysvětluje politik

Podle důvodové zprávy předložené zastupitelům na čtvrtečním zasedání přitom do společnosti krom letošních dvou milionů loni přiteklo z kraje dalších 1,65 milionu korun. Na co peníze šly, není jasné, výroční zpráva ještě není na světě.

Poslanec Klaška počin chválí. V době, kdy starostoval Šlapanicím, jeho obec uzavřela s Institutem smlouvu o zastupování. Stejný Klaška byl v té chvíli předsedou správní rady Institutu.

„Proč by to měl být střet zájmů? Myslel jsem, že dělám dobrou věc. Nevnímal jsem to jako stranickou akci,“ řekl politik. Původně jej prý oslovil ředitel společnosti Pummer, když Šlapanice hledaly způsob, jak v napjatém rozpočtu ušetřit.

Nynější starostka Šlapanic Michaela Trněná (Čisté Šlapanice) ale uvažuje, že smlouvu zruší. „Chceme posoudit nabídky od více firem. Také spatřuji problém v tom, že někdo sedí ve správní radě a pak rozhoduje o tom, jestli dostane městskou zakázku tato společnost,“ řekla Trněná. Klaška ale při hlasování o smlouvě v radě chyběl.

To starosta Kuřimi Drago Sukalovský (Kuřimská občanská liga) říká, že město má díky sdruženým nákupům přes Institut nižší ceny, řádově o procenta. „Nakupovali jsme prostřednictvím speciální firmy už dřív. Úspory jsou i teď, ale ne tak výrazné. Společnosti neplatíme nic, hradíme jen poplatky burze, dvacet až třicet tisíc korun ročně,“ popsal Sukalovský.

Hejtman Michal Hašek (ČSSD) se k udělení dotace společnosti obsazené lidovci nevyjádřil. Je to přitom v krátké době už podruhé, kdy se kraj ocitl v podezření z protežování jediného subjektu.

Nedávno Hašek ohlásil, že kraj udělí sedmimilionovou dotaci na poskytování domácí hospicové péče Diecézní charitě Brno (více čtěte zde). Proti tomu se ovšem ohradili ostatní pečovatelé, kteří záměr prohlásili za diskriminaci, protože péči bez jakékoliv dotace od kraje už poskytují. Hašek na posledním zastupitelstvu nakonec oznámil, že na dotaci bude vypsáno výběrové řízení.

,