Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jihomoravští politici si umí bokem za rok přivydělat i přes milion

  8:49aktualizováno  8:49
Lukrativní pozice v představenstvu tepláren za téměř 350 tisíc korun, podobná židle v městské společnosti Jižní centrum za 170 tisíc či představenstvo Dopravního podniku města Brna za 219 tisíc. Boční příjmy jihomoravských politiků se pohybují ve statisících, vyplynulo z podaných přiznání za loňský rok.
K platu si politici na jižní Moravě přivydělávají i statisíce. Ve veřejných firmách. (ilustrační foto)

K platu si politici na jižní Moravě přivydělávají i statisíce. Ve veřejných firmách. (ilustrační foto) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Mezi "nejpilnější" patří například brněnský sociálnědemokratický radní Vlastimil Žďárský. V loňském roce zasedal v devíti představenstvech městských podniků. Z Brněnských vodovodů a kanalizací, Jižního centra, SAKO Brno a dalších mu na účet přišlo téměř 1,3 milionu korun za rok.

"Manažerem jsem dlouhodobě. Nyní se pohybuji ve vrcholné fázi svého života, kdy využívám dlouhodobě nabytých zkušeností. Jsem neuvolněný radní (funkci vykonává při zaměstnání za symbolickou odměnu - pozn. red.), a tak tuto práci vykonávám ve svém volném čase," vysvětluje své působení mimo brněnskou radnici Žďárský.

Příklady výdělků politiků

Robert Kerdl (ODS), radní

  • předseda představenstva Tepláren Brno - 348 tisíc korun
  • místopředseda představenstva DPMB - 219 tisíc korun
  • místopředseda představenstva SAKO Brno - 216 tisíc korun

Vlastimil Žďárský (ČSSD), radní

  • místopředseda představenstva Tepláren Brno 312 tisíc korun
  • předseda představenstva BVK 306 tisíc korun
  • předseda představenstva SAKO Brno 252 tisíc korun

Pozn.: uvedené částky jsou roční odměny

Kromě městských společností působí ještě ve dvou firmách, jejichž je výhradním jednatelem či akcionářem.

Žďárský není mezi brněnskými radními výjimkou. Podobně hospodaří třeba i občanský demokrat Robert Kerdl. Místopředseda představenstva brněnského dopravního podniku stejnou pozici drží i v Technických sítích města Brna a v pěti dalších městských podnicích.

Do práce chodím i o víkendu, říká starosta Šťástka

Za loňský rok si "bokem" vydělal přes milion korun. Koupil rodinný domek za 1,6 milionu a překvapivě si půjčil či splácí 6,5 milionu korun. Kerdl však ve středu nebyl k zastižení.

Neméně nasazeným politikem je i radní a starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka z ODS. Kromě své vlastní společnosti zasedá v pěti představenstvech městských podniků, což mu v loni přineslo okolo 700 tisíc korun.

"Je toho dost, víc už bych toho asi nezvládl. Chodím do práce i o víkendu," odpovídá Šťástka na otázku, jak zvládá pracovní nasazení v tolika funkcích.

Podobně jsou na tom i další radní. Jiří Oliva z ČSSD zasedá hned v pěti představenstvech, loni bokem přišel k 750 tisícům korun. V současné době je na dovolené a ke kumulaci svých funkcí se nevyjádřil.

Primátor si půjčil v Rakousku

Brněnský radní František Vižďa z ODS si vloni přivydělal téměř 800 tisíc. K tomu dostal přes půl milionu za své funkce v radě a zastupitelstvu. I přesto si půjčil u pěti peněžních ústavů peníze v celkové hodnotě jeden a půl milionu korun. U dvou z nich se navíc nejednalo o banky, ale o nebankovní úvěrové služby.

Primátor města Roman Onderka z ČSSD se oproti svým radním drží zpět. Sedí v dozorčí radě akciové společnosti Veletrhy Brno. Svou židli má i v představenstvu Komety. Primátor zároveň splácí dluh v hodnotě 1,2 milionu korun. A to u rakouské banky Waldviertler Sparkasse.

"Tuto banku jsem zvolil proto, že nemá pobočku v Brně a ani aktivity spojené s městem," vysvětluje Onderka.

Plat hejtmana i poslance

Mezi velice aktivní veřejné funkcionáře patří jihomoravský hejtman Michal Hašek. Kromě více než milionového ročního platu hejtmana pobírá další milionovou částku i ve Sněmovně. K tomu zasedá v několika dozorčích radách. Tvrdí však, že část ze svých příjmů věnuje na charitu, ale neuvádí na jakou.

"Jde o celou řadu fyzických osob, občanských sdružení, institucí a spolků, jejichž zveřejnění by podléhalo zákonu o ochraně osobních údajů," vysvětluje mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančiková.

V Haškově přiznání se navíc již třetím rokem pohybuje nesplacená částka v hodnotě 750 tisíc korun. Právě kvůli této půjčce se hejtman dostal do podezření ze střetu zájmů, když mu peníze zapůjčil dlouholetý přítel - kněz a starosta Újezdu u Brna Jan Hradil, jehož firma zároveň poskytuje služby krajským nemocnicím. (Více o podezření ze střetu zájmů čtěte zde.)

I mezi náměstky hejtmana je kumulace více funkcí zaběhlou praxí, ne však v takové míře, jako je tomu mezi náměstky primátora.

Politici se do veřejných firem dostávají díky svým funkcím

Stanislav Juránek z KDU-ČSL například dělá práci náměstka a senátora zároveň. Jenom jako senátor vydělá přes milion korun ročně. Krajský sociální demokrat a zastupitel Václav Božek stíhá ke své funkci dozorovat v radě akciové společnosti Thermal Pasohlávky i ve společnosti MOP Brno, která má široké pole působnosti.

Podle Vladana Brože z Transparency International je největším problémem to, že nikdo neví, s jakými penězi politici do svých funkcí nastupují.

"Veřejní činitelé vlastně nemusí nikde uvádět, co dělali a kde přišli k penězům předtím," vysvětluje.

Podle něj není zásadní fakt, že politici podnikají, ale to, že se do funkcí dostávají až díky svému politickému působení. "Měla by zde být nastavena přesná kritéria, do těchto pozic by měli usedat profesionálové, a ne politici," dodává Brož.

Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

„Dědovi“ Tomáše Holého by bylo 90 let, chlapce rozesmál rozbitým vajíčkem

Josef Karlík jako dědeček Tomáše Holého ve filmu Jak dostat tatínka do...

Jeden z nejzábavnějších filmových dědečků, ale také herec mimořádně věrný Brnu. Takový byl Josef Karlík, který by se...

VIDEO: Požár zničil střechu domu, jeden hasič se propadl stropem

Požár zničil střechu rodinného domu

Zhruba tři hodiny zápolili časně ráno hasiči s požárem rodinného domu v Plenkovicích na Znojemsku. Při zákroku na...

VIDEO: Opilí vandalové vyvrátili značku, poté skončili na zemi v poutech

Vandalové vyvrátili značku, spoutali je strážníci

Světelnou značku, která informuje o obsazenosti parkoviště, vyvrátila čtyřčlenná skupina při nočním tahu ve Znojmě. Dva...

Najdete na iDNES.cz