Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jiná tvář normalizace

  10:34aktualizováno  10:34
Dvacetileté období temna po ruské okupaci Československa roku 1968 zobrazuje nová brněnská výstava Třetí strana zdi. Pod snímky z normalizačního období z let 1969-1988 figurují jména známých fotografů jako kupříkladu Dagmar Hochové, Viktora Koláře, Jindřicha Štreita, Jana Saudka, Tona Stana či Jana Svobody.

Výstava Třetí strana zdi v Moravské galerii v Brně | foto: Fotoarchiv Moravské galerie v Brně

Celá kolekce pochází výhradně ze sbírek Moravské galerie, která ji nabízí v Pražákově paláci až do poloviny února.

Přes sto autorů, tři sta snímků

Návštěvníka čeká opravdu rozměrný soubor fotek zachycujících jak šedivou každodennost, tak i oficiální rozjásané průvody.

"Nakonec jsme vystavili přes tři sta snímků od sto třiceti sedmi autorů," uvedl kurátor Antonín Dufek. A dodal, že v neblahé době byla fotografie stejně jako kultura vystavena komunistické represi.

Husákovskému režimu vzdorovala podle kurátora hlavně dokumentární tvorba, kterou reprezentují jména jako Dagmar Hochová, Viktor Kolář či Jindřich Štreit. Vedle klasického dokumentu zájemce na stěnách výstavní síně čeká také zobrazení netradičních uměleckých aktivit: happeningů, akcí, performancí nebo body artu.

Kulturní servis pro Brno a jižní Moravu na středu 19. listopadu - zde

"Lidé se vzpírali, hledali si cestičky a alternativy," doplnil kurátor na adresu snímků, které mají často daleko k oficiálně diktovanému a pěstovanému obrazu socialistické společnosti.

Jinou kapitolu rozsáhlé výstavy tvoří podle Dufka jakási alternativa snu čili inscenované fotografie dvou generací zformovaných kolem roku 1970. Sem patří dnes už legendy Taras Kuščynskyj nebo Jan Saudek.

Později zase jména jako Rudo Prekop, Tono Stano či Peter Župník. "Dvě generace tehdy dokázaly zachytit také vnitřní světy tehdejších lidí," připomněl Dufek.

Mimořádné místo v expozici patří mezinárodně uznávanému fotografovi Janu Svobodovi, jehož dílo se stalo součástí fotografického uměleckého světa.

Zeď jako od kapely Pink Floyd

Nová výstava podle autorů nesleduje přísně historii, ale sdružuje názorově blízké fotografie. Názvy jednotlivých kapitol začínají vždy slovem alternativa.

"Alternativy byly společným jmenovatelem postojů oponujících prázdnotě oficiální kultury. Neoficiální kultura, k níž patřila i podstatná část fotografické tvorby, vytvářela prostor svobody, imaginární třetí stranu zdi rozdělující svět," vysvětluje Dufek.

Název výstavy tak zachycuje nejen bariéru mezi východním a západním světem, ale i rockovou operu a film Pink Floyd The Wall (Zeď), které vyjadřovaly obavy z totalitních tendencí překotně se vyvíjející civilizace. Poslední píseň alba je se svolením autora Rogera Waterse přetištěna v katalogu.

Výstava je poslední z řady těch, které ukazovaly fotografické sbírky Moravské galerie v Brně. První započala už roku 1978 výstavou Kouzlo staré fotografie.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Najdete na iDNES.cz