Břeclav chystá park s pidistavbami památek z Lednicko-valtického areálu. Ilustrační foto

Břeclav chystá park s pidistavbami památek z Lednicko-valtického areálu. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Jinde šetří, Břeclav staví pidistavby za 22 milionů

  • 2
Futuristický pavilon velký deset krát dvacet metrů a uvnitř dvacet maket, které napodobují historické objekty z Lednicko-valtického areálu. Takové lákadlo chystá na turisty břeclavská radnice bude stát 22 milionů korun. Park s pidistavbami u nádraží přijde město na 22 milionů korun.

I když nedávno za téměř srovnatelnou částku radnice vybudovala sportoviště pro děti na ulici Slovácká s umělou trávou i tenisovým kurtem, přesto je vedení města přesvědčeno, že peníze za atrakci vynakládá účelně.

"Chceme se díky parku miniatur zviditelnit jako vstupní brána do Lednicko-valtického areálu. Břeclav totiž může profitovat jedině z turistů," vysvětlil starosta Břeclavi Dymo Piškula (SNK ED) důvod, proč se do stavby město pustilo.

Kolik turistů nová atrakce do města přivede a zda bude investice výhodná, bude záležet na propagaci. "Z hlediska turistického ruchu jižní Moravy nebude tento projekt rozhodně nijak významný," odhaduje Lukáš Bačík z centrály cestovního ruchu v Brně.

Podle něj ale v zahraničí podobné projekty úspěch mají. "Bude hodně záležet na marketingu. Ve Francii a Belgii jsou docela úspěšné," řekl.

Místo cest a objezdů předražené miniatury

Jenže záměr má v Břeclavi kritiky. "Když jsem na vlastní oči viděl Rendez-vous o velikosti dvacet krát třicet centimetrů, byl jsem skutečně tímto počinem města zklamán," komentoval chystaný park miniatur zastupitel za KDU-ČSL Richard Zemánek.

Podle jeho slov je projekt nesmyslně předražený a nemá šanci turisty do města přilákat. Starosta ale záměr obhajuje. Z jeho pohledu je částka 22 milionů na výrobu zmenšenin odpovídající. "Projekt podle mě nákladný není. Navíc jej máme zakalkulovaný v letošním rozpočtu města," vysvětlil šéf břeclavské radnice.

Skeptický je i zastupitel Luboš Krátký (ODS). "Město potřebuje kruhové objezdy, městské cyklostezky, zelenou zónu u řeky, a ne makety za tak nehorázné peníze," soudí.

Ani mezi obyvateli záměr nevzbudil příliš nadšení, přesto jsou lidé, kteří nápad vítají. "Město zbytečně mrhá penězi. My potřebujeme opravit cesty, chodníky a budovat dětská hřiště," míní Jaroslav Faltýnek.

Jako dobrý nápad se tento projekt zdá Petře Křížové z Kobylí. "Podle mě by to mohlo přilákat turisty. A když na to Břeclav má, proč ne," hájí stavbu.

Technicky náročná výroba vyžaduje hodiny ruční práce

Zhruba polovinu zmenšenin, vyrobených ze speciální hmoty, takzvané ebalty, má už přitom jejich autor architekt Petr Krejčí, hotovou. Než je budou moci vidět návštěvníci městského parku u nádraží, kam bude zatím demontovatelná stavba umístěna, uplyne ještě pár měsíců. Miniatury zbylých jedenácti historických staveb Lichtenštejnů budou hotové v říjnu.

"Belveder, Lovecký zámeček, Kolonáda a třeba i Rendez-vous už jsou dočasně umístěné v Lichtenštejnském domě v Břeclavi," vyjmenoval už dokončené miniatury jejich autor. Zároveň vypočítal, které práce a technologie jsou v částce 22 milionů zahrnuty.

"Veškeré stavby digitalizujeme. Nejprve jsme je museli v reálu detailně zaměřit, poté vytvořit jejich počítačový model, na pětiosých frézách všechny miniatury vyrobit a dokončit spoustou hodin ruční práce včetně zabrušování a lepení," vysvětlil architekt Krejčí. Ten přitom spolupracuje při digitalizaci se specialisty z brněnské firmy.

Rozpracované miniatury zámků Lednice a Valtice na své dokončení teprve čekají. Vyjdou, stejně jako ostatní napodobeniny, na necelých devět set tisíc korun.