Jiří Hos byl dlouho jedním z nejvlivnějších hráčů na brněnské politické a...

Jiří Hos byl dlouho jedním z nejvlivnějších hráčů na brněnské politické a podnikatelské scéně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pád bosse Hose. Vlivný brněnský politik a podnikatel se topí v dluzích

  • 24
Loni v lednu líčil vlivný podnikatel Jiří Hos svůj plán na čtvrtmiliardovou proměnu budovy brněnského nádraží v moderní obchodní pasáž, teď čelí návrhu na insolvenci. Podle Hose jde o spiknutí, které vyústilo v jeho odchod z firmy.

Ještě před třemi lety zařadila redakce MF DNES milionáře Jiřího Hose mezi pět nejvlivnějších mužů jižní Moravy. I když navenek nikdy nezastával vyšší post než křeslo místostarosty v části Brno-sever či městského zastupitele za ODS, spojoval v sobě moc ekonomickou i politickou.

Ať už pro nadstandardní vztahy s poslancem a exministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem, s nímž za Brno seděl v celostátní výkonné radě ODS, nebo pro odkup pozemků za Vaňkovkou od městské společnosti Jižní centrum Brno – právě v ní působil za město radní Blažek.

Jméno Jiří Hos vyvolalo emoce i v roce 2008, kdy si firma Brno New Station Development (BNSD), kterou spoluvlastnil, na 40 let pronajala brněnské hlavní nádraží za podmínek výhodných hlavně pro nájemce.

Dnes ale Hos bojuje s dluhy a čelí návrhu na insolvenci. Podala ho na počátku dubna pražská firma Spondylis s tím, že jí i s úroky dluží téměř 14 milionů korun. Podle jejího šéfa Bohumila Hály není jeho společnost jediná a vypočítává v návrhu i další firmy, které mají u Hose pohledávky – mezi nimi BNSD.

Odřízli mě od mých firem, stěžuje si Hos

V ní ještě na počátku loňského roku vlivný podnikatel vládl a sliboval, že do opravy hlavní nádražní budovy nalije čtvrt miliardy korun a promění ji na moderní pasáž s obchody.

Jiří Hos

  • Je mu 55 let.
  • Původně dráhový cyklista, později vlivný brněnský podnikatel a politik v barvách ODS.
  • Působil v zastupitelstvu Brna i městské části Brno-sever (dosud), kde zastával funkci místostarosty. Byl také jedním ze dvou zástupců brněnské buňky v celostátní výkonné radě ODS.
  • Jako majitel firmy Visinvest přivedl do Brna v letech 2009 až 2011 Národní basketbalovou ligu.
  • Podílel se na projektech za Vaňkovkou, například na stavbě administrativního centra Trinity.
  • Do loňska byl spolumajitelem firmy BNSD, která si na 40 let pronajala budovu hlavního vlakového nádraží i s okolními pozemky.

Mezi věřiteli je i Rudolf Vodička, s nímž Hos stavěl kancelářský komplex Trinity. Hos by mu měl vrátit dva miliony korun. „Návrh jsem ještě neviděl, ale nejspíš se k němu připojím,“ prohlásil Vodička.

Hos nepopírá, že si peníze půjčoval, ale podle něj šlo o přechodné období.

„Měl jsem řadu rozpracovaných projektů, třeba byty ve Slepé ulici nebo rekonstrukci hotelu v krkonošském skiareálu Herlíkovice, a kupoval jsem akcie nádraží od společníka Radka Konečného. Kdybych mohl projekty dokončit, dluhy splatím, ale odřízli mě od mých firem a od možnosti je řídit, takže jsem byl bezmocný. Bylo to spiknutí,“ tvrdí pětapadesátiletý Hos.

Signál, že se v BNSD něco děje, vyslala firma loni na jaře, kdy se změnilo vedení. Do něj se dostali Hosova exadvokátka Hana Továrková i stranický kolega v zastupitelstvu městské části Brno-sever Ivo Vrzal.

„Pan Hos rezignoval ze zdravotních důvodů,“ uvedl tehdy Vrzal v rozhovoru pro MF DNES.

Dohady o vlastnictví holdingu s bývalou advokátkou

Hos ale tvrdí, že je „zdravý jako řípa“ a že důvody byly jiné.

„Akciemi nádraží jsem ručil proti úvěru na byty ve Slepé ulici, který mi poskytla Vrzalova firma. Společnost, která byty stavěla, nedodala včas nějaké podklady, a tak mi vypověděli splatnost s tím, že musím zaplatit ihned a najednou. Než jsem peníze sehnal, byl jsem ze hry. Měl jsem na účtu sto milionů, abych úvěr zaplatil, ale nedovolili mi to, takže jsem raději odešel,“ popsal Hos.

Za jeho pád prý může spor o vlastnictví firem v holdingu Finworld, který podle obchodního rejstříku vlastní a zastupuje jeho dnes již bývalá advokátka Továrková. Zatímco Hos si stojí za tím, že firmy patří od počátku jemu a ona měla jen vykonávat správu a zastupovat jeho zájmy, právnička tvrdí opak.

„Pan Hos nikdy nebyl a není vlastníkem společnosti Finworld ani žádné z jejích dceřiných společností. Nařčení, že jsem ho o ně připravila, s oblibou používá vůči svým věřitelům, aby se vyvinil ze své platební neschopnosti a neodpovědnosti. Že jde o zástupný důvod, je patrné i z toho, že exekuce proti Hosovi odstartovaly výrazně dříve, než se začal domáhat fiktivního nároku na akcie Finworldu,“ oponuje Továrková, jež s Hosem pracovala 12 let.

Podle ní byl dlouholetým obchodním partnerem společnosti Finworld a jejích dceřinek. „Pak se však staly věci, které porušily naši vzájemnou důvěru, třeba že opakovaně lhal obchodním partnerům o své platební schopnosti a o ekonomické situaci BNSD, v důsledku čehož Finworld dokonce přišel o většinový podíl v této firmě,“ dodala.

Rozhodně nekončím, ujišťuje

Hos ale trvá na tom, že právě on dal v roce 2010 pokyn k vytvoření holdingu a do něj vložil řadu svých podnikatelských projektů – kromě již zmíněných i funkcionalistickou vilu v Mokré Hoře či pozemky na stavbu bytů Pegas na Lesné.

„Nechtěl jsem v koncernu, i vzhledem ke svému působení v politice, figurovat fyzicky. Fakticky jsem ale firmy řídil, vydával pokyny, jednal za ně, ručil za úvěry a podepisoval směnky. Byl bych padlý na hlavu, kdybych ručil za cizí majetek nebo si na něj půjčoval,“ namítá Hos.

Majetek ve firmách si cení na stovky milionů. S tím však Továrková nesouhlasí. „Finworld i její dceřiné společnosti mají celou řadu závazků. Až je poplatíme, budu ráda, když skončíme na nule,“ uvedla.

Zatímco Hos na svoji bývalou advokátku podal trestní oznámení, které nyní prověřuje krajská policie, firma Finworld zastoupená Továrkovou se zase obrátila na krajský soud s žalobou o určení vlastnictví akcií této společnosti.

Z majetku bývalého magnáta zůstaly jen trosky. „Co mi zbylo, jsem prodal, včetně zámečku v Komorově na Vyškovsku, abych vyrovnal první náraz,“ poznamenal Hos.

I přes problémy, ve kterých se ocitl, je přesvědčený, že jeho příběh podnikatele ani politika nekončí. Pouští se totiž do dalších developerských projektů. „Chystám výstavbu patnácti řadových domů v Ivanovicích a zajímám se i o další pozemky kolem Brna, kde by se daly rozjet další podobné projekty.“

A skončit nechce ani jako zastupitel na Brně-sever. „Kandidátku už máme, ale zatím není oficiální, budu však na některém z volitelných míst,“ doplnil.