Jiří z Kunštátu a Poděbrad, jak ho zachycují historické listiny, byl velmi...

Jiří z Kunštátu a Poděbrad, jak ho zachycují historické listiny, byl velmi vizionářským diplomatem. | foto: František Vlček, MAFRA

Jiřího pouze z Poděbrad historie nezná, český král byl rovněž z Kunštátu

  • 2
Českého krále zvoleného z řad šlechty před nástupem Jagellonců a Habsburků zná plno lidí pod jménem Jiří z Poděbrad. Panovník se ale hlásil i ke svému původu z Kunštátu, kde je po něm pojmenované náměstí a stojí zde také jeho socha.

V květnu uplyne rovných 560 let od korunovace Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, jak zní jeho celé a správné jméno.

„Zkrácený výraz Jiří z Poděbrad začal užívat František Palacký ve svých knihách a od té doby se to takto chybně používá. Sám král psal vždy Jiří z Kunštátu a Poděbrad. Nikoho jen jako Jiřího z Poděbrad česká historie nezná,“ uvedl kastelán kunštátského zámku Radim Štěpán.

Jiří byl potomkem v poděbradské větvi pánů z Kunštátu a na kunštátském panství prožil i své dětství. Když mu totiž zemřel otec, přestěhoval se z Poděbrad na Moravu do Kunštátu, kde ho vychovával jeho poručník Heralt.

V sedmnácti letech Jiří kromě Poděbrad vlastnil i Kunštát a Boskovice a další řadu statků. A to se jeho majetek měl v budoucnu ještě zvětšovat. Jako osmnáctiletý už zasedal na zemském sněmu a jeho kariéra postupovala vzhůru.

„Byl to obratný diplomat. Byl zemským správcem, takže druhým nejvyšším po tehdejším panovníkovi Ladislavu Pohrobkovi, který však byl velmi mladý, takže fakticky řídil české země Jiří z Kunštátu a Poděbrad,“ popisuje Štěpán.

Předběhl dobu o pět století

V květnu 1458 dokázal Jiří uspět mezi ostatními českými šlechtici a stal se tak prvním českým králem, kterého si mezi sebou zvolila sama šlechta a nepocházel z panovnické dynastie. Na tuto počest byla údajně v Kunštátě zasazena lípa krále Jiřího.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník 5plus2 najdete každý pátek ve stojanech na obvyklých místech.

Strom, ke kterému se tato pověst nesla, stál v Kunštátě ještě ve 20. století. „Tehdy ale do něj dvakrát zasáhl blesk. Ještě v 70. letech tam stál dutý zbytek kmene,“ doplnil kastelán. V roce 2008 ale na jeho místě vysadili novou lípu, jež se také váže ke slavnému králi.

Nebyl to významný panovník jen na domácí půdě, ale v celé tehdejší Evropě. Chtěl sjednotit evropské země a dát tak základ společnému fungování Evropy a postupu proti nájezdům Turků na kontinent. Jeho pokus byl nadčasový, vznik základů dnešní Evropské unie předběhl o pět století.

„O jeho iniciativě, kdy v roce 1464 předložil evropským panovníkům návrh Smlouvy o všeobecné mírové organizaci, se budou moci dozvědět návštěvníci kunštátského zámku na výstavě, která je plánovaná na červenec,“ sdělil kastelán.

Kromě zmíněné expozice plánují na 27. července a 25. srpna dvě mimořádné noční prohlídky zámku, které budou tematicky zaměřeny na Jiřího z Kunštátu a Poděbrad a jeho diplomatické aktivity.