Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jízdenky podraží až o sto procent. Návrhy DPMB se nelíbí zeleným ani Zlatuškovi

  11:07aktualizováno  11:07
Jízda městskou hromadnou dopravou po Brně může od ledna výrazně podražit. Dopravní podnik chce zvednout ceny některých jízdenek a kuponů - a to až dvojnásobně. Vyplývá to z plánu, kterým se zabývalo představenstvo podniku a který má redakce MF DNES k dispozici.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Záměr vyvolal rozruch na radnici, které vládnou spolu se sociálními demokraty i zelení a sdružení Brno2006. Posledním dvěma se zdražování nelíbí.

Brněnský dopravce zpracoval tři varianty vývoje cen. Některé položky se ale shodují: například hodinová jízdenka koupená u řidiče by stála místo stávající dvacetikoruny rovných čtyřicet korun. U všech navrhovaných možností.

Jak by zdražily nejčastěji používané lístky? Za hodinovou jízdenku, která běžně stojí 15 korun, by cestující nově zaplatili až 24 korun. Cena zlevněné jízdenky by se z desetikoruny zvedla až na šestnáct. "Minulé zdražení sotva pokrylo změnu sazby daně z přidané hodnoty a vůbec nezohlednilo zvýšení ceny elektřiny," zdůvodnila mluvčí Dopravního podniku Hana Pohanová.

V nejbližších dnech by se třemi možnostmi měli zabývat brněnští radní. Už teď je ale jasné, že schválení nového ceníku se neobejde bez problémů.

Zelení i Zlatuška jsou proti
Nejsilnější strana na brněnské radnici, sociální demokracie, nemá proti zdražení skoro žádné výhrady. "Zelení ale pravděpodobně nepodpoří ani jednu z uvedených variant. Zdražení se totiž musí nejméně dotknout cestujících, kteří hromadnou dopravu používají pravidelně," řekl náměstek primátora Martin Ander (SZ).

Ani druhému koaličnímu partnerovi, sdružení Brno2006 v čele s Jiřím Zlatuškou, se návrh nelíbí. "Měli bychom se nejprve snažit najít zdroje, aby se zdražovat nemuselo. Je přece žádoucí, aby lidé dávali přednost městské hromadné dopravě," uvedl Zlatuška.

Opoziční občanští demokraté se návrhem budou zabývat na jednání klubu. "Zatím k tomu nemáme žádné stanovisko," uvedl šéf brněnské ODS Pavel Blažek.

Dopravnímu podniku by se zdražením zvedly roční tržby o zhruba 250 milionů, při té nejradikálnější změně jízdného až o 275 milionů korun. Nejméně by změnu pocítili lidé, kteří si kupují týdenní jízdenku za 250 korun. Ta by pravděpodobně nezdražila vůbec. Jen minimálně by se to dotklo také třídenní jízdenky nebo čtrnáctidenní. Naopak cena všech předplacených kupónů by se zvedla průměrně o 22 procent. A například roční předplatné by zdražilo o rovnou tisícovku.

Vedení Dopravního podniku by chtělo první kolo zdražení schválit do prvního prosince.

Možná podraží i cestování po celém kraji
"Hromadná doprava je součástí jihomoravského integrovaného systému, změny tarifů proto musíme řešit i se společností Kordis," připustil náměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD) a dodal, že ceny musí být vyvážené.

To znamená, že jízdenky integrovaného systému a tím i cestování po jižní Moravě nejspíš podraží také. "Jestli se město Brno dohodne s Jihomoravským krajem, je možné, že také zvedneme ceny," řekl ředitel společnosti Kordis Jaromír Holec. V pátek se tím proto bude zabývat speciální pracovní skupina.

O případném navýšení cen ale rozhodne až nová vláda kraje, jejíž složení zatím není jasné. "I kdybych řešení měl, nemůžu ho teď prosadit," připustil dosluhující krajský radní Jaroslav Pospíšil, který má dopravu na starosti.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz