Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jižní Morava má obec, kde parlamentní strany vyhořely

  17:51aktualizováno  17:51
Kdyby se výsledek krajských voleb posuzoval podle výsledků v Březině ležící ve vojenském újezdě u Vyškova, byli by neomezenými vládci v krajském zastupitelstvu relativně marginální Moravané. V obci získali 66,6 procent hlasů.

Obec Bořetice - Bořetice na Břeclavsku se staly Vesnicí roku 2005. | foto: www.boretice.cz

Jenže už při pohledu na počet voličů je jasné, že tenhle astronomický výsledek celokrajsky Moravany nevytrhne. Březina má totiž čtyři registrované voliče. Volit přišli tři a dva z nich vhodili hlas Moravanům.

VOLBY 2008 - Kompletní výsledky

Zbývajících třiatřicet procent hlasů v obci získali Evropští demokraté a parlamentní strany tak v Březině úplně ostrouhaly.

Malé obce a malé strany
Podobných případů, kdy miniaturní volební účast zamíchala výsledky, bylo hned několik. V některých obcích však malé strany kralovaly, i když volit přišlo víc lidí. Stačilo, když na kandidátce byl někdo místní.

Starosta Bořetic Václav PetrásekTo je třeba příklad Bořetic, kde kandidoval bývalý starosta Václav Petrásek. Pro Nezávislé tam vybojoval jedenadvacet procent hlasů a porazil tak ODS i ČSSD. Jen lidovci ho zde předstihli.

V brněnské městské části Starý Lískovec zase byla znát síla bývalého starosty Petra Hudlíka. Dohoda pro jižní Moravu, na jejíž kandidátce byl pod číslem dvě, získala v Lískovci přes pět procent hlasů, přestože celokrajsky skončila s 0,8 procenty hlasů.

Volební průzkum mu dával víc
I s pěti procenty však musel být Hudlík nespokojený. Jeden z volebních průzkumů jim totiž přisuzoval dvanáct procent hlasů. Zřejmě to však bylo tím, že jej zpracovávali amatéři, kteří jsou navíc přátelé kandidátů.

Petr Hudlík s manželkouZástupce Dohody se přesto na základě zjevně falešného průzkumu snažil týden před volbami dostat mezi lídry debatující v Otázkách Václava Moravce. Moderátor ho ovšem rázně odbyl.

Silnice a volby
V některých obcích pak přece jen zapůsobil program víc než osobnosti na kandidátce. Například v Ostopovicích u Brna získali zelení třináct a půl procenta. Kolem obce se má totiž stavět takzvaná jihozápadní tangenta, spojnice silnic R43 a R52. A právě zelení s místní starostkou Zuzanou Benešovou proti silnici bojují.

"Letos volby nebyly o krajské politice, ale na náš výborný výsledek měl vliv i náš boj proti stavbě spojnice R43 a R52," hodnotí Benešová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz