Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jižní Moravě přibývá boháčů. Pětina rodin ale těžko vyjde s penězi

  11:39aktualizováno  11:39
Na první pohled to vypadá skvěle, na jižní Moravě dlouhodobě přibývá bohatých a ubývá chudých. Jenže podle odborníků to v azylových domech a na ulici poznat není.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Na jižní Moravě je víc bohatých než chudých. Obě skupiny jsou sice jen zlomkem obyvatel, rozdíly mezi nimi jsou ale enormní.

Na jedné straně jsou tři procenta domácností, které mají měsíčně na člena rodiny maximálně šest tisíc korun. A na straně druhé jsou bohaté rodiny, které hospodaří s padesáti tisíci „na hlavu“. Těch jsou v kraji čtyři procenta.

Od loňského roku přitom lépe situovaných lidí výrazně přibylo. „Nejvýrazněji vzrostl podíl domácností s příjmem třicet až padesát tisíc na osobu. Téměř polovina rodin s příjmem vycházela snadno, podíl těchto ‚bezproblémových‘ je ve srovnání s dobou před osmi lety vyšší o deset procentních bodů,“ popisuje Karel Adam z Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně.

Pohledem sociologa je to pochopitelné vzhledem k dlouhodobým trendům ve společnosti a momentálnímu stavu české ekonomiky.

Důvodem k posměchu je i to, že dítě nemá iPhone

„Míra chudoby je v České republice dlouhodobě jedna z nejnižších v Evropě. V době konjunktury a nízké nezaměstnanosti se situace přirozeně zlepšila. To však neznamená, že taková bude pořád,“ upozorňuje brněnský sociolog Martin Kreidl.

Příjmy na jižní Moravě

  • Průměrný čistý příjem na osobu v domácnosti dosáhl více než 175 tisíc Kč ročně.
  • Nejvíce domácností (46 %) mělo měsíční příjem na osobu v rozmezí 10 až 15 tisíc Kč.
  • Do 6 tisíc Kč měsíčně na osobu přiznalo 3,1 % domácností.
  • U 4,4 % domácností je čistý měsíční příjem na osobu od 30 do 50 tisíc Kč.
  • 0,9 % domácností má „na hlavu“ více než 50 tisíc Kč.
  • Se svými příjmy vychází s obtížemi více než pětina domácností.
  • Zaplatit neočekávaný výdaj vyšší než deset tisíc korun si nemohlo dovolit 31,2 % domácností.
  • Týdenní dovolenou si nemohlo dovolit 26,1 % domácností. 
  • 8,6 % domácností si nemůže dovolit jíst obden maso.

Zdroj: ČSÚ

O tom, že ekonomický růst napomáhá příjmové situaci domácností nejlépe, vypovídá podle profesorky Jany Stávkové z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně skutečnost, že narůstá počet rodin, které mají příjmy vyšší než výdaje. „Toho v současnosti dosahuje asi 85 procent domácností a tento pozitivní trend pokračuje, před deseti lety to bylo o deset procent méně,“ poukazuje.

Průměrné příjmy na jižní Moravě rostou už třetím rokem. Aktuálně zde činí 3,8 tisíce korun nad republikovým průměrem.

Přesto s výplatou vychází s obtížemi více než pětina jihomoravských domácností. I tohle číslo se ale za posledních osm let snížilo. A ubývá také lidí, co trpí materiálním nedostatkem nebo těch, co si nemohou dovolit jíst obden maso. I tak ale pořád 31 procent domácností nemůže mimořádně vydat částku převyšující deset tisíc, týdenní dovolenou si nekoupí 26 procent rodin.

Podle sociologa není neschopnost koupit si dovolenou ohrožením ekonomiky domácností. Přesto může být tato takzvaná sekundární chudoba velmi nepříjemná, protože z ní může vyplývat stigma a vyloučení z kolektivu třeba dětí ve škole. „Nedivme se, důvodem k posměchu je i to, že dítě nemá iPhone, natož že v létě nejelo na dovolenou,“ podotýká sociolog Kreidl.

Že nekupují maso? Někdy prostě nechtějí

A ještě jeden aspekt je třeba brát v potaz. Konstatování, co si domácnosti nemohou dovolit, v dnešní době už neodpovídá stupni rozvoje společnosti a životnímu stylu obyvatel.

„Že si nemohou koupit maso, ještě neznamená, že jej kupovat chtějí, vzhledem ke způsobu života,“ podotýká profesorka Stávková. I to je důvod, proč chce fakulta podat statistickému úřadu návrh na změny metodiky sledování životních podmínek lidí.

Optimistické zprávy o bohatnutí Jihomoravanů tak růžově nevidí Oldřich Haičman, šéf brněnské charity, pod kterou spadá třeba azylový dům, noclehárna nebo denní centrum pro lidi bez domova. Rostoucí mzdy i ekonomika právě na klienty těchto zařízení nemají téměř žádný vliv.

„V každé společnosti je určité procento osob ohrožených sociálním vyloučením, ať už z důvodu handicapu sociálního, zdravotního, psychického nebo mentálního. U nich ani dobrá ekonomická situace nezabrání sociálnímu propadu,“ vysvětluje Haičman. „Například pokud neumím nakládat s financemi, nepomůže mi ani fakt, že mám vyšší výplatu,“ podotýká šéf charity, který problém spatřuje v neexistenci systémové prevence a včasné pomoci.

Podle brněnské psychoterapeutky Stanislavy Ševčíkové často bohatší dávají chudším najevo, že jsou něco méně, když si nemohou dovolit dovolenou, a pohrdají jimi. A ti, kterým šlo učení a díky tomu získali respektovanější a lépe placenou práci, si neuvědomují, jak se cítí děti, které třeba nebaví číst. „Naše společnost by měla udělat více pro vyrovnání šancí ve školním prostředí,“ myslí si Ševčíková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz