Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na jižní Moravě přibývá boháčů. Pětina rodin ale těžko vyjde s penězi

  11:39aktualizováno  11:39
Na první pohled to vypadá skvěle, na jižní Moravě dlouhodobě přibývá bohatých a ubývá chudých. Jenže podle odborníků to v azylových domech a na ulici poznat není.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Na jižní Moravě je víc bohatých než chudých. Obě skupiny jsou sice jen zlomkem obyvatel, rozdíly mezi nimi jsou ale enormní.

Na jedné straně jsou tři procenta domácností, které mají měsíčně na člena rodiny maximálně šest tisíc korun. A na straně druhé jsou bohaté rodiny, které hospodaří s padesáti tisíci „na hlavu“. Těch jsou v kraji čtyři procenta.

Od loňského roku přitom lépe situovaných lidí výrazně přibylo. „Nejvýrazněji vzrostl podíl domácností s příjmem třicet až padesát tisíc na osobu. Téměř polovina rodin s příjmem vycházela snadno, podíl těchto ‚bezproblémových‘ je ve srovnání s dobou před osmi lety vyšší o deset procentních bodů,“ popisuje Karel Adam z Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně.

Pohledem sociologa je to pochopitelné vzhledem k dlouhodobým trendům ve společnosti a momentálnímu stavu české ekonomiky.

Důvodem k posměchu je i to, že dítě nemá iPhone

„Míra chudoby je v České republice dlouhodobě jedna z nejnižších v Evropě. V době konjunktury a nízké nezaměstnanosti se situace přirozeně zlepšila. To však neznamená, že taková bude pořád,“ upozorňuje brněnský sociolog Martin Kreidl.

Příjmy na jižní Moravě

  • Průměrný čistý příjem na osobu v domácnosti dosáhl více než 175 tisíc Kč ročně.
  • Nejvíce domácností (46 %) mělo měsíční příjem na osobu v rozmezí 10 až 15 tisíc Kč.
  • Do 6 tisíc Kč měsíčně na osobu přiznalo 3,1 % domácností.
  • U 4,4 % domácností je čistý měsíční příjem na osobu od 30 do 50 tisíc Kč.
  • 0,9 % domácností má „na hlavu“ více než 50 tisíc Kč.
  • Se svými příjmy vychází s obtížemi více než pětina domácností.
  • Zaplatit neočekávaný výdaj vyšší než deset tisíc korun si nemohlo dovolit 31,2 % domácností.
  • Týdenní dovolenou si nemohlo dovolit 26,1 % domácností. 
  • 8,6 % domácností si nemůže dovolit jíst obden maso.

Zdroj: ČSÚ

O tom, že ekonomický růst napomáhá příjmové situaci domácností nejlépe, vypovídá podle profesorky Jany Stávkové z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně skutečnost, že narůstá počet rodin, které mají příjmy vyšší než výdaje. „Toho v současnosti dosahuje asi 85 procent domácností a tento pozitivní trend pokračuje, před deseti lety to bylo o deset procent méně,“ poukazuje.

Průměrné příjmy na jižní Moravě rostou už třetím rokem. Aktuálně zde činí 3,8 tisíce korun nad republikovým průměrem.

Přesto s výplatou vychází s obtížemi více než pětina jihomoravských domácností. I tohle číslo se ale za posledních osm let snížilo. A ubývá také lidí, co trpí materiálním nedostatkem nebo těch, co si nemohou dovolit jíst obden maso. I tak ale pořád 31 procent domácností nemůže mimořádně vydat částku převyšující deset tisíc, týdenní dovolenou si nekoupí 26 procent rodin.

Podle sociologa není neschopnost koupit si dovolenou ohrožením ekonomiky domácností. Přesto může být tato takzvaná sekundární chudoba velmi nepříjemná, protože z ní může vyplývat stigma a vyloučení z kolektivu třeba dětí ve škole. „Nedivme se, důvodem k posměchu je i to, že dítě nemá iPhone, natož že v létě nejelo na dovolenou,“ podotýká sociolog Kreidl.

Že nekupují maso? Někdy prostě nechtějí

A ještě jeden aspekt je třeba brát v potaz. Konstatování, co si domácnosti nemohou dovolit, v dnešní době už neodpovídá stupni rozvoje společnosti a životnímu stylu obyvatel.

„Že si nemohou koupit maso, ještě neznamená, že jej kupovat chtějí, vzhledem ke způsobu života,“ podotýká profesorka Stávková. I to je důvod, proč chce fakulta podat statistickému úřadu návrh na změny metodiky sledování životních podmínek lidí.

Optimistické zprávy o bohatnutí Jihomoravanů tak růžově nevidí Oldřich Haičman, šéf brněnské charity, pod kterou spadá třeba azylový dům, noclehárna nebo denní centrum pro lidi bez domova. Rostoucí mzdy i ekonomika právě na klienty těchto zařízení nemají téměř žádný vliv.

„V každé společnosti je určité procento osob ohrožených sociálním vyloučením, ať už z důvodu handicapu sociálního, zdravotního, psychického nebo mentálního. U nich ani dobrá ekonomická situace nezabrání sociálnímu propadu,“ vysvětluje Haičman. „Například pokud neumím nakládat s financemi, nepomůže mi ani fakt, že mám vyšší výplatu,“ podotýká šéf charity, který problém spatřuje v neexistenci systémové prevence a včasné pomoci.

Podle brněnské psychoterapeutky Stanislavy Ševčíkové často bohatší dávají chudším najevo, že jsou něco méně, když si nemohou dovolit dovolenou, a pohrdají jimi. A ti, kterým šlo učení a díky tomu získali respektovanější a lépe placenou práci, si neuvědomují, jak se cítí děti, které třeba nebaví číst. „Naše společnost by měla udělat více pro vyrovnání šancí ve školním prostředí,“ myslí si Ševčíková.Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...

Nebýt revoluce, je v Brně dávno metro, napsali komunisté na Facebook

Diskuze na facebookovém profilu brněnské KSČM.

Záplavu užaslých, pobouřených i pobavených reakcí vyvolal správce facebookové stránky brněnských komunistů. Do diskuse...

Další z rubriky

Z harampádí může být poklad. I staré holínky pomáhají uchovat naši identitu

Brněnské sběrné centrum Retro use shromažďuje staré věci, které už lidé...

Děravé gumáky nebo originálně zabalená elektronika s účtenkou. Pro obyčejného člověka staré nefunkční harampádí. Pro...

Nevzhledné Mendlovo náměstí v Brně zkrášlil park i s moderní kavárnou

Nově otevřený park na Mendlově náměstí v Brně.

Na rušném Mendlově náměstí v Brně si teď lidé nově mohou v klidu vychutnat kávu nebo posedět v parku. Mezi ulicemi...

Exsenátor napsal na kandidátku muže bez jeho vědomí, má platit odškodné

Senátor Vlastimil Sehnal (ODS) na tiskové konferenci v roce 2008 vysvětluje

Hnutí Sportovci exsenátora Vlastimila Sehnala vyslalo do voleb muže, který o to nestál. Soud nařídil Sehnalovi omluvu a...

Najdete na iDNES.cz